Vojenské objekty
Články
Historie české letecké základny.
Pokračování historie české letecké základny a osudů 28. stíhacího-bombardovacího leteckého pluku v letech 1974-1983.
Třetí pokračování historie vojenského letiště v Čáslavi je zaměřeno na poslední období služby 28. sbolp v rozmezí let 1984 - 1994 a konečně se také dostane na krátké účinkování LZO - Leteckého zkušebního odboru.
Další pokračování osudů vojenského letiště v Čáslavi. Tentokrát zaměřené na roky 1995 - 1997, kdy zde působila 4. základna stíhacího letectva, jediná svého druhu v ČR.
Závěrečná část nás zavede do let 1997 - 2004 a podíváme se v ní na dění u 4./21. základny taktického letectva na letišti v Čáslavi.
Muzea a památníky v Králické pevnostní oblasti zahájily novou turistickou sezónu. Zájemci mohou navštívit tyto mohutné železobetonové pomníky připomínající poslední léta demokracie 1. republiky. A v okolí Králík je skutečně mnohé k vidění! Prostor kolem tohoto městečka v nejvýchodnější části Pardubického kraje, představoval ve 30. letech minulého století nejsilněji opevněné území tehdejšího Československa a jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic v Evropě před 2. světovou válkou.
Počas celého historického vývoja ľudskej spoločnosti plnili mestá dôležité úlohy. Obvykle sa v minulosti mestá zvykli charakterizovať ako strediská remesiel a výroby. Plnili veľmi dôležitú úlohu najmä v hospodárskej sfére. Hospodársky význam stúpol ešte viac v modernej spoločnosti, keď sa mestá stali strediskami priemyslu. Nemenej dôležité boli ich úlohy ako spoločenských, či politických centier jednotlivých území. Veľký význam mali mesta aj v súvislosti s vojenskou problematikou.
V modernej dobe sa rozvinula vzájomná závislosť miest a armády. Mestá mali pre armádu strategický význam nielen v oblasti ubytovania jednotiek, ale aj v oblasti logistiky a ďalších oblastiach. Dôležitosť vzájomnej spätosti miest a armády vysvetľuje druhá časť článku Posádkové mestá v monarchii. V závere článku sú predstavené zborové oblasti IX.-XVI.
Témata