Main Menu
User Menu
Reklama

Řecko (starověké) (GRC)

Významné osobnosti historie starověkého Řecka

Články

Alexandr Makedonský

Na trůn nastoupil po svém otci Filipovi II. v roce 336 př. n. l. ve věku 20 let a většinu let své vlády strávil dlouhým vojenským tažením po západní Asii a Egyptě. Do svých třiceti let vytvořil jednu z největších říší v dějinách, která sahala od Řecka až po severozápadní Indii. V bitvách byl neporazitelný a je všeobecně považován za jednoho z největších a nejúspěšnějších vojevůdců historie.

Alexandr Makedonský

Alexandrova krátká vláda představuje rozhodující okamžik v dějinách Evropy a Asie. Jeho výpravy a jeho osobní zájem o vědecké bádání přinesly mnoho pokroků v oblasti geografie a přírodovědy. Jeho kariéra vedla k přesunu velkých civilizačních center na východ a zahájila nový věk řeckých teritoriálních monarchií; rozšířila helénismus v rozsáhlé kolonizační vlně po celém Blízkém východě a vytvořila, když ne politicky, tak alespoň ekonomicky a kulturně, jednotný svět rozprostírající se od Gibraltaru po Pandžáb, otevřený obchodu a společenským stykům a se značným přesahem společné civilizace a řeckého koinē jako lingua franca.
Lze říci, že Římská říše, šíření křesťanství jako světového náboženství a dlouhá staletí Byzance byly do jisté míry plody Alexandrova úspěchu.

Aténsky štátny systém

V období 8. až 6. storočia p. n. l. vzniká na území Grécka nový typ usporiadania ľudskej spoločnosti, grécky mestský štát – polis. Polis symbolizoval samostatnosť, sebestačnosť a určitú mieru demokracie umožňujúcu občanom účasť na správe veci verejných.

Marathón

Po tom, čo sa mu podarilo potlačiť povstanie Iónskych Grékov v roku 495 BC, si Dáreios I uvedomil, že pokiaľ budú dostávať podporu z Grécka, stále budú zdrojom problémov. Preto sa rozhodol dobyť Grécko, zabezpečiť západné hranice a položiť základy ďalšej európskej expanzie. Tiež bol nahnevaný na pochybný mestský štát Atény, ktorý mal tú drzosť, že počas Iónskej rebélie pomáhal vyhnať Peržanov zo Sárd, hlavného mesta Iónie. Prisahal im pomstu. Dáreios sa pokúsil vniknúť do Grécka po mori aj po súši už v roku 492 BC. Na nešťastie však búrka zničila jeho flotilu.

Témata

Antipater

Archimedes

Cassander

Efialtés

Kimón

Lysimachos

Miltiadés

Olympias

Pausaniás

Perdiccas

Perikles

Polybios

Sokratés

Solón

Xenofón

Podkategorie

Přehledy

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace
Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt. Aktualizováno průběžně.

Zobrazit článek

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!