Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Admin

Radek Havelka

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 105.377
Z toho faktografických příspěvků : 42.580
Vyhledat příspěvky autora

Facebook

Osobní fotogalerie

Články

K přepracování
Nezařazené
Osobní postřehy
 • 21.9. Mezinárodní den míru

  Tento týden si celý svět připomíná světový den míru. I naším přáním je, abychom o válkách psali jen v minulém čase!

  21.663
 • JSME NA STEJNÉ LODI!

  Vážení kolegové, příznivci a návštěvníci stránek valka.cz.

  Nepříliš promyšlená snaha našich politiků podojit občany - daňové poplatníky co nejvíce, se přesunem DPH absolutní většiny zboží do vyšší (čti zničující) dvacetiprocentní taxy dotýká budoucnosti nás všech. Přesunem DPH na knihy, časopisy a další informační zdroje do této sazby, jež by byla třetí nejvyšší v Evropě, si vládní strany zahrávají s naprostým úpadkem vzdělání.

  Současná "pravicová" vláda chystá krok, který nemůže přinést nic jiného, než další degeneraci vzdělanosti obyvatelstva České republiky. Výsledkem má být masa nevzdělaných pracovníků, omezujících své aktivity na pouhé sledování nekonečných stupidních seriálů a ještě stupidnějších soutěží na televizní obrazovce.

  Nakladatelská činnost je jednou z mála oblastí, ve které se u nás téměř v úplnosti prosadil soukromý sektor, ve které není šance získat nějakou výraznější a stabilnější dotaci (na rozdíl např. od zemědělství), a v níž veškeré podnikatelské riziko úspěchu či neúspěchu nesou jedině a pouze nakladatelé. Navíc je to oblast, do které nesměřují velcí sponzoři politických stran, protože nedává možnost rychlého zbohatnutí. Je totiž spíše stálou a každodenní dřinou, jež může (a nemusí) přinést uměřený finanční profit.

  Zvýšení DPH na knihy na 20 %, což by bylo třikrát více, než je průměr Evropské unie, je zcela likvidační pro malá nakladatelství, která často slouží specifickým potřebám malých skupin zájemců a nadšenců.

  Jsme zde sice možná poněkud početnější skupinou, která se zabývá sběrem, tříděním a prezentováním informací v dosti specifické oblasti lidské činnosti. Zároveň jsme však výrazně závislí na odborné literatuře, naší a hlavně zahraniční, z níž své informace získáváme a kompletujeme. Vyzýváme proto všechny naše příznivce a návštěvníky našich stránek, aby připojili svůj podpis na výzvu, nacházející se na stránkách:

  http://sckn.cz/index.php?p=vyzva

  Za valka.cz
  - Ing. Radek Havelka
  - PhDr. Jiří Fidler, Ph.D.

  19.064
 • Kód Navajo

  V nedávné době jsme navštívili dlouho očekávaný film Windtalkers, v českémp překladu Kód Navajo.

  32.662
Reklama
 • Pod palbou hloubkařů – Filip Vojtášek

  Recenze knihy a soutěž.

  6.467
 • Úspěch leteckých misí závisel i na navigátorských hodinkách

  Všude kolem vás je tma, ohlušující řev leteckých motorů vám trhá bubínky. Na sobě máte tlusté letecké oblečení a i přes to je vám zima. Na vašich schopnostech navigátora z velké části závisí úspěch mise a životy vašich kamarádů. K ruce toho mnoho nemáte. Kromě mapy, astronomických tabulek a leteckého sextantu máte na zápěstí důležitého pomocníka, přesné hodinky B-Uhr.

  (Placená reklama)

  2.336
 • Australský ešus 1940

  Pozvánka na přednášku Svědectví nálezu v brněnském muzeu

  13.005
 • Balíček karet na bitevním poli

  „Jak vidíte, pane, můj balíček karet mi posloužil stejně jako bible, modlitební knížka i kalendář,“ vysvětluje voják T. Texis Taylor svému veliteli vztah k balíčku karet ve známém příběhu, který zhudebnila skupina Rangers.

  (placená reklama)

  24.560
 • Banderovci na Slovensku (1945 – 1947)

  Novinka na slovenském knižním trhu

  34.817
 • Bitva o Suez 1956

  Recenze této zajímavé novinky z vydavatelství Libri

  23.222
 • Bomby na Květnou neděli

  Kniha o letecké válce nad Prahou a okolím od března do května 1945 

  (placená reklama)

  13.439
 • Ceník reklamy na serveru valka.cz

  Popis a cenová nabídka jednotlivých reklamních prostorů na webech valka.cz

  29.958
 • ČESKOSLOVENSKÁ LEGIE V RUSKU 1914–1920

  Před Vánocemi 2013 má vyjít 1. díl čtyřdílné obrazové monografie Československá legie v Rusku 1914–1920, připravované v koprodukci dvou nakladatelství: EPOQUE 1900 a NAŠE VOJSKO.

  Toto rozsáhlé dílo, mapující historii čs. vojska v Rusku, život a boj legionářů, jistě vzbudí patřičnou pozornost nejen u pozůstalých, historiků a milovníků militárií, ale doufejme, že i u širšího okruhu zájemců o naši historii a vznik čs. státu. Jednotlivé díly monografie jsou naplánovány tak, aby mohly být součástí velkých oslav stoletého výročí (2014–2018) založení prvních českých a čs. jednotek v zahraničí. 

  V tomto článku se dozvíte, jak objednat a využít slevu ve výši 25% ! Pouze do konce září 2013 !

  20.800
 • ČESKOSLOVENSKÁ VOJENSKÁ GENERALITA

  Priatelia vojenskej histórie a priaznivci histórie čs. armády obzvlášť sa môžu túto jeseň tešiť na vydanie publikácie „ELITA ARMÁDY. Československá vojenská generalita 1918 – 1992“

  (placená reklama)

  15.998
 • David Irving - Morgenthauův plán

  V létě 1944 začínaly být velmi aktuální otázky poválečného uspořádání Evropy, zejména samozřejmě otázka, co udělat s Německem. Mezi nejkontroverznější návrhy na poválečné uspořádání Německa patřil tzv. Morgenthauův plán, který byl Rooseveltem a Churchillem schválen v září 1944 na konferenci v Quebecu.

   

  (placená reklama)

  18.614
 • Druhá světová válka v počítačových hrách

  Druhá světová válka je pro autory počítačových her velmi vděčným tématem a titulů, které se jí zabývají, vyšel bezpočet, pojďme se podívat na ty nejslavnější.

  (placená reklama)

  31.846
 • Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938

  Recenze této skvělé novinky z vydavatelství Libri

  28.326
 • Fury - Železná srdce

  Ideals are Peaceful, History is Violent!

  13. listopadu 2014 přichází do kin dlouho očekáváný válečný film Železná srdce.

  V článku najete soutěž o 5 párů lístků na tento film!

  18.883
 • Fury / Železná srdce

  Recenze filmu

  15.745
 • Generál Wesley Clark: Hazardem za světový mír

  Takzvané Paradise Papers, dokumenty, které unikly společnosti Appleby z ostrova Man, a které na začátku listopadu zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, prokazují, že Clarkovy sympatie s hazardem nesouvisí čistě snahou o světový mír.
  (placená reklama)

  16.733
 • Henry D. Makow – Ilumináti

  Jako námět k filmu by toto dílo bylo odmítnuto coby nevěrohodné. Naši vedoucí představitelé nejsou voleni pro svou inteligenci či skutky, ale spíše pro svou schopnost získat si důvěru lidí a ochotu ji zradit. Jsou vybíráni malou satanistickou sektou (kabalskými bankéři a svobodnými zednáři), která ovládá světové finance a média. Naši vůdcové jsou mladšími členy této sekty, zvané ilumináti (osvícení). 

  (placená reklama)

  15.363
 • Henry Makow – Nemilosrdná lež

  S podtitulem Feminismus a Nový světový řád

  Henry Makow patří se svým židovským původem do zvláštní skupiny autorů konspiračních teorií.  V této knize zmiňuje často již známá fakta z oblasti konspiračního „sci-fi“ , ostatně to můžete zjistit z jeho slov:

  Knihu lze zakoupit na www.bodyartbook.cz

  (placená reklama)

  14.089
 • Jak hazard ovlivnil válečnou historii USA

  Američané odjakživa holdovali hazardu. Vedli války, aby získali svobodu, a poté vytvořili systém založený na principech demokracie a svobody podnikání – podmínky dokonalé pro národ, který tak rád přijímá rizika. Hazard byl vždy součástí národní historie, a tento fakt není nikde tak zjevný, jako v historii americké armády.

  (placená reklama)

  11.001
 • Jaké vybavení z Války v Afghánistánu dnes běžný civil může vlastnit?

  Jaké vybavení z války v Afghánistánu dnes běžný civil může vlastnit? Pokud je podobné vybavení dost dobré do války, je dobré i pro mě jakožto civilní osobu?

  (placená reklama)

  11.891
 • James Petras - Moc Izraele ve Spojených státech

  (placená reklama)

  Tato kniha je o moci židovské lobby ovlivnit politiku USA vůči Střednímu východu.

  16.287
 • Jiří Fidler - Na zrazeném nebi

  Encyklopedie československého vojenského letectva za branné pohotovosti státu na podzim 1938.

  11.188
 • Kostky a poker: Nejoblíbenější hry druhé světové války

  Člověk má od přírody hravou povahu a tento fakt se nemění ani v době války. Možná právě naopak. Nejrůznější karetní, stolní i hazardní hry jsou často jednou z mála možností jak se zabavit a rozptýlit i ve skromných podmínkách na frontové linii. Zábavnější částí životů amerických vojáků v druhé světové válce se ve svém blogu zabývá profesor Patrick Costa.

  (placená reklama)

  13.026
 • Krvavé dozvuky války

  Kniha populárního autora literatury faktu poutavým způsobem a na základě dodnes málo známých anebo zcela neznámých faktů (a to včetně dobových černobílých fotografií) ukazuje čtenáři tehdejší dění, jež mu bylo a dodnes bohužel je často předkládáno ve zkreslené podobě.

  (Placená reklama)

  16.222
 • LEGIE, MŮJ ŽIVOT - Od vojína k veliteli praporu

  Paměti Pavla Knihaře zachycují jeho pohnutou životní odyseu, od protektorátní Prahy do vietnamské džungle až po alžírská údolí a pohoří. 

  12.946
 • Legionářská odysea - Z Čech až do Vladivostoku

  Autor O. Jurman připravil spolu s vydavatelstvím Brána již třetí, aktualizované a doplněné vydání knihy Legionářská odysea - Z Čech až do Vladivostoku.

  12.542
 • Letenský Antikvariát

  v Praze na Letné zahájil v prosinci minulého roku činnost nový Letenský Antikvariát

  (placená reklama)

  18.854
 • Mein Kampf - Naše vojsko

  (placená reklama)

  13.116
 • Na západní frontě neklid

  Podívejte se do armádního skladu na webové adrese www.modelarka.cz a objednejte si  dálkově ovládaný tank dle vašeho výběru.

  (placená reklama)

  13.528
 • Námořní letectvo - Kompletní historie od roku 1914 do dnešních dnů

  Vánoce jsou za dveřmi, a pokud stále váháte, co nadělit svým nejbližším pod stromeček, zde je první z našich tipů.

  16.191
 • Nejextrémnější zážitky s military tematikou

  Já osobně jsem vojnu nezažil a možná proto mě tolik zajímají a lákají ty nejextrémnější zážitky s military tematikou. Je skvělé, že nemusí být člověk policista ani voják ve službě, aby si mohl zastřílet z ostré zbraně. Pořídit si zbrojní průkaz a pistoli je pro mě zatím trochu mimo mé finanční možnosti a tak jsem velmi rád využil nabídky zážitkové agentury a objednal si zážitek akční střelba na střelnici.

  (placená reklama)

  11.003
 • Norimberské zákony

  Obecně nejznámějšími zákony, které omezují základní práva a svobody židů, jsou tzv. Norimberské zákony, které byly hromadně vyhlášeny na Říšském sněmu NSDAP v Norimberku dne 15. září 1935.

  (placená reklama)

  29.215
 • Nová kniha prof. Oskara Krejčího

  Útlá studie VÁLKA je pokusem otevřít diskusi o tématu, které je v Česku a na Slovensku mimo pozornost odborné i laické veřejnosti – a to v době, kdy jsou oba tyto státy díky svým spojeneckým závazkům zatahovány do ozbrojených konfliktů dokonce i na jiných světadílech.

  (placená reklama)

  29.852
 • Nová kniha Turbíny pro Luftwaffe

  Zrod a popis prvních německých proudových motorů, takto zní podtitul nové knihy, kterou bych zde chtěl představit. Pokud bych měl obsah této publikace zhustit do jedné věty, pak by zněla třeba takto: pokud sníte o tom, že byste se chtěli vrátit do minulosti a pilotovat stíhací stroj Messerschmitt Me 262 Schwalbe, pak tuto knihu musíte mít. S trochou nadsázky lze říci, že je v této knize téměř vše, co jste chtěli vědět o tehdejších (nejen) turbokompresorových leteckých pohonných jednotkách, ale neměli jste se kde zeptat.

  Ing. Eduard Dokoupil, autor.

  (Placená reklama)

  19.047
 • Pocta válečným veteránům

  Jedno z posledních setkání s válečnými veterány 2. světové války v divadle Jiřího Grossmanna se koná ve středu 26.3. 2003 od 20:00. Hraje skupina Taxmeni!

  16.126
 • Pravdivý příběh skupiny Bilderberg

  Daniel Estulin, vtažený do skrytého světa intrik a tajemství, nyní odhaluje to, co nebylo nikdy dříve vyřčeno. Od svých počátků v roce 1954 v hotelu Bilderberg v malém nizozemském městečku Oosterbeek se každoročně shromažďují představitelé evropské a americké politické elity a nejbohatší výkonní ředitelé světa, aby diskutovali hospodářskou a politickou budoucnost lidstva. Tisku nebylo nikdy dovoleno se zúčastnit. Stejně tak nebyla nikdy vydána oficiální prohlášení o závěrech skupiny a o diskusích, které, jak ukazuje autor této knihy, měly velké důsledky pro obyvatele celého světa.

  Daniel za použití metod, které připomínají taktiku špiónů za studené války, a v několika případech za cenu ohrožení vlastního života dokázal to, co se nepodařilo nikomu jinému – zjistil, o čem se mluví za zavřenými dveřmi opulentních hotelů a zprostředkoval to svým čtenářům v Pravdivém příběhu skupiny Bilderberg.

   

  Objednávejte na www.bodyartmag.cz/book

  Pro čtenáře Války.cz máme bonus, pokud napíšete do komentáře na konci objednávky heslo "válka" dostanete jednu knihu z produkce Bodyart Press navíc zdarma.

   

  (placená reklama)

  15.788
 • PŘEHLÍDKA FINSKÁ VÁLKA VE FILMU (TISKOVÁ ZPRÁVA)

  2. dubna – 5. dubna 2014, kina Evald a Atlas

  13.952
 • Příběhy německých špionů ve Francii – I – Příběh o překvapivém odhalení v Monte Carlu

  Ještě před začátkem první světové války se německé straně podařilo infiltrovat řady svého francouzského souseda neskutečným způsobem. V německých službách pracovalo v zahraničí více než 60 tisíc mužů a žen a celá síť byla perfektně organizována.  Dnes se podíváme na příběh o tom, jak se v centru evropského hazardu, v Monte Carlu usadila špionská síť pod vedením zakladatele automobilky Mercedes, a jak se ji podařilo odhalit díky jednomu zvídavému novináři.

  (placená reklama)

  12.742
 • Projekt Paměť národa

  28. říjen 2008 nepřinesl jen vojenskou přehlídku a udělování státních vyznamenání u příležitosti 90. výročí vzniku Československa, ale v tento den byl spuštěn unikátní projekt Paměť národa, který připravuje společnost Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. O tom, co tento projekt přináší a jak může být zajímavý pro každého z nás, je tento stručný článek.

  17.748
 • První vietnamská válka na pozadí osudu Ladislava Charváta

  Nová publikace Ladislava Kudrny přináší zcela nové informace o působení Čechů a Slováků na bojištích jihovýchodní Asie v rozmezí let 1945–1954. 

  15.234
 • Recenze: Od jišuvu k Izraeli - Jan Zouplna

  recenze knihy o vzniku a vývoji hlavních politických směrů Židů před vznikem Izraele, novinka z vydavatelství Libri.

  13.236
 • SOUTĚŽ - PŘEHLÍDKA FINSKÁ VÁLKA VE FILMU

  Valka.cz vám přináší možnost vyhrát dvě vstupenky na film Neznámý voják, promítaný v pátek 4. 4. ve 20 hodin v kině Atlas v Praze.

  8.091
 • Spartakus Race

  Spartakus Race je víc než jen závod plný bláta nebo překážek. Je navržen tak, aby přinesl zážitek, který vydrží hodně, hodně dlouho. Trasa a překážky jsou situovány tak, aby Vám těch několik kilometrů slušně nakopalo prdel. Možná se najde i pár těch, co se do cíle ani nepodívají. Takže pokud hledáte nejen překážkový závod, ale i hru spojenou se zábavou a chcete dobýt náš Spartakus Race, vítáme Vás. 

  (placená reklama)

  14.259
 • Špion - 30 let ve službách vojenské rozvědky

  Dne 8. října 2015 v podvečer proběhl v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury při velvyslanectví Ruské Federace křest knihy Špion autora Oldřicha Jurmana.

  15.233
 • Svastika a její historie v Čechách – Radek Fiksa

  Svastiku neboli hákový kříž si každý spojuje zejména s Hitlerem a jeho nacistickou doktrínou. Svastika má však na rozdíl od Hitlerovy tisícileté říše skutečně historii v řádech tisíců let.  Objevila se prakticky na všech kontinentech a byla používána takřka všemi významnými náboženstvími. 

  (placená reklama)

  22.617
 • Ulysses S. Grant – Americký prezident, voják i milovník pokeru

  Velitel armády Unie, Ulysses S. Grant, se stal také jedním z řady amerických prezidentů, kteří se zamilovali do karetní hry poker. Grant tuto hru miloval a není úplnou náhodou, že se před svými dvěma funkčními obdobími vypracoval v geniálního vojevůdce a vítěze mnoha bitev. Právě karetní průprava může být jedním ze zásadních důvodů, proč Ulysses S. Grant uspěl. Jak na bojišti, tak u pokerového stolu, je totiž potřeba ukázat cit pro své protivníky a správně předvídat jejich tahy.

  (placená reklama)

  15.230
 • Válečná historie a detektory kovů

  Četné válečné konflikty zanechaly na našem území mnoho artefaktů – od těch největších, jako jsou letadla a tanky, až po ty nejmenší – zákopové prsteny, vyznamenání, výstrojní součásti, nože, zbraně a další. Některé byly nalezeny těsně po válce a nyní kolují v oběhu, nebo jsou stále ještě ukryté pod zemí v místech válečných konfliktů. Tyto artefakty sa dají většinou koupit za nemalé peníze na burzách, či internetu – v dnešní době však již skoro nepoznáte, zda se jedná o kopii, nebo ne, případně se na ně můžete chodit dívat do muzeí. Pokud Vás ale nebaví ani jedna z uvedených variant, můžete se pokusit je sami najít pomocí detektoru kovů.

