Tularemie

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 33.930

Tularémie je nemoc živočišného původu způsobená bakterií Francisella tularensis. Za normálních podmínek se přenáší na lidi krví nebo tekutinami nakaženého zvířete nebo kousnutím mouchy, komára, moskyta či klíštěte. Biologický útok touto nemocí šířenou aerosolem by mohl způsobit úmrtnost 5 - 10%.

Tularémie má množství různých klinických projevů, a to podle toho, jak byl organismus infikován a jaká byla virulence. U lidí stačí pouze 10 - 50 organismů k tomu, aby vyvolaly nemoc, při vdechnutí či vpichu pod kůži. 108 je třeba pro infekci orální cestou.

Reklama

V přírodních podmínkách se tularémie projeví obvykle 3 dny po infikování (rozsah 2 - 10) a projevuje se horečkami, zimnicí, bolestmi hlavy a malátností, a to s nebo i bez kožního vředu. Gastrointestinální tularémie se projeví po požití kontaminované vody, a to bolestí břicha, zvedáním žaludku, zvracením a průjmem. Bakterie v moči jsou společné pro všechny formy tularémie a mohou mít za následek další infekce nebo „tyfovou" tularémii. Tyfová tularémie se vyskytuje u 5 - 15% normálních případů. Klinické příznaky jsou: horečka a ztráta hmotnosti. Diagnóza je složitá, znaky a symptomy jsou nespecifické a obvykle není ani jasná spojitost se způsobem onemocnění.

Pneumotická tularémie je vážná atypická forma pneumonie. Primární pneumonie je způsobena vdechnutím infekčního aerosolu nebo je způsobena přenosem organismů u hltanové tularémie. Pneumotická tularémie způsobuje horečku, bolesti hlavy, malátnost, bolesti na hrudníku a neproduktivní kašel. Biologický útok vedený za pomoci aerosolu by způsobil tyfovou tularémii nebo tularémii pneumotickou. Úmrtnost může být vyšší než oněch 5 - 10% u nemoci získané přírodní cestou.

Klinické určení tularémie je komplikováno podobností se salmonelou, rickettsiemi či malárií, u pneumonické tularémie pak s morem či SEB.

Jako léčba je podáván streptomycin po dobu 10 - 14 dní, případně gentamycin. Izolace není nutná, přenos z člověka na člověka je velmi řídký.

Oslabené bakterie tularémie jsou použity do vakcíny, která byla testována na 5 000 osobách bez výrazných negativních účinků a prokázala svoji efektivnost proti tyfové tularémii. Její účinek proti koncentrovanému ohrožení v podobě biologického útoku je nejasný.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více