Boeing
Články
V současné době probíhají zkoušky nového univerzálního letounu, který má být ve všech směrech unikátní. Jedná se největší kontrakt v historii vojenského letectva, na kterém participuje řada zemí. Předpokládá se, že to bude po dlouhé době letoun, který se dočká tisícových sérií. Již dostal své bojové jméno: F-35 Lightning II.
JSF je program, který v sobě zahrnuje takové množství protichůdných požadavků, jaké nebylo nikdy předtím postaveno před žádný tým konstruktérů. Pro jejich splnění bylo nutné pečlivě zvolit základní konfiguraci, aby po minimálních úpravách vyhovovala všem ozbrojeným složkám participujícím na programu.
Program zkoušek letounu technologických demonstrátorů programu JSF byl bitvou dvou skupin sdružujících největší výrobce letecké techniky. Na výsledcích testů a závěrečném rozhodnutí komise záleželo, kdo získá kontrakt století, na zřejmě jeden z posledních pilotovaných útočných letounů.
Profil amerického bombardéru.
Historie strategického bombardéru a průzkumného letounu USA
Profil nejdéle sloužícího prvoliniového strategického bombardéru.
Profil nejdéle sloužícího prvoliniového strategického bombardéru.
Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.
SSSR vyvinul koncem šedesátých let výkonný stíhací letoun MiG-25. Tento letoun neměl být původně exportován, ale po tom co poručík Viktor Bělenko přelétl s jedním MiGem-25P na základnu Hakodate v Japonsku, nebylo co tajit. Letoun byl uvolněn pro export. Tak přestože nikdy nedošlo ke konfliktu velmocí, měl MiG-25 možnost utkat se, nad Libanonem, se svým protějškem, americkým F-15. I když oba letouny létaly pod výsostnými znaky jiných zemí.
Sundá tě ten, kterého nevidíš. Abeceda stíhače. Platí to i dnes v době nejmodernějších technologií. Dokonce možná víc než v době kdy se piloti museli spoléhat jen na své oči. Stále větší důraz kladený na stealth technologie to jen potvrzuje.
Letouny včasné výstrahy byly donedávna doménou pouze velké Čtyřky, tedy Spojených států, Sovětského svazu, Velké Británie a Francie. Nový svět však přinesl nová nebezpečí a potvrdilo se, že informační převaha napomáhá efektivnímu nasazení vlastních leteckých sil natolik, že je možné výrazně omezit počty aktivních jednotek.
Když padl Sovětský svaz a rozpadl se blok socialistických zemí, řada lidí se domnívala, že padla většina hrozeb. Nepadla. Jen došlo k jejich přerozdělení. Austrálie se to týkalo především. Poměr sil v regionu se změnil a dostupnost některých technologií umožnila rozšíření arzenálů.
Profil jednoho z nejmodernějších současných letounů a skvělého námořního stroje, který je tahounem letek amerických letadlových lodí.
Profil jednoho z nejmodernějších současných letounů a skvělého námořního stroje, který je tahounem letek amerických letadlových lodí.
Profil jednoho z nejmodernějších současných letounů a skvělého námořního stroje, který je tahounem letek amerických letadlových lodí.
Témata
Podkategorie