   (placená reklama)

  22.033
 • Válečný film Katyň vychází na DVD

  Příběh válečného zločinu, jenž se stal symbolem nelidského Stalinova režimu.

  13.690
 • Vzdělávací portál o první světové válce

  Zdravím všechny čtenáře webu válka.cz! Dovolte mi, abych Vám na následujících několika odstavcích představil svůj projekt – vzdělávací portál o první světové válce. Jsem studentem pedagogické fakulty Ostravské univerzity a webový portál vznikl jako praktická část mé diplomové práce, kterou v současné době dokončuji. Proč vlastně portál vznikl a co je jeho cílem?

  17.572
 • Zájezdy za vojenskou historií I.

  Pojeďte na 70. výročí vylodění nebo na Gallipoli nebo na letadlovou loď Midway …

  (placená reklama)

  18.479
 • Zájezdy za vojenskou historií II.

  KŘIŽNÍK AVEROFF, PEVNOST EBEN EMAEL, HROB GENERÁLA PATTONA NEBO DUKELSKÉ BOJIŠTĚ NA VLASTNÍ OČI

  (placená reklama)

  17.012
Rozpracováno
Valka.cz
 • Akce Velký smrsk již tento víkend!

  V pátek 12.4.2019 večer začne probíhat finální sloučení forum.valka.cz a www.valka.cz pod jeden web. Detaily zde.

  4.111
 • Valka.cz bez reklam? Premiový účet!

  Používáte adBlock? Obtěžují vás reklamy? Nás také, ale bez nich tento server udržet v provozu nejde. Nabízíme vám ale možnost prohlížet naše stránky zcela bez reklam i bez adBlocku!

  4.390
 • 2% z daní

  Pro naše slovenské čtenáře a fanoušky - podle zákona č. 595/2003 Z. z. "O daniach z príjmov" můžete jako plátce daně z příjmů rozhodnout o tom, komu věnujete 2% z této daně. Buď půjdou přímo do státního rozpočtu, nebo jimi podpoříte třeba právě naše Občianske združenie valka.cz.

  11.619
 • 21.3.2015 - Odstávka fóra a www.valka.cz - spuštění nového fóra

  Vážení kolegové,
  po více jak roce práce dozrál čas na spuštění nové verze našeho fóra, proto dnes 21.3.2015 kolem 19:00 dojde k odstávce stránek www.valka.cz a forum.valka.cz, abych mohl provést zálohu databáze a všech dat, a následně bude nasazena nové verze fóra.
  Po spuštění bude na www.valka.cz vyvěšen "návod" k používání nového fóra, ale v drtivě většině případů to je shodné s tím, jak funguje fórum stávající.
  Takže hezký první jarní den a večer na viděnou v novém kabátě :)

  Váš tým programátorů - Admin :D

  5.021
 • Domény

  13.016
 • Finanční příspěvky na provoz www.valka.cz

  Informace o tom, jak je možno přispět na provoz tohoto serveru.

  28.867
 • Hledáme nové kolegy

  Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla "Čtenáři sobě" :)!

  64.011
 • Hledáme nové kolegy pro vkládání a úpravu článků - placená brigáda !!!

  Protože v současnosti máme více článků, než sil pro jejich vkládání, a není mezi námi zase tolik uživatelů "kovaných" v HTML, vypisuji jménem občanského sdružení poptávku na jednoho či více nových kolegů, kteří by nám pomohli s vkládáním.

  11.682
 • Hledáme pamětníky - Skupina PÁLAVA

  V rámci upřesňování historie některých útvarů a kompletaci vzpomínek hledáme bývalé členy skupiny PÁLAVA operačního dálkového agenturního průzkumu

  5.934
 • Kontakt

  77.873
 • Nápověda

  Stručný nástin jak používat tento web :)

  25.748
 • Napsali o nás

  Zde je přehled veškerého účinkování serveru www.valka.cz v médiích.

  14.053
 • Nominujte server valka.cz na Kristalovou lupu

  Posledni sance do 1.9.2013 !

  Prosim pomozte a nominujte server valka.cz na Kristalovou lupu, staci kliknout zde
  http://kristalova.lupa.cz/nominace/
  a do "Zájmové weby" napsat www.valka.cz

  Dekujeme !

  4.039
 • Nová grafická podoba fora - návod k použití

  17. května byla spuštěna do provozu nová grafická podoba stránek forum.valka.cz. Uživatelé si nyní mohou zvolit, zdali zůstanou u původního vzhledu, nebo zdali si nastaví vzhled nový, který mimo grafické podoby přináší řadu nových funkcí. Bohužel s tím jsou ale kladeny vyšší nároky na prohlížeč (IE 7+, FF 3.6+, Chrome 2+ nebo Opera 9+) i rozlišení (doporučujeme nejméně 1280x800). Detaily o této nové podobě a její funkcionalitě se dozvíte v tomto článku.

  13.255
 • Poděkování

  V průběhu prosince jsme vyhlásili sbírku na nový server. Jsem vskutku dojat ohlasem, který tato akce měla, a která doposud vynesla 19.717,- Kč ! Nový server jsem zakoupil v ceně 31.000,- a dnešním dnem (29.12.2004) byl poprvé zapnut a oživen ! V bouřlivém hlasování na fóru bylo pro tento server zvoleno jméno Holly (modří již vědí :) ) a pevně doufám, že Holly se začně starat o válku již počátkem ledna.

  14.901
 • Poděkování televizi Z1

  Během posledního roku jste si na tomto místě zvykli vídat anonci na dokumentární pořady televize Z1. Bohužel rozhodnutím investora tato televize k 25.1.2011 ukončila svou činnost a rozpoutalo to vlnu komentářů a mediální odezvy, která se předhání v tom, jak kdo "už dávno" vědel, co všechno je s touto televizí špatně. Ponechme tyto komentáře stranou, finance jsou neúprosné a rozhodnutí investora pochopitelné. Přesto si myslím, že český trh ztratil velmi nadějný projekt, a pokud mohu mluvit za sebe, děkuji zejména za neotřelé dokumenty, které zatím v jiné česky dabované televizi nebyly k vidění, ale i řadu zajímavých zpráv a analýz ze světa financí. Závěrem bych rád poděkoval celému týmu televize Z1 v čele s panem Šámalem, spolupráce s nimi byla vždy nejen plně obchodně korektní, ale zejména radostná a pohodová a toho si opravdu vážím. Přeji tedy lepší zítřky všem zaměstnancům a doufám, že budeme mít tu čest v budoucnu opět spolupracovat.

