Protivzdušná obrana
Články
Se zájmem jsem si přečetl zajímavý článek Jana Bruse „Kulisáci války“ (viz MR 12/2009), ve kterém byla mimo jiné zmíněna souprava maket pro imitaci postavení protiletadlového raketového oddílu. Ve vojenském historickém archivu se mi o ní podařilo vyhledat zajímavé informace, o které bych se chtěl se čtenáři krátkým příspěvkem podělit.
Článek v polštině k protiletadlové obraně Čečenska v Druhé čečenské válce po roce 1999.
Letoun U-2 létá od poloviny padesátých let. Přestože příští rok oslaví půl století od svého prvního vzletu, zatím se do „důchodu“ nechystá. Důvod je prostý. Jakkoli by se, v době satelitů, mohla konstrukce pocházející z minulého století zdát zastaralá, pravdou zůstává, že letoun je spolehlivou platformou pro řadu průzkumných systémů. Proti satelitům je mnohem operativnější a levnější.
Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. V 1. díle si povíme něco o historii a vývoji PRO v SSSR a v USA.
Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. 2. díl obsahuje informace o současné struktuře a princip protiraketové obrany USA.
Třetí díl se započne stručnou charakteristikou jednotlivých prvků systému PRO Spojených států amerických. Bude pojednávat o senzorech (satelity DSP, SBIRS a STSS; radary včasné výstrahy PAVE PAWS, SSPARS, COBRA DANE, COBRA JUDY, COBRA GEMINI, GLOBUS II) a započne systémy protiopatření (YAL-1A ABL; KEI; GMD - XBR, SBX).
Čtvrtý a konečný díl, pojednávající o komplexním systému protiraketové obrany Spojených států. V tomto díle dokončíme charakteristiku prvků protiopatření a k nim příslušných senzorů.
V Sovětském svazu se začali zabývat problematikou protiraketové obrany (PRO) po ukončení války. V letech 1948-1951 se ve vědeckých výzkumných institutech Ministerstva obrany SSSR č. 4 a 885 vytvořily skupiny, které se zabývaly vývojem a použitím balistických raket. Zde byly provedeny první, především teoretické, práce spojené s vývojem prostředků PRO.
V roku 1986 došlo k viacerým konfrontáciám medzi USA a Líbiou, pri ktorých americké lietadlá bombardovali ciele na Líbyjskom území a Líbyjská PVO sa snažila zostreliť americké lietadlá. Pri týchto aktivitách došlo k stratám na jednej aj druhej strane. Aké v skutočnosti boli sa možno dozvieme o niekoľko desiatok rokov po otvorení archívov. V tomto článku sa pokúsim priblížiť stručný priebeh konfliktu tak, ako bol hlásený sovietskymi špecialistami.