Pistole a revolvery
Články
Když Gerry James, význačný americký odborník a publicista v oboru zbraní střeliva, před lety sestavoval pro časopis Guns & Ammo žebříček podle něj nejúspěšnějších krátkých zbraní 20. století, jeden jeho známý mu přitom položil otázku: „Kdybys směl mít jen jednu zbraň, co by to bylo?“ James mu bez zaváhání odpověděl: „Model 1911 v ráži .45.“ S tímto názorem se ztotožňuje jak řada jiných odborníků, tak početná skupina střelců z řad laické veřejnosti. Málo platné, ačkoliv drtivá většina lidí si jméno Colt spojuje s revolvery, nejúspěšnější krátkou zbraní slavné zbrojovky je právě Colt M 1911 a jeho variace. Na tom všem je ovšem nejpozoruhodnější, že slavná pistole loni oslavila 100. narozeniny.
Protože jsem měl před časem možnost prakticky si ověřit chování jedné z nejznámějších pistolí světa při střelbě, rozhodl jsem se s vámi o tento zážitek podělit v krátké reportáži.
Proč "hříbata"? Inu, proto, že Colt znamená anglicky hříbě a jeho emblém nosí zbraně značky Colt na svém boku. Málo platné, vzdor nepříjemnostem, které firmu postihly v poslední době, má jméno Colt stále svůj zvuk. Nenapravitelní romantici (jako jsem i já sám) milují legendami opředenou minulost této slavné zbrojovky. Jméno Colt se stalo legendou a synonymem kvality. Vždyť ještě dnes malí kluci říkají všem revolverům kolty. O to je překvapivější, že dnes málokdo ví, že Colt není jen revolver a co vše se za touto značkou skutečně skrývá. Právě proto přišel čas se s ní seznámit.
Evropa v době Coltovy smrti přesedlávala na Lefaucheuxovy revolvery nabíjené jednotným kovovým kolíčkovým nábojem. V Americe pak začala revolvery na kovový jednotný náboj s okrajovým zápalem vyrábět firma Smith & Wesson. Pánům Horaceovi Smithovi a Danielovi B. Wessonovi se totiž podařilo získat patent mladého vynálezce Rollina Whitea.
Po přelomu století přibyly do výrobního programu firmy Colt také samonabíjecí pistole. Začal je pro ni konstruovat snad největší génius v oblasti střelných zbraní John Moses Browning (1855-1926) původem z Utahu, který si jako první (20. dubna 1897) nechal patentovat samonabíjecí pistoli v podstatě moderního typu s vyjímatelným schránkovým zásobníkem v rukojeti. V letech 1900-1909 tak vzniklo sedm modelů samonabíjecích pistolí nazývaných zpočátku Colt - Browning, později už jen Colt. Zprvu byl dokonce na levé straně pouzdra závěru těchto pistolí ražen nápis „Browning’s patent - patented April 20. 1897“.
Pro mnohé čtenáře, kteří si jméno Coltovy zbrojovky spojují jen s revolvery, bude možná překvapením, že firma Colt vyráběla i kulomety. Dokonce lze říci, že měla bohaté zkušenosti, protože již od roku 1866 produkovala rotační zbraně systému Gatling. Její kulomety systému Browning později bojovaly v obou světových válkách, v Koreji i ve Vietnamu...
Dlouhými palnými zbraněmi značky Colt se kruh uzavírá. Firma Colt vyráběla vojenské pušky prakticky ihned od svého vzniku a shodou okolností je vojenská puška její vlajkovou lodí i dnes.
Od legendárního modelu armádní samonabíjecí pistole Colt Model 1911 A1 byla v průběhu let odvozena dlouhá řada více či méně podobných pistolí (především v původní ráži 45 ACP), využívajících geniálního Browningova systému uzamčení závěru při výstřelu. Kromě „dospělých“ armádních velikostí se pochopitelně objevily i verze menší – kompaktní, typu Commander – a pak ještě menší, už téměř „kapesní“, typu Officer’s, obě určené především k sebeobraně.
