Přehled (190 článků)

Články : Moderní doba (1990-)

Vytváření pravidel pro bezpilotní letouny

Takový vynález je znám anglickým slovem DRONE - s dalšími, stejně legitimními významy: trubec, včelí sameček, med netvořící, parazit, který žije z práce jiných, též je to aeroplán bez pilota, z velké dálky dirigovaný potřebnými signály. Představa co nejpohodlnějšího bojování - daleko od nebezpečí, od krvavé vřavy, třeba někde na kanapi dotýkat se správných knoflíků, nedojde k vyvrknutí sebemenšího vlastního malíčku, zato však k důkladné spoušti v nepřátelských řadách. Kritici varují před potenciálem ještě větší dehumanizace, kdy bojovník, tuze vzdálen od místa způsobované zkázy, pozbývá zábran se na takovém počínání podílet
🪖︎ Ota Ulč 🕔︎ 19.12.2012 👁︎ 11388

Vliv židovské diaspory v USA na americkou zahraniční politiku vůči izraelsko-palestinskému konfliktu

3. Americká zahraniční politika a izraelsko-palestinský konflikt

V roce 1948 oznámil prezident Truman podporu pro vytvoření Izraele na palestinském území a od tohoto okamžiku zaujímal Izrael zvláštní místo v srdcích i myslích mnoha Američanů, Židů i ostatních. Mýty, které obklopovaly tento stát, a také tragédie holocaustu hrály hlavní roli ve vytvoření takzvaného „speciálního vztahu“ mezi Spojenými státy a Izraelem.

🪖︎ Kateřina Faltejsková 🕔︎ 17.11.2012 👁︎ 17073

Vliv židovské diaspory v USA na americkou zahraniční politiku vůči izraelsko-palestinskému konfliktu

Závěr

Židé jako národ jsou v celé své historii provázeni řadou různých kontroverzí a konfliktů, které způsobily, že se stali národem velmi odhodlaným, jednotným a pevným ve víře. Jejich přesvědčení o tom, že jsou Bohem vyvolený národ, vedlo k tomu, že cítili odjakživa jakousi nadřazenost vůči ostatním národům. Země izraelská pro ně vždy byla posvátná, a proto v průběhu dějin velmi těžce nesli její ztrátu. Vyhnání Židů Římany v roce 70 n. l. znamenalo pro celý národ nepředstavitelnou katastrofu a došlo tak k rozptýlení židovského národa po celém světě. Od tohoto okamžiku se začíná formovat židovská diaspora. Ze začátku především v okolních státech, kde byly příznivé politické podmínky a kde bylo Židům umožněno začít nový život. Později se Židé začali stěhovat zejména do západní Evropy. S posílením křesťanství se však i zde začíná situace vyhrocovat a čím dál větší antisemitismus nutí Židy hledat opět své místo někde jinde.

🪖︎ Kateřina Faltejsková 🕔︎ 17.11.2012 👁︎ 11025

Vliv židovské diaspory v USA na americkou zahraniční politiku vůči izraelsko-palestinskému konfliktu

Úvod

Cílem této práce je především analýza oboustranného vztahu – Spojené státy americké versus Izrael – a snaha nalézt hlavní důvody pro tento „zvláštní vztah“, který se stal jedním ze základních principů politiky USA vůči regionu Blízkého východu. Tento princip je uplatňován již od šedesátých let dvacátého století a americká zahraniční politika je na něm založena v podstatě dodnes. Po rozpadu Sovětského svazu se Spojené státy staly v této oblasti jediným významným hráčem a většina arabských států dnes tuto zemi považuje za jediného aktéra, který je schopen významně ovlivňovat izraelskou politiku.

🪖︎ Kateřina Faltejsková 🕔︎ 17.11.2012 👁︎ 10571

Vliv židovské diaspory v USA na americkou zahraniční politiku vůči izraelsko-palestinskému konfliktu

1. Teoretický úvod

První část této práce s názvem „Teoretický úvod“ se bude zabývat především teorií diaspory, způsobem jejího vzniku, charakteristickými znaky diaspory a také pojmy, které se vztahují k židovské diaspoře. Abych se mohla detailněji zabývat problematikou vlivu židovské diaspory na zahraniční politiku USA, je třeba si nejprve uvědomit, jak tato diaspora vůbec vznikla a proč je vlastně její působnost ve Spojených státech tak ojedinělá. Zaměřím se tedy i na nejstarší historii židovského státu, na úskalí, která musel židovský národ překonávat, aby se mohl usadit ve své „Zemi zaslíbené“, a konečně i na vyhnání Římany v prvním století našeho letopočtu, které mělo za následek definitivní vyhnání Židů z jejich vlasti a téměř dva tisíce let trvající vyhnanství a roztroušení v diaspoře. Budu se také zabývat otázkou vlivu židovské diaspory na mezinárodní vztahy a jejímu postavení ve vztahu k Izraeli. Závěr této části bych chtěla věnovat podrobnějšímu průzkumu vzniku diaspory ve Spojených státech amerických a jejímu zformování do dnešní podoby.

🪖︎ Kateřina Faltejsková 🕔︎ 17.11.2012 👁︎ 19865

Nové zbraně pro českou armádu III. část

Podle druhé smlouvy z března 2010 má CZUB dodat v letech 2010-2011 MO ČR také 572 plně automatických zbraní CZ SCORPION EVO 3 AI pro náboj 9 x 19 mm - samopalů (které ale CZUB označuje za zbraně PDW) určených pro Hradní stráž, užívající dosud 7,65mm samopal vz. 61 Škorpion, a to samo­zřejmě s příