Main Menu
User Menu
Reklama

Meziválečné období (1918-1939)

Období mezi první a druhou světovou válkou. Od národnostních konfliktů po události přímo vedoucí k druhé světové válce.

Články

500. peruť RAF

Během druhé světové války sloužila peruť jak u Coastal Command, tak u Bomber Command. V rámci pobřežního letectva podnikala peruť v letech 1940-1941 operace nad Lamanšským průlivem a koncem roku 1942 se přesunula do severní Afriky. Podnikla protiponorkové operace na podporu operace Torch a poté pokračovala v operacích ve Středomoří, přičemž v tomto období používala různé typy letadel. V červenci 1944 byla peruť rozpuštěna, než byla v srpnu v Alžírsku reformována jako bombardovací peruť a později v posledních letech války působila v Itálii.

Assalto! Italské bitevní letectvo

„Novodobá Itálie, která si říká plným právem ‚okřídlená Itálie‘, disponuje mohutným vojenským letectvem, jehož válečná hodnota jest zejména v nynější době pozoruhodná. Vybudování mohutného válečného letectva bylo přijato jako jeden z hlavních bodů programu již při budování nového fašistického státu samotným Mussolinim, který – jsa sám pilotem-letcem – věnuje letectvu stále větší pozornost…,“ napsal v článku červnového čísla časopisu Letectví roku 1936 J. B. Bláha. Že to nebylo s bojovou silou Regia Aeronautica navzdory masivní fašistické propagandě zase až tak slavné, lze dokumentovat na příkladu bitevního letectva.

Belgický fašismus a nacionalismus díl 1.

Fašismus byl jedinou z hlavních ideologií dvacátého století, která se objevila společně se stoletím samotným. Jednalo se o syntézu organického nacionalismu a antimarxistického socialismu, o revoluční hnutí opírající se o odmítnutí liberalismu, demokracie a marxismu.

Belgický fašismus a nacionalismus díl 2.

Stručná charakteristika politické situace v Belgii, politická uskupení Belgie - Vlámský národní svaz, strana Rex, Verdinaso, DeVlag; stručný životopis nejvýznamějšího belgického politika/vojáka té doby - Léona Degrelleho.

Blesky na obloze 12 - He-70 - Německý Blitz podle amerického vzoru

Když jsem plánoval seriál Blesky na obloze, předpokládal jsem, že bude zahrnovat jen letouny jménem Lightning. Jenže po otištění poslední části mi přišla řada e-mailů s upozorněním, že „blesky“ létaly i v jiných zemích a jak je možné, že v seriálu nebyly zmíněné, případně jak hodlám tuto křivdu napravit. Sypu si tedy na hlavu pomyslnou lopatku popela - a jdeme na ně.

Boj na mnoha frontách

U zrodu československé armády stál francouzský generál Maurice Pellé, který o sobě tvrdil, že se cítí být Čechem.

Boj o republiku 1918-1920 (1)

Hlad a Bída

My se od velké politiky a velkých bojů podívejme do běžného občanského života Rakouska, tedy i českých a moravských zemí v letech 1917 a 18, a to do doby před tím, než se armáda ČSR objevila v republice jako „černá labuť“. Tedy jako neočekávaná a nečekaná síla, která nakonec pomohla spor o budoucnost rozhodnout.

Boj o republiku 1918-1920 (3)

3. Potraviny vyhrají válku

Toto údajně řekl v době 1. světové války Herbert Hoover, později 31. prezident Spojených států. V roce 1917, když Amerika vstoupila do světové války, byl šéfem Potravinové správy USA (U.S. Food Administration).
Hoover si byl vědom toho, že nejdůležitější pro budoucnost Evropy je zajistit potraviny pro děti, neboť ty reagují citlivěji na podvýživu než dospělí. Podvýživa postihuje nejdříve a nejvíce především děti do dvou let, ohroženy jsou ovšem i děti mladší patnácti let a adolescenti. V krizových situacích u nich patří podvýživa k nejčastějším příčinám onemocnění a úmrtí.

Boj o republiku 1918-1920 (4)

Právo a kolektivní vina

Po mnoha staletích, kdy byli čeští, moravští a slezští Němci příslušníky národnostní většiny a sami sebe považovali za součást všeho „německého“ - tedy včetně Rakouska -, se najednou dostali v roce 1918 do situace, kdy byli příslušníky menšiny. Češi a Slováci, od svých sousedů Němců a Maďarů přehlížení a podceňovaní, jak se vzmáhali, začali být považovaní za drzé konkurenty. Skončila válka a „nýmandi“ se najednou nazývali Čechoslováci...

Byl také Čech

Vašátko se stal dvakrát stíhacím esem: poprvé v bitvě o Francii a podruhé v RAF. Z československých stíhacích es pouze Karel Kuttelwascher a Josef František sestřelili více letadel než Vašátko. Jako Wing Commander byl Vašátko jedním z nejvyšších československých důstojníků RAF ve frontové službě. V den své smrti byl Vašátko právě vyznamenán DFC. Generální inspektor československého letectva Karel Janoušek označil Vašátkovu smrt za "nejkrutější ránu pro celé naše letectvo".

Carl von Ossietzky

Intelektuál, pacifista, levicově orientovaný novinář židovského původu.

Československé četnictvo na Chebsku ve třicátých letech 20. století

1. Úvod

Pro svou práci jsme zvolili probádání doby První republiky, zaměřili jsme se především na léta třicátá, abychom lépe pronikli do kontextu a pochopili události těchto let. Práce je orientována především na ozbrojené složky bezpečnosti, hlavně na četnictvo, ale abychom mohli správně přiblížit funkci a kompetence četnictva, bylo nezbytné představit obdobně i policii a ostatní složky, které tvořily strukturovanou síť zabezpečení pořádku v republice.

Témata

Podkategorie

Turecká revoluce [1919-1923]

Turecká válka za nezávislost byl válečný konflikt, probíhající mezi květnem 1919 a říjnem 1922, který vedli turečtí nacionalisté (tzv. kemalisté) proti Řekům a Arménům, kteří obsadili západní a východní území Osmanské říše během jejího pádu po První světové válce. Jádro celého konfliktu tvořila Řecko-turecká válka. Turkům se do konce roku 1922 podařilo vyhnat všechny okupanty z Malé Asie a v roce 1923 po zrušení Osmanské říše vyhlásili republiku.
Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace
Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt. Aktualizováno průběžně.

Zobrazit článek

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!