  14.264
 • Reklamní prvky www.valka.cz

  Pokud chcete, můžete podpořit náš server umístěním některým z našich reklamních prvků na své stránky ....

  17.161
 • Rozpočet na rok 2009

  Finanční plán občanského sdružení valka.cz na rok 2009, plánované rozšíření hardware našeho serveru a další informace.

  19.335
 • Rozpočet na rok 2010

  Rozpočet občanského sdružení valka.cz na rok 2010

  Občanské sdružení valka.cz hledá sponzory na zajištění prostředků do rozpočtu na rok 2010. Pokud jste vy nebo vaše společnost ochotni podpořit běh tohoto webu, informace najdete v tomto článku.

  22.123
 • Šablony na valka.cz

  Novinka usnaďnující zadávání TTD tabulek do faktografických témat forum.valka.cz.

  16.218
 • Valka.cz na Facebooku

  Aneb krátké info kde nás najdete v jedné z nejpopulárnějších sociálních sití současnosti :)

  5.871
 • Video

  Různa videa ke stažení.

  22.323
 • Webhosting na serveru www.valka.cz

  33.512
 • Zájezd Normandie 2014

  V rámci našeho dobrovolně seskupeného přesunu do Normandie na 70. výročí dne D máme stále ještě 8 míst na pokojích (vyprodané téměř rok dopředu), takže pokud se chcete přidat i vy, dozvíte se vše v tomto článku !

  5.307
 • Zamyšlení nad životem a smrtí

  Tento týden byl více než plný chmurných zpráv, a proto mi dovolte krátkou úvahu nad naším životem a smrtí, a nad svědomím, které nás provází. Prosím, abyste si tento text přečetli.

  25.074
Valka.cz Cestovní reporty
 • Berlín 2015 podruhé - cestovní report

  Když jsme na jednom z jarních srazů plánovali náš první výlet do Berlína, netušil jsem, že mně příjemná shoda náhod dovolí tuto cestu si poměrně záhy znovu zopakovat. Když jsem ale psal ten první cestovní report, mohl jsem tušit, ze Tolkienovská analogie "cesta tam a zase zpátky" bude pokulhávat - více než cestu osamělého Hobita to připomínalo Společenstvo prstenu a naší cestu do nitra temného Mordoru. A onu hobití cestu jsem si mohl nechat až na tento výlet - tentokrát mě totiž nedoprovázel nikdo, a mohl jsem tak naplno využít každé minuty.

  Slyšte tedy příběh o druhé cestě do Berlína v termínu od 9. 6. do 14. 6. 2015

  5.639
 • Berlín 2015 poprvé

  Cestovní report malého oddílu redakce valka.cz o cestě po stopách Bitvy o Berlín a stopách druhé světové války v hlavním městě Německa a jeho okolí.

  4.402
 • Expedice Osamělá Hvězda 2019 - cestovní report část 1.

  Fotografické zápisky z naší třítýdenní cesty po sedmi státech USA - první týden

  4.553
 • Expedice Osamělá Hvězda 2019 - cestovní report část 2.

  Fotografické zápisky z naší třítýdenní cesty po sedmi státech USA - druhý týden

  3.579
 • Expedice Osamělá Hvězda 2019 - cestovní report část 3.

  Fotografické zápisky z naší třítýdenní cesty po sedmi státech USA - třetí týden

  3.281
Valka.cz PF
 • Ohlédnutí za rokem 2006

  Vážení uživatelé, čtenáři, přispěvatelé, moderátoři a administrátoři, kolegové
  rok 2006 skončil, proto mi dovolte krátké ohlédnutí, co pro mě osobně i náš server tento rok znamenal.

  12.619
 • PF 2009

  Přání do nového roku 2009 od Admina

  7.444
 • PF 2010

  Silvestrovské a novoroční přání od Admina

  8.707
 • PF 2016 od Admina

  Ne až tak stručné ohlédnutí za rokem 2015 a přání do roku 2016.

  5.604
 • PF 2017 od Admina

  PF 2017 od Admina

  3.647
 • PF 2018 od Admina

  PF 2018 od Admina

  2.978
 • PF 2019 od Admina

  PF 2019 od Admina

  2.485
 • PF 2020 od Admina

  PF 2020 od Admina

  2.556
 • PF 2021 od Admina

  PF 2021 od Admina

  4.082
 • PF 2022 od Admina

  Vážení čtenáři, kolegové moderátoři, přátelé, rok se s rokem sešel a je tu další čas vánočních příprav, ale i oddechu a kultury. Rok co rok si říkám, že už to musí být lepší, ale ono to pořád nějak lepší není, takže se holt musíme snažit, aby to lepší bylo, bez ohledu na okolní svět. A tady na válce stále zůstává oáza, kam se v kteroukoliv denní či noční dobu vracím, abych se zapojil do našeho skvělého kolektivu.

  2.018
 • PF 2023 od Admina

  Užijte si vánoční svátky, a do nového roku jen to dobré!
  Největším darem je čas, čas všech, kteří valka.cz tvoří i těch, kteří dávají této práci smysl tím, že naše informace čerpají a používají pro další práci či orientaci v otázkách vojenské historie. Děkuji všem za tento neocenitelný dar, a přeji všem, abychom i v roce 2023 našli mnoho času pro našeho společného koníčka, abychom se udrželi v dobrém zdraví i psychické kondici, navzdory všem možným pnutím v naší společnosti i pocitu, že svět se v zadel obrací.

  1.259
 • PF2011 od Admina

  Závěrečné ohlédnutí za rokem 2010

  8.791
 • PF2012 od Admina

  Dovolte mi, abych se v tomto zachmurenem dni poohledl za rokem, ktery pomalu konci, jeste nez nas zavali vanocni pohoda a silvestrovske veseli.

  5.868
 • PF2013 od Admina

  Krátké zamyšlení nad uplynulým rokem z pohledu valka.cz a výhled na rok další.

  4.287
 • PF2014 od Admina

  Poděkování a ohlednutí za rokem 2013 spolu s přáním do roku 2014

  5.434
 • PF2015 od Admina

  Poděkování a ohlednutí za rokem 2014 spolu s přáním do roku 2015

  3.994
 • Rok 2002

  Vážení čtenáři,
  rok 2002 se nezadržitelně blíží ke konci a nastává čas, kdy lidé obvykle hodnotí rok končící a plánují sliby a předsevzetí do roku příštího. Nejsem sice nijak melancholický z konce jednoho roku, po kterém přijde rok nový, ale dovolte mi přece jen stručně zhodnotit, co rok 2002 pro tento server znamenal.

