Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

Autor: Radek Enžl / Rad 🕔︎︎ 👁︎ 40.758

Samonabíjecí pistole Colt

Po přelomu století přibyly do výrobního programu firmy Colt také samonabíjecí pistole. Začal je pro ni konstruovat snad největší génius v oblasti střelných zbraní John Moses Browning (1855-1926) původem z Utahu, který si jako první (20. dubna 1897) nechal patentovat samonabíjecí pistoli v podstatě moderního typu s vyjímatelným schránkovým zásobníkem v rukojeti. V letech 1900-1909 tak vzniklo sedm modelů samonabíjecích pistolí nazývaných zpočátku Colt - Browning, později už jen Colt. Zprvu byl dokonce na levé straně pouzdra závěru těchto pistolí ražen nápis „Browning’s patent - patented April 20. 1897“.

Tyto zbraně měly závěr uzamčený pomocí geniálně jednoduchého systému. A jednoduchost má samozřejmě spoustu výhod. Systém není citlivý na nečistotu, výrobně je poměrně levný a spolehlivost byla prokázána léty používání. Princip spočívá v tom, že naspodu zadní části hlavně je upevněn kyvný kloub, kterým je hlaveň pomocí čepu spojena s rámem zbraně. Na hřbetu hlavně je jeden až tři uzamykací ozuby, které zapadají do odpovídajícího počtu vybrání v pouzdru závěru. Takto je hlaveň v okamžiku výstřelu pevně spojena (uzamčena) se závěrem. Dynamika výstřelu odsune hlaveň spolu se závěrem o několik milimetrů vzad. Při pohybu dozadu současně klesá hlaveň dolů, protože kyvný kloub koná otáčivý pohyb. Vertikálním snížením hlavně uzamykací ozuby vyklouznou z vybrání a hlaveň se tak rozpojí se závěrem. Hlaveň se potom zastaví a závěr pokračuje dále samostatně.

Reklama

Většina tehdejších vyspělých armád se v té době rozhodla pro přezbrojení samonabíjecími pistolemi, jejichž výhody jsou proti revolverům zřejmé. Také U. S. Army vytvořila v roce 1906 zvláštní orgán ke zkouškám a výběru nejlepší osobní zbraně. Zkušební komise podrobila velmi přísnému zkoušení vybrané typy amerických, britských a německých samonabíjecích pistolí. Jednou z přihlášených zbraní byla také samonabíjecí pistole Colt M 1900 ráže .38 ACP (Automatic Colt Pistol). Jednotlivé pistole byly průběžně ze soutěže vyřazovány, až se ve finále v roce 1907 ocitli dva finalisté - Colt a další americká pistole Savage. Tyto dvě pistole se podrobily dalším zkouškám, až nakonec padla volba na Colt.

Úspěch této zbraně pak vyprovokoval vývoj nové samonabíjecí pistole, jež byla roku 1911 zařazena do výzbroje americké armády a obdržela označení Colt M 1911. Pro pistoli bylo zvoleno střelivo .45 ACP, které se poprvé objevilo v souvislosti s pistolí Colt M 1905. Colt M 1911 byl oproti svým předchůdcům zjednodušen, protože jeho uzamykací systém měl jen jeden kyvný kloub hlavně, zatímco jeho předchůdci měli hlaveň opatřenou dvěma kyvnými klouby, takže při jejím vertikálním snížení se neměnil úhel její podélné osy. Colt M 1911 měl schránkový zásobník na sedm nábojů, pětipalcovou hlaveň a jednočinné spoušťové ústrojí (u samonabíjecích pistolí to znamená, že před prvním výstřelem je třeba napnout bicí mechanismus. Děje se tak stažením závěru vzad, čímž se současně zasune náboj do nábojové komory. Po prvním výstřelu už se tak děje automaticky) . Vzhledem k tomu, že pistole byla přijata do výzbroje všech ozbrojených sil armády i námořnictva USA, obdržela pistole označení Government Model (Vládní model). Není také bez zajímavosti, že George S. Patton, tehdy kapitán U. S. Army, připlul v červnu 1917 do Evropy ozbrojen právě touto pistolí. Jeho zbraň byla běžná armádní pětačtyřicítka, pouze střenky si nechal vyrobit ze slonoviny a ozdobit hluboce vyrytým monogramem. V roce 1921 došlo na pistoli k několika změnám zaměřeným zejména na zlepšení úchopu a takto upravené pistole byly označeny Colt M 1911 A1. Nejmarkantnější změnou bylo zaoblení hřbetu spodní části rukojeti. Colt M 1911 respektive M 1911 A1 zůstal ve výzbroji až do roku 1988, což svědčí o zcela mimořádné tvůrčí invenci v době vzniku. Dokázal naprosto spolehlivě sloužit i v těch nejextrémnějších podmínkách, což osvědčil ve flanderském blátě I. svět. války, v pouštích severní Afriky za II. svět. války, v mrazivých horách během korejské války i ve vlhkých džunglích za války ve Vietnamu. Svůj podíl na tom má zejména vynikající výrobní kvalita a dokonalé umístění ovládacích prvků.

