Dokumenty
Články
Text kapitulačních listin podepsaných v Berlíně 8.5.1945
Státní vlajka slaví své 100. narozeniny. Za těch 100 let své existence toho „neprožila“ málo. Bývala slavnostně vztyčována, pyšně vlála, bývala i se smutkem a slzami spouštěna. Jako symbol vítězství zavlála nad mnoha bojišti druhé světové války, vlála jako symbol vzdoru v roce 1968. Dnes už naštěstí nemusí vlát při tak pohnutých událostech, ve větším počtu zpravidla nyní provází úspěchy našich sportovců. Na hokeji mává státní vlajkou kdekdo. Ale kolik z nás něco ví o její opravdové historii?
Nyní se obrátím k situaci, kterou jsme dnes odpoledne obzvláště zaujatí. Vláda Jeho Veličenstva vyjádřila stanovisko, že nedávné dění v Rakousku vytvořilo novou situaci, a považujeme za správné vyhlásit závěry, ke kterým nás úvahy o těchto událostech vedly.
Naše úsilí neustane ani neochabne. Budeme bojovat až do konce. Budeme bojovat ve Francii a na mořích a oceánech; budeme se vzrůstající silou a jistotou bojovat ve vzduchu. Budeme svůj ostrov hájit za každou cenu; budeme bojovat na plážích, místech vylodění, na polích, v ulicích a v kopcích.
Text deklarace spojených národů z 1.ledna 1942
Dementi tiskové kanceláře TASS o přípravách Německa k napadení SSSR u veřejněné týden před začátkem plánu "BARBAROSA".
Slávne desatoro pravidiel leteckého boja, ktoré sformuloval a napísal jeden z najznámejších a najúspešnejších stíhacích pilotov RAF, Juhoafričan Adolph Gysbert "Sailor" Malan.
Výtah z telegrafické zprávy z Moskvy z 22. února 1946, kterou poslal prezidentu Trumanovi velvyslanec v Moskvě Geoge Kennan. Snažil se zde odhalit „myšlenkové pochody“ SSSR.
Výňatky z dokumentů uzavřených mezi Německem a Skandinávskými státy v období před vypuknutím 2.světové války.
Kapitulace Francie v Compiegne
Druhá světová válka začíná
Další z projevů A. Hitlera, krátce po vypuknutí Druhé světové války
Rozhodnutí zaútočit na Polsko bylo přijato na jaře. Původně zde byly obavy, že kvůli politické situaci bychom museli udeřit zároveň proti Anglii, Francii, Rusku a Polsku. Takový risk bychom si nemohli dovolit. Göring nám ukázal, že jeho čtyřletý plán skončí nezdarem a že budeme na pokraji svých sil, pokud v nastávající válce nedosáhneme vítězství.
Od nynějška osobně přebírám velení celého Wehrmachtu.
V tomto hlášení ze 14. února 1945 upozorňuje předseda vlády Konoe císaře na nemožnost vítězství ve válce a na nebezpečí vypuknutí komunistické revoluce v Japonsku.
Jeden z dochovaných dokumentů o odboji německých vojáků proti nacistickému režimu.
Plán ekonomické pomoci válkou zničené Evropě.
Memorandum gen.De Gaulla Churchillovi a Halifaxovi z 26.6.1940. Nástin další spolupráce mezi Výborm Svobodné Francie a Velkou Británií.
mírová smlouva s Bulharskem
Mírová smlouva s Rumunskem
MÍROVÁ SMLOUVA S ITÁLIÍ
Mírová smlouva ČSR s Finskem. Nic víc, nic míň.
Německo, Spojené království, Francie a Itálie, vzhledem k dohodě, které již bylo dosaženo ve věci odstoupení území Sudet Německu, ujednali následující podmínky uvedeného odstoupení a opatření z něj vyplývajících...
Jeden z prvních plánů na poválečné uspořádání Německa sestavený 19.9. 1944.