  14.813
Valka.cz Soutěže
 • Literární soutěž - příspěvek č.1

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.984
 • Literární soutěž - příspěvek č.10

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  13.120
 • Literární soutěž - příspěvek č.12

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.288
 • Literární soutěž - příspěvek č.15

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.601
 • Literární soutěž - příspěvek č.16

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.147
 • Literární soutěž - příspěvek č.17

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  13.251
 • Literární soutěž - příspěvek č.18

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.974
 • Literární soutěž - příspěvek č.19

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  14.920
 • Literární soutěž - příspěvek č.2

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.507
 • Literární soutěž - příspěvek č.20

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.061
 • Literární soutěž - příspěvek č.21

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.864
 • Literární soutěž - příspěvek č.22

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.469
 • Literární soutěž - příspěvek č.23

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.562
 • Literární soutěž - příspěvek č.24

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  V tomto případě uděláme trochu vyjímku ze došlého pořadí soutežních prací, protože tento text se vztahuje k oněm smutným dnům března roku 1939, které si právě připomínáme, a proto jej zařazujeme již nyní.

  20.724
 • Literární soutěž - příspěvek č.25

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  14.605
 • Literární soutěž - příspěvek č.3

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.799
 • Literární soutěž - příspěvek č.4

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.931
 • Literární soutěž - příspěvek č.5

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.516
 • Literární soutěž - příspěvek č.6

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.049
 • Literární soutěž - příspěvek č.7

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  11.831
 • Literární soutěž - příspěvek č.8

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.216
 • Literární soutěž - příspěvek č.9

  V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.

  12.135
Valka.cz Výstavy a akce
 • 01.11.2010 - Pietní akt na uctění památky padlých vojáků

  Dne 1.11.2010 se uskuteční středoevropský pietní akt zapálení svíček na připomenutí si památky padlých vojáků.

  Zveme Vás, stejně jako všechny lidi, jejichž předkové padli ve válkách, abyste se připojili k této společné pietní akci. Zveme všechny aby se k nám připojili.

  Prosíme Vás, abyste informovali o této iniciativě své blízké, známé a kolegy a pozvali je k účasti na pietním aktu zapálení svíček.

  7.522
 • Brněnský minisraz - minifotogalerie

  Ačkoliv se nás na posledním srazu sešlo jen pomálu, Evžen donesl foťák, a tak máte na vlastní oči možnost spatřit těch málo statečných :) a také příjemné prostředí brněnského Air Café.

  12.291
 • Den otevřených dveří - základna USAF, Spangdahlem, Německo 1.7.2006

  Když se na našem foru objevila zpráva, že bude den otevřených dveří na americké základně Spandaghlem v Německu, bylo jasné, že bez ohledu na blížící se svatbu je třeba přehodnotit priority a vyrazit do Německa :) O tom, že to rozhodně stálo za to, bude vyprávět tento článek.

  20.189
 • Dragoon Ride Praha Ruzyně 31.3.2015

  Fotogalerie americké techniky k vidění v kasárnách Praha Ruzyně 31.3.2015 v rámci přesunu jednotek USA z cvičení v Pobaltí

  3.284
 • IDET našima očima (a objektivem)

  Aneb více jak 200 fotografií z letošního IDETu a nějaké to krátké video

  14.282
 • Jaká byla Bahna 2003?

  Krátký popis toho, jak jsme prožili letošní Den pozemní armády České republiky ...

  14.440
 • Město Louny si připomene své RAFáky

  Ve středu, 16. 9. od 14.00 budou na Mírovém náměstí v Lounech odhaleny tři pamětní desky místním rodákům. Nejen lounští si připomenou S/L Bohumila Kimličku, F/Lt Miroslava Vilda, DFC a P/O Jaroslava Skutila.

  11.079
 • Spomienkový a pietny pochod Stebníkom a okolím

  Vzpomínková akce KVH Beskydy u příležitosti 65. výročí konce Druhé světové války a 95. výročí konce bojů První světové války na území Slovenska, se koná ve dnech 13. a 14. srpna 2010.

  8.981
 • Výstava Protektorát : Odboj a kolaborace

   Zveme Vás na nově otevřenou výstavu v Národním památníku na Vítkově v Praze.

  15.926
Valka.cz Zastaralé
Války
Války Americká válka za nezávislost 1775-1783
 • Americká válka za nezávislost 1775-1783 díl I.

  Co předcházelo odtržení amerických kolonií od britského impéria, vyhlášení nezávislosti a boj kolonistů za nezávislost, spolu s krátkou pasáží o tom, proč se 4. červenec slaví v USA jako Den nezávislosti, to vše se dočtete v tomto článku.

  48.988
 • Americká válka za nezávislost 1775-1783 díl II.

  Když jsme opustili George Washingtona a milice třinácti vzbouřených kolonií na severoamerickém kontinentě, nevypadalo to s nimi zrovna dobře. Dobře organizovaná a vycvičená britská armáda dokázala zahnat mnohdy ne více než ozbrojené farmáře na útěk, a v zimě roku 1776-1777 se blížila k hlavnímu městu vzbouřenců - Philadelphii. Výhodou i nevýhodou událostí, které se udály před více jak 200 lety je, že víme dobře, jak to dopadlo. Jak je tedy možné, že červenokabátníci, jejichž bodákový útok tolikrát obracel vzbouřence na útěk, nakonec prohráli? Šest let v rozmezí 1777-1783 změnilo tvář světa navždy, a my se nyní podívame, jak k tomu došlo.

  37.582
Války Druhá světová válka
 • Andrej Andrejevič Vlasov

  Životopis jedné z nejrozporuplnějších postav Druhé světové války, muže, který se proti jednomu ďáblu spojil s druhým. Hrdina bitvy o Moskvu jenž se v zajetí stal symbolem za ruský boj proti bolševismu

  60.841
 • Auschwitz-Birkenau

  Osvětim je největší nacionálněsocialistický koncentrační tábor. Někdy bývá zařazován I mezi tábory vyhlazovací. Od konce roku 1943 se Osvětim skládala ze tří samostatných částí. Osvětim I – kmenový tábor, Osvětim II – Březinka a Osvětim III – Monovice.

  6.088
 • Bitva o Sokolovo: českoslovenští pěšáci s puškami proti německým tankům

  Je 8. března 1943. Čtyři roky čekání skončily. Vojáci 1. samostatného pěšího praporu jsou zakopaní na obou březích řeky Mža. Za zády mají strategické město Charkov, které obsadila Rudá armáda. Německé síly se snaží průmyslové centrum získat. Nejvíce vysunutý je oddíl kapitána Otakara Jaroše ve vesnici Sokolovo. Němci přicházejí...