Třebaže se M 1911 objevil v době, kdy na bojištích již vládly dlouhé vojenské zbraně, pušky a kulomety, odvedl svůj díl práce. Ve válce ve Vietnamu se dokonce představil v hlavní roli při velmi častém „čištění“ rozsáhlých podzemních komplexů Vietcongu a severovietnamské armády. V úzkých podzemních chodbičkách bylo tak málo místa, že bylo nezbytné při jejich průzkumu i „čištění“ používat pistole, neboť s větší zbraní se tam prostě nedalo manévrovat. Objevené tunely prozkoumávali a ničili vojáci oddílů „Tunnel Rats“ – tunelových krys. Byli to dobrovolníci, vojáci malých postav a specialisté pro boj v tunelech. Snažili se je vyčistit od partyzánů a umístit v nich demoliční nálože. Do akcí nastupovali zpravidla ozbrojeni svítilnou a svým věrným Coltem 1911 A1. Jednalo se o krajně nebezpečný podnik, neboť nepřítel do těsných prostor tunelů umisťoval nejrůznější nástrahy, miny nebo jedovaté hady, nemluvě o samotných příslušnících Vietcongu nebo SVA, kteří své tunely perfektně znali.

Příslušníci „tunelových krys“ vždy přísahali na svoje Colty, které prosluly absolutní spolehlivostí, značným účinkem hrozivě vyhlížejícího náboje .45 ACP (obzvláště na subtilní tělesnou konstrukci Vietnamců) a vynikajícím ovládáním, daném skvěle tvarovanou rukojetí s ideálním sklonem.

Třebaže základní a nejpoužívanější ráží u Coltu M 1911 A1 a jeho variant i odvozenin byla vždy ráže .45 ACP, vyráběl se samozřejmě v celé řadě dalších ráží i méně obvyklých jako jsou třeba .455 Eley (za II. světové války pro Kanadu) apod. Až do roku 1945, kdy se výroba původního armádního modelu 1911 A1 zastavila, bylo dodáno bezmála 2 700 000 kusů těchto pistolí, a výroba komerčních verzí pokračuje dosud. Zbraň je také ještě dnes často kopírována různými výrobci. Colt 1911 se tak stal jednoznačně nejúspěšnější krátkou zbraní firmy Colt.

Reklama


Colt Model 1911 A1

Ačkoliv jsem musel Coltem 1911 začít, všimneme si ještě jedné samonabíjecí pistole Colt, která se na trhu objevila ještě dříve. Bude řeč o modelu 1903 Pocket Hammerless. Pistole byla odpovědí na požadavky zákazníků na malou kapesní zbraň menší ráže. Šlo o samonabíjecí pistoli s dynamickým závěrem ráže .32 ACP (7,65 mm Browning), se zásobníkem na 8 nábojů a jednočinným spoušťovým ústrojím se skrytým bicím kohoutem. Ačkoliv pistole se svými rozměry (délka 178 mm, hmotnost 936 g) nemůže rovnat s dnešními kapesními zbraněmi, tehdy (obzvláště v konkurenci revolverů) znamenala značný krok vpřed. Proto se rychle stala jedním z nejoblíbenějších Coltů vůbec - výroba běžela od roku 1903 až do roku 1946 a za tu dobu bylo vyprodukováno přes 572 000 kusů. Z toho asi 18 000 odebrala americká armáda. Američtí důstojníci (přesněji vyšší důstojníci,  generálové a vojenští duchovní) si pak tuto pistoli často kupovali v arzenálu Rock Island. Vlastnili ji např. gen. G. Patton, gen. Bradley a Eisenhower. Asi 55 000 kusů bylo dodáno za druhé světové války do Velké Británie. Pro nás je zajímavé, že tato zbraň byla často ve výzbroji československých výsadků, seskakujících na území Protektorátu Čechy a Morava, a mimo jiné jí byli vyzbrojeni i příslušníci výsadku ANTHROPOID, jehož členové Kubiš a Gabčík provedli úspěšný atentát na R. Heydricha.

 

Colt Model 1903 Pocket Hammerless

 

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více