Text neuzavřené smlouvy mezi Francií, Anglií a SSSR. Jednání o této smlouvě předcházela uzavření Paktu o neútočení mezi SSSR a Německem.
Německé zkratky v dokumentech + ekvivalent AJ a ČJ se zaměřením na Luftwaffe
Vláda Velkoněmecké Říše a Vláda Svazu sovětských socialistických republik, přejíc si posílení důvodů pro mír mezi Německem a SSSR a vycházejíc ze základních ustanovení Dohody o neutralitě uzavřené v dubnu roku 1926 mezi Německem a SSSR dosáhly následující dohody...
Plné znění Hitlerovy závěti. Upozorňujeme, že pokud se Vám na tomto textu nebude zdát něco v pořádku, blázen nebyl překladatel, ale autor…
1914 a 1918 texty přísahy československých legionářů ve Francie za WWI
Dva zajímavé proslovy velitelů svým vojákům. První - snad nejslavnější proslov, od generála Pattona jeho vojákům, druhý od Jinřicha V. v citaci generála Garrisona.
Slib národa
Manifestací svolaných vládou Protektorátu Čechy a Morava do všech větších měst se účastnily mnozí ministři. Snažili se o vylepšení obrazu českého národa v očích Hitlera poté, co byl spáchán atentát na protektora Heydricha a poté, co obávaný kat zemřel. Nejpilnější v tomto ohledu byl samozřejmě Emanuel Moravec. Jako protektorátní ninistr školství a lidové osvěty si své povinnosti plnil ze všech sil, což dokazuje i jeho projev, přednesený v Brně 12. června 1942. Dva dny po tragédii v Lidicích.
Psychologický nátlak ze strany protektorátní vlády, její hrozby a sliby amnestie pro ty, kteří udají každého, kdo se nějakým spůsobem podílel na atentátu na tyrana Heydricha i slib amnestie od K.H. Franka, jakož i teror ze strany okupantů přinesl své ovoce.
V každé těžké době, v moderních dějinách, vystupují v čele našich dějinnných událostí studenti a umělci v boji za svobodu. Mám na mysli roky, 1938, 1939, 1968, 1989. Bohužel v čase po atentátu na Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byli umělci dobrovolně či z obav o ztrátu svého zaměstnání, či strachu z nařčení ze schvalování atentátu, účastni na návratu neposlušného národa, nebo alespoň jeho části do loyality vůči Velkoněmecké říši.
Třetí den po atentátu na R. Heydricha, 30.května 1942, pronesl protektorátní prezident Dr. Emil Hácha v 19.00 do českého rozhlasu tento projev ...
Výzva vlády Protektorátu Čechy a Morava
rozhlasový projev E. Moravce
V úterý 2. června 1942, šest dní po atentátu na Zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha a dva dny před jeho smrtí, konalo se v Praze na Staroměstském náměstí veřejné shromáždění. Na výzvu protektorátní vlády se večer tento den kolem 65 000 Pražanů sešlo, aby odsoudilo atentát, distancovalo se od tohoto činu, vyjádřilo podporu protektorátní vládě a věrnost Velkoněmecké říši.
Zastupující ríšský protektor SS Obergruppenführer a generál policie Reinhard Heydrich podlehl 4. června 1942 zraněním, která utrpěl při odvážné akci československých parašutistů. Atentát tak došel svého naplnění. Protektorátní president dr. E. Hácha zaslal Hitlerovi soustrastný telegram . Ministr Moravec pronesl řeč do českého rozhlasu.
Protokol porady japonské vlády ze dne 9. 8. 1945 na které se projednávalo přijmutí kapitulace Japonska, tak jak ji vytýčilo jednání tří mocností v Postupimi.