Podle druhé smlouvy z března 2010 má CZUB dodat v letech 2010-2011 MO ČR také 572 plně automatických zbraní CZ SCORPION EVO 3 AI pro náboj 9 x 19 mm - samopalů (které ale CZUB označuje za zbraně PDW) určených pro Hradní stráž, užívající dosud 7,65mm samopal vz. 61 Škorpion, a to samozřejmě s příslušenstvím a munici.
Zakázka byla rozhodnutím vlády z podzimu 2008 - překvapivě bez uveřejnění - zadána přímo CZUB.
Ruční palná zbraň Parabellum P-08, též zvaná jako „Luger“ vznikla již koncem 19.století. Autorem pistole je německý konstruktér Georg Luger a její typové označení P-08 je odvozeno od roku jejího zavedení do výzbroje německé armády (1908).
Pistole CZ 75 TS Czechmate v ráži 9 mm Luger je nejnovějším přírůstkem do rodiny pistolí Tactical Sports.
V roce 2011 vypuklo ve střeleckém světě hotové šílenství. Důvodem bylo jedno neobyčejné výročí. Toho roku totiž uplynulo 100 let od vzniku Coltu M 1911, jedné z nejslavnějších samonabíjecích pistolí světa. Odborná periodika chrlila články o této zbrani, zbrojařské firmy vrhly na trh jubilejní modely a některé zbrojovky dokonce zahájily výrobu tohoto typu, ačkoliv do té doby se ve výrobním programu vůbec nenacházel. My na valka.cz pochopitelně též nemůžeme toto jubileum jen tak pominout, a tak i na těchto stránkách si tuto famózní pistoli připomeneme. Zdánlivě přicházíme takříkajíc "s křížkem po funuse", avšak ono to se vznikem slavné pistole nebylo tak jednoduché. Zbraň fakticky vznikla již roku 1910 a o rok později byla oficiálně přijata do výzbroje ozbrojených sil USA. První pistole však byly z Coltovy továrny vyexpedovány až v lednu 1912, tedy před sto lety.
Seriál o slavných zbraních jsem začal pistolí Desert Eagle kvůli její mediální proslulosti a rozhodl jsem se střídat pravidelně pistole a revolvery. Dnes je tedy řada na revolveru a jakou jinou zbraní bychom měli začít tuto část seriálu než revolverem, který se vyrábí už téměř 130 let.
Ještě se nelze nezmínit o modelu Buntline Special. Z hlediska důležitosti se jedná o variantu naprosto nevýznamnou, v letech 1876 – 1877 vznikla série pouhých třiceti revolverů, plus jednotlivé exempláře vyrobené mezi lety 1877 – 1888 na zakázku.
Kdo by neznal Desert Eagle? Asi neexistuje v Hollywoodu více „profláknutá“ zbraň. Tato pistole si zahrála snad ve všech akčních filmech. Pistole Desert Eagle (Pouštní Orel) přitom není slavnou zbraní v pravém slova smyslu. Přesto si tato zbraň získala velkou popularitu, zejména díky svým úctyhodným rozměrům, pozoruhodnému designu a impozantnímu výkonu. Je ale vážně tak dobrá?
S uzamykáním výkonných pistolí rotací hlavně se zájemce o zbraně dříve setkával jen velmi ojediněle. První vlaštovkou na tomto poli asi byla americká pistole Savage M. 1907, zatímco pevné uzamčení rotací bylo specialitou firmy Waffenfabrik Steyr. Nám nejbližší zřejmě byly čs. armádní pistole vz. 22 a vz. 24 systému Mauser/Nickel. Pak, po dlouhém období opomíjení tohoto systému, přišel ale nedávno princip rotace hlavně zase do módy: na trhu se objevily moderní pistole Beretta Cougar, Colt All American, Beretta Px4 Storm – a také slovenská Grand Power K 100, o které bude dále řeč.
Armádní puška ČZ 37, Akumulační puška ČZ 148...
Poslední celkovová pistole Walther, Walther P88, byla představena veřejnosti v roce 1988 (odtud také číslo v jejím označení).
Témata
Podkategorie