  24.434
 • Bitva u El Alameinu

  Bitva u El Alameinu v Egyptě se právem řadí mezi nejvýznamnější bitvy druhé světové války, spolu s bitvou u Midway, na východní frontě bitvou o Stalingrad a dalšími. Jak tato bitva probíhala popisuje následující článek.

  67.428
 • Boj o Kyjev 1943

  Pozvánka na zajímavou akci na sobotu 18.8. 2007 !

  20.559
 • Bombardování Německa – totální válka či terorismus ?

  Snad vzhledem k výročí konce Druhé světové války se v poslední době množí německé materiály, články, časopisy a dokumenty na téma „Ubohé německé obyvatelstvo zákeřně bombardované za Druhé světové války tím psem Harrisem“. Má trpělivost došla svých hranic, když jsem 12.5. shlédnul na ARD dokument na toto téma. Zde je tedy má úvaha na toto téma.

  50.315
 • Dánský příběh Davidovy hvězdy

  Příběhy Židů za druhé světové války nám přijdou mnohdy "zcela známé" a prozkoumané do nejmenších detailů. Deportace a systematické vraždění Židů bylo vynuceno nacisty a nebylo proti němu odporu, snad s výjimkou pár statečných jednotlivců, kteří se snažili Židům na vlastní pěst pomoci. Přesto existuje země, která dokázala nacisty v boji o životy svých Židů porazit na plné čáře. Tou zemí je Dánsko.

  42.911
 • Divize Waffen SS

  Přehled divizí Waffen SS, označení a země původu.

  25.919
 • Douglas MacArthur

  Když se řekne Douglas MacArthur, je jen málo těch, kteří by si toto jméno nedokázali alespoň rámcově zařadit. Jeden z mála pětihvězdičkových generálů USA, velitel amerických jednotek v druhé světové válce i v korejské válce, muž v černých brýlích a s dýmkou, podle mnohých i velký egoista, to vše byl Douglas MacArthur.

  13.949
 • Hrdinové v oblacích

  aneb příběh jednoho dne, dvou letadel a tří Medailí cti pro 8. leteckou armádu USA

  29.279
 • If Day, aneb nacistická okupace kanadského Winnipegu 1942

  V únoru 1942 se kanadské město Winnipeg stalo na jeden den stalo obětí německé okupace. I když jen na oko.

  14.857
 • Jiří VI.

  Král Spojeného království a britských dominií od 11. prosince 1936 až do své smrti. Byl posledním císařem Indie (do roku 1947) a posledním králem Irska (do roku 1949) a první hlavou Commonwealthu.

  3.404
 • Kapitán Jaroš: nesnášel komunisty, přesto se stal jejich ikonou

  Hrdina bitvy o Sokolovo. Voják, který nesnášel komunisty a komunisté se ho chtěli zbavit. Protestoval proti politickému zneužití československé jednotky v Sovětském svazu a nakonec byl sám po své smrti zneužit. Jeho jméno se stalo symbolem poválečné propagandy v Československu. To byl kapitán Otakar Jaroš.

  Článek je součástí speciálu na http://www.IHNED.cz/sokolovo

  28.423
 • Operace Mars, podzim 1942

  Na konci roku 1942 sovětské vrchní velení plánovalo dvě strategické ofenzívy. Na jihu to byla operace Uran, tedy obklíčení německé 6. armády u Stalingradu, za použití jednotek Donského a Stalingradského frontu, a dále pak vytvoření podmínek pro operaci Saturn, ofenzívu směrem k Rostovu na Donu. V střední části východní fronty to pak byla snaha obklíčit německou 9. armádu u Rževa pomocí jednotek Kalininského a Západního frontu – Operace Mars.

  47.689
 • Rozkaz lidového komisaře obrany 23. února 1942 čís. 55, Moskva

  Další ze Stalinových rozkazů...

  26.112
 • Setkání s osudem

  Cesta 101st Airborne Division USA Druhou světovou válkou.

  12.940
 • Slavnostní vojenská přehlídka v Moskvě, 24.6.1945

  Velká vlastenecká válka, dlouhých 1418 dní a nocí krvavých bojů mezi nacistickým Německem a jeho satelity, a Sovětským svazem a jeho spojenci. Na jejím konci se v Moskvě konala velkolepá přehlídka, připomínající vojenské úspěchy a vítězství v této válce - porážku nacismu. Ve dnech, kdy si připomínáme výročí osvobození naší vlasti a konec druhé světové války v Evropě, vám chci přiblížit, jak tato přehlídka na Rudém náměstí probíhala.

  47.697
 • Stalinova zpráva Rooseveltovi

  Moskva 16. února 1943

  20.186
 • Stalinův projev na přehlídce 7.11. 1941 v Moskvě

  Slavný projev při přehlídce na Rudém Náměstí v Moskvě, ze které šly jednotky přímo na těžce zkoušenou frontu kolem Moskvy.

  33.679
 • Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941

  Další z řady slavných Stalinových projevů z druhé světové války.

  31.652
 • Stalinův rozhlasový projev 5.7.1941

  První z řady slavných Stalinových projevů z Druhé světové války.

  28.129
 • Statistiky produkce PzKpfw I.

  29.621
 • Statistiky produkce PzKpfw II

  26.674
 • Statistiky produkce PzKpfw III

  29.234
 • Statistiky produkce PzKpfw IV

  Tabulka

  35.690
 • Statistiky produkce PzKpfw V

  25.415
 • Statistiky produkce PzKpfw VI

  22.873
 • Útěk z Osvětimi

  Osvětim - Auschwitz, Březinka - Birkenau. Jména, která ještě ted nahánějí hrůzu a způsobují třas i těm, kteří tam nikdy nebyli. Miliony z těch, kteří tam byli, se nikdy nevrátili. Osvětim je synonymem nejstrašnějšího koncentračního tábora, německým peklem na území Polska nedaleko našich hranic. Zde je příběh jednoho z mála štastných, kterým se podařilo z této továrny na smrt uniknout.

  83.992
 • WW2 - Německo - Hrubý domácí produkt

  23.167
 • WW2 - Německo - Počty obyvatel

  71.220
 • WW2 - Německo - Průmyslová výroba

  24.687
 • WW2 - Německo - Stavy jednotlivých složek armády

  Stavy jednotlivých složek armády

  39.623
 • WW2 - Německo - Vládní výdaje

  24.532
 • WW2 - Německo - Ztráty

  Ztráty

  37.947
 • Život vraha - stručný přehled života K.H. Franka

  Zrádce našeho národa a země.