V tomto článku se budu zabývat římským kalendářem ve vztahu ke kalendáři dnešnímu. Cílem není poskytnout vyčerpávající popis římského kalendáře, nýbrž pokusit se vysvětlit původ některých věcí, které považujeme za tak samozřejmé, že nad nimi jen těžko zapřemýšlíme - například proč rok začíná prvním lednem, proč se měsíce v mnoha světových jazycích nazývají tak, jak se nazývají, proč má únor 28 dní, proč má naopak červenec i srpen dní 31, přestože jsou v kalendáři hned za sebou, proč se přestupný den jednou za čtyři roky připojuje právě k únoru...
Korespondence mezi Rooseveltem a Churchillem týkajicí se Italského tažení.
Dnes ráno britský velvyslanec v Berlíně předal německé vládě závěrečnou nótu, uvádějící, že pokud od ní do 11 hodin nedostaneme záruky, že je připravena okamžitě stáhnout vojska z Polska, bude mezi našimi zeměmi vyhlášen válečný stav. Musím vám nyní oznámit, že žádný taková závazek přijat nebyl, a v důsledku toho je tato země ve válce s Německem.
Další ze Stalinových rozkazů ...
Vývoj situace ve Skandinávii vyžaduje učinění všech příprav pro okupaci Dánska a Norska částí německých ozbrojených sil. Tato operace by měla předejít britské intervenci ve Skandinávii a Baltském moři; dále by nám měla zajistit přísun rudy ze Švédska a poskytnout našemu námořnictvu a letectvu širší nástupní prostor proti Británii.
Je mým nezměnitelným rozhodnutím v blízké budoucnosti vojensky rozbít Československo. Je úkolem politického vedení vyčkat nebo přivodit vhodný okamžik z hlediska jak politického, tak vojenského.
Zima klepe na dveře a není od věci se podívat, jak se na přicházející zimu připravovala německá Wehrmacht v roce 1942.
27.9.1940 byl v Berlíně uzavřen pakt tří mocností mezi Německem,Itálií a Japonskem (berlínský pakt,Osa Berlín-Řím,Tokio) o vzájemné pomoci a rozdělení sfér vlivu.
Text smlouvy Německa, Itálie a Japonska tzv. OSA.
Moskva 16. února 1943
Slavný projev při přehlídce na Rudém Náměstí v Moskvě, ze které šly jednotky přímo na těžce zkoušenou frontu kolem Moskvy.
První z řady slavných Stalinových projevů z Druhé světové války.
Závěreční dokument Teheránské konfevernce vydaný 1.12.1943.
Zde je v plném znění v anglickém jazyce Versailleská mírová smlouva, která ukončila první světovou válku a dala vzniknout druhé světové válce.
České znění Versaillské mírové smlouvy. V tomto znění a pod č.217/1921 je součástí našeho právního řádu Vlastní smlouva: Schváleno: 28.06.1919, Rozesláno: 22.06.1921. Účinnost od: 10.01.1920 U nás uveřejněno v č. 53/1921 Sbírky zákonů na straně 489 Anglické znění je na: https://www.valka.cz/clanek_10278.html
Část I.
Úmluva o společnosti národů.
Část I.
Úmluva o společnosti národů.
Část II.
Hranice Německa.
Část III.
Politické klausule Evropské.
Část III.
Politické klausule Evropské.
Část III.
Politické klausule Evropské.
Část III.
Politické klausule Evropské.
Část III.
Politické klausule Evropské.
Část III.
Politické klausule Evropské.
Část IV.
Práva a zájmy německé mimo Německo.
Část IV.
Práva a zájmy německé mimo Německo.
Část IX.
Klausule finanční.
Část VI.
Váleční zajatci a hroby.
Část VII.
Ustanovení trestní.
Část VIII.
Náhrada škod
Část VIII.
Náhrada škod.
Část VIII.
Náhrada škod.
Část X.
Klausule hospodářské.
Část X.
Klausule hospodářské
Část X.
Klausule hospodářské.
Část X.
Klausule hospodářské.
Část X.
Klausule hospodářské.
Část XI.
Vzduchoplavba
Část XII.
