Terorismus

Autor: Anonymous 🕔︎︎ 👁︎ 21.111

3.3. Usama bin Ladín: nejhledanější terorista dneška

Usama bin Ladín se narodil před jednačtyřiceti lety v Saudské Arábii v jedné z nejbohatších rodin na této planetě jako jeden z dvaceti synů stavebního magnáta Muhammada bin Ladína. V roce 1979 odešel mladý Usama bin Ladín do Afghánistánu a tam pomáhal tamním mudžáhidům bojovat proti sovětské invazi. Po odsunu sovětů přesídlil na pět let do Súdánu. V roce 1994 byl zbaven saúdskoarabského občanství, když předtím vypověděl boj královské dynastii Saúdů. V roce 1995 byl podezříván z pokusu o atentát na egyptského prezidenta Mubáraka v Addis Abebě. Následující rok se uchýlil zpět do Afghánistánu. Zde se mu podařilo vybudovat několikatisícovou armádu fanatických muslimů především z Egypta a Súdánu a dále pak také výcvikové tábory. Své bývalé protisovětské afgánské spolubojovníky mobilizoval do celé řady konfliktů v Alžírsku, Bosně, Somálsku, Čečensku, Tádžikistánu atd. Z jiných udělal instruktory ve svých výcvikových táborech teroristů v Súdánu. Mimoto financoval také vládnoucí hnutí Taliban a další islámské revoluční skupiny různě po světě. Po zkušenostech z války v Afghánistánu a následné porážce SSSR dnes hrdě prohlašuje: „Tato válka vymýtila z muslimských myslí mýtus o supervelmocích.“ I to mu jistě dodává odvahy v pseudoválce vedené proti USA.

V posledních deseti letech patří mezi jeho zahraniční aktivity například útok na budovu World Trade Center v New Yorku 26. února 1993. Usama bin Ladín podle všeho za tímto útokem stál, i když on sám tvrdí, že odsouzeného Ramziho Jusefa (hlavního organizátora pumového útoku) ani neznal. Zorganizoval také milionový peněžní transfer do rukou militantní alžírské skupiny, která pak provedla sedm zásadních pumových výbuchů ve Francii. V Čečensku a Tádžikistánu založil výcvikové tábory pro muslimské bojovníky z řady zemí včetně Filipín, Libye, Egypta či Eritrey. V Pásmu Gazy podporuje šejka Ahmeda Jasína, vůdce a zakladatele hnutí Hamas, a v Jordánsku islámské extremisty, kteří se snaží podkopat umírněné hášimovské království. Je spojencem a podporovatelem egyptské islámské teroristické organizace Džama´a Islamíja, jejímž cílem je svrhnout sekulární vládu Husního Mubáraka.

Reklama

Prozatímním vrcholem bin Ladínovy „kariéry“ byly atentáty na americké ambasády v Keni a Tanzanii. Útoky prý podnikla Usamova teroristická skupina al-Káida (česky: Základna). (Podle britského tisku se jednalo o pomstu za tři z jeho žoldáků trénovaných pro boj v řadách Kosovské osvobozenecké armády, které se CIA podařilo zadržet krátce poté, co se při vloupání do její tiranské kanceláře zmocnila dokumentů prozrazujících místo jejich pobytu.) Následoval americký odvetný raketový úder na Ladínovy výcvikové tábory v Afghánistánu a súdánskou chemičku. Krátce nato dostal jeden z reportérů ABC News působící v Pákistánu telefonickou informaci o tom, že bin Ladín je živ a zdráv. A dále že vzkazuje: „Válka právě začala. Američané by se měli připravit na odpověď!“ Mezitím prý Usama bin Ladín přesunul své působiště z Chóstu do Kandaháru, kde budoval nové výcvikové tábory.

Za informace vedoucí k dopadení Usama bin Ladína vypsali Američané historicky nejvyšší odměnu – pět milionů dolarů. Bill Clinton se nechal loni v srpnu slyšet: „Jsem ochoten použít všechny prostředky, které máme k dispozici. Nesmíme poskytnou klid ani teroristům, ani jejich penězům!“ Na jeho příkaz byly pak také zablokovány veškeré finanční transakce mezi americkými společnostmi či občany a miliardářem bin Ladínem.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více