  94.858
Války Korejská válka 1950-1953
 • Indián z kmene Sioux obdržel Medaili cti Kongresu USA

  Sgt. Woodrow Wilson Keeble se stal 3. března 2008 prvním indiánem kmene Siouxů, který obdržel nejvyšší vojenské vyznamenání USA, kongresovou Medaili Cti, za hrdinství v boji, které prokázal během Korejské války. Svého vyznamenání se nedožil, ale pro jeho kmen je to velké ocenění, které konečně doceňuje hrdinství a nasazení původních obyvatel amerického kontinentu, se kterým se postavili agresorům po celém světě v řadách armády Spojených států amerických.

  21.627
Války První světová válka
Války Válka o Faklandy 1982
 • Válka o Falklandy 1982

  Argentinské jednotky napadly Falklandy 2. dubna 1982 a rychle překonaly malé opevnění britské námořní pěchoty v hlavním městě Port Stanley...

  109.890
Války Válka v Iráku 2003-2011
Zbraně
Zbraně Biologické zbraně
 • Anthrax

  Antrax je původem živočišná nemoc způsobená baktérií bacillus anthracis. Existují dva druhy této choroby, kožní a plicní. 95% případů z poslední doby z USA spadalo právě do kategorie plicního anthraxu. Kožní anthrax vypukne v okamžiku, kdy se bakterie z nakaženého zvířete dostanou pod kůži. Osoba postižená touto chorobou má malé vystouplé léze na pokožce, které se postupně mění na hnisající vředy s otokem. Pokud se léze objeví na krku nebo v okolí očí, může to znamenat komplikace. Inkubační doba pro kožní formu anthraxu je 1 - 7 dní. Pokud není pacient léčen účinnými antibiotiky, úmrtnost této nemoci je mezi 10 - 20%. Při správné léčbě je úmrtnost méně než 1%..

  37.778
 • Biologické zbraně I

  Úvod do problematiky biologických zbraní. Stručný nástin jednotlivých druhů. Přehled principů výroby, bezpečnostních úrovní, metod zpracování.

  63.401
 • Biologické zbraně II

  Tentokrát si popíšeme metody šíření, úspěšnost jednotlivých druhů a také něco málo ke skladování.

  30.143
 • Biologické zbraně III

  A na závěr tohoto seriálu přinášíme přehled základních biologických agentů a nemocí, které se dají použít pro biologický útok, jejich charakteristiku a stručné vlastnosti a možnosti ochrany.

  28.323
 • Brucelóza

  Brucelóza je choroba zvířat způsobená jedním ze čtyř druhů baktérií - brucella melitensis, brucella abortus, brucella suis a brucella canis.

  39.484
 • Cholera

  19.600
 • Horečka Q

  Horečka Q je nemoc živočišného původu způsobená rickettsií Coxiella burnetti.

  23.276
 • Horečka Rift Valley

  20.864
 • Konžsko-krymská krvácivá (hemoragická) horečka

  28.820
 • Krvácivá (hemoragická) horečka Ebola

  25.360
 • Melioidosa

  18.043
 • Mor

  25.160
 • Neštovice

  26.106
 • Ricin

  41.916
 • Saxitoxin

  36.745
 • Stafylokokový enterotoxin B {SEB}

  27.656
 • Toxiny botulinu

  25.983
 • Tularemie

  33.117
 • Venezuelská koňská encefalitida

  22.794
Zbraně Letadla
 • B-36 - Bombardér na křižovatce

  Byl to největší letoun, který kdy nesl americkou hvězdu a v létě 1949 se Peacemaker nacházel ve válce - ve Washingtonu.

  12.778
 • Bell UH-1 Huey

  jeden z velmi úspěšných vrtulníků

  10.618
 • Boeing C-17A Globemaster III

  Strategický transportní letoun vyráběný společností Boeing Integrated Defense Systems, a sloužící v letectvech USA, Británie, Austrálie, Kanady, Indie, Kataru a Spojených arabských emirátů. Globemaster III je schopný rychlého přesunu jednotek a všech druhů nákladu k hlavním operačním základnám nebo přímo k předsunutým základnám v oblasti rozmístění vojsk. Je také schopný taktické přepravy, evakuace a výsadkových misí. Jméno nese po dvou svých předchůdcích – C-74 Globemaster a C-124 Globemaster II. Jeho vývoj spadá až do 70. let, kdy USAF začalo hledat náhradu za C-130 Hercules.

  3.834
 • Letov Š-328

  Souhrnné fórum pojednávající o slavném československém letounu Letov Š-328. Autoři: Admin Morbus Fridrich Dav Brano Darkfold

  10.383
 • Mikojan-Gurevič MiG-21

  Přehled verzí, od prototypů až k posledním modernizacím.

  14.359
 • Padesátiny Phantoma nebes

  27. května 2008 uběhlo přesně 50 let od okamžiku, kdy se do vzduchu poprvé vznesl prototyp jednoho z nejslavnějších letadel amerického letectva. Uctívaný mnohými, zatracovaný jinými, symbol ladných tvarů, držitel mnoha rekordů, nepřekonatelný konstruktérský návrh, který i po padesáti letech od svého prvního letu křižuje oblohu nad mnoha zeměmi světa - McDonnell Douglas F-4 Phantom II.

  25.863
 • Poslední bojová akce F-14 Tomcat

  Když se letadlová loď US Navy USS Theodore Roosevelt v sobotu 11. března 2006 vrátila ze svého nasazení v Středozemním moři a Perském zálivu (2005-2006), znamenalo to konec bojového nasazení letounů F-14 Tomcat.

  45.174
 • Republic P-47 Thunderbolt

  historie letounu

  8.579
Zbraně Obrněná technika
 • A27M Cruiser Tank Mk VIII Cromwell IV

  Cromwell patřil k tomu lepšímu, co průmysl Velké Británie během druhé světové války zkonstruoval a vyrobil. Na frontu druhé světové války však přišel příliš pozdě, navíc ho palebnou silou i pancéřováním převyšovaly moderní německé tanky Tiger i Panther. Tyto tanky používala v bojích na západní frontě též Československá samostatná obrněná brigáda, která s nimi v květnu roku 1945 dorazila do Československa. Na podvozku tanku Cromwell vznikly do konce války tanky Challenger a Comet I, během studené války pak Charioteer.

  3.948

Medaile a vyznamenání

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!