Přístavy, vodní cesty a železnice
Část XII.
Přístavy, vodní cesty a železnice
Část XII.
Přístavy, vodní cesty a železnice
Část XIV.
Záruky provedení.
Část XV.
Klausule rozličné.
Mírová smlouva mezi mocnostmi spojenými i sdruženými a Německem a Protokol, podepsané ve Versailles dne 28. června 1919
Goebblesova řeč pronesená 18.2.1943 k národu ve které vyzývá národ k totální válce.
Text Zákona Národního výboru a Provolání Národního výboru z 28.10.1918
Od 1.1.2003 platí nový zákon o zbraních a střelivu. Zde se s ním můžete seznámit ...
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Den první - do jednání se zapojili: Stalin, Roosevelt, Churchill, gen. Antonov, gen. Marshall, pol.maršál Brook, adm. Cunningham a maršál Portal.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Projednávání poválečného uspořádání Německa a reparací Německa vůči Spojencům.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Projednávání otázek souvisejících s Organizací Spojených Národů. V druhé části se projednávala otázka poválečného uspořádání Polska a otázky související s organizací poválečné polské vlády.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Tento den pokračuje projednávání otázek souvisejících s Organizací Spojených Národů a s organizací poválečné polské vlády.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Pátý den nadále pokračuje projednávání otázek souvisejících s Organizací Spojených Národů a s organizací poválečné polské vlády.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Šestý den pokračuje projednávání organizace poválečné polské vlády. Zároveň se projednává zpráva z porady ministrů zahraničních věcí.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Sedmý den probíhá schvalování jednotlivých bodů závěrečného prohlášení.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Osmý den probíhá schvalování jednotlivých bodů závěrečného prohlášení.
Tento záznam je přepisem dokumentárního zápisu sovětské delegace. Text závěrečného komuniké Jaltské konference z 11.2.1945
Na této poradě se projednávaly otázky nadcházejicího útoku na Polsko, ale i otázky spojené s vedením války proti Francii a Anglii.
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. První den jednání - 17.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Druhý den jednání - 18.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Třetí den jednání - 19.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Čtvrtý den jednání - 20.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Pátý den jednání - 21.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Šestý den jednání - 22.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Sedmý den jednání - 23.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Osmý den jednání - 24.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Devátý den jednání - 25.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Desátý den jednání - 28.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Jedenáctý den jednání - 31.7.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Dvanáctý den jednání - 1.8.1945
Jedná se o přepis dokumentárního záznamu sovětské delegace. Třinácté a poslední zasedání této konference - 1.8.1945
Přepis rozhovoru Stalina s Hopkinsonem z 31.července 1941.
PRVNÍ ZASEDÁNÍ KONFERENCE ŠÉFŮ VLÁD SSSR, USA A VELKÉ BRITÁNIE Teherán 28. listopadu 1943 Začátek zasedání v 16 hodin, konec zasedání v 19 hodin 30 minut
Záznam porady vojenských představitelů SSSR, USA a Velké Británie.
Záznam rozhovoru mezi Stalinem a Rooseveltem z 29.listopadu 1943 ve 14:30hod. V tomto rozhovoru Rosevelt a Stalin především rozebírají možnou podobu OSN.
Druhé zasedání šéfů vlád SSSR, USA A Velké Británie. Toto jednání se převážně točilo okolo plánování operace "Overlord" a dalších výsadků ve Středomoří a plány na zatažení Turecka do války po boku Spojenců.
Rozhovor během oběda a záznam 3. kola jednání šéfů vlád.
Poslední den Teheránské konference
Témata
INT - 12.08.1949 - Dodatkový protokol k Ženevským úmluvám z 12. srpna 1949 o ochraně obětí ozbrojených konfliktů nemajících mezinárodní charakter (Protokol II)
Protocol Additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949, and relating to the Protection of Victims of Non-International Armed Conflicts (Protocol II)
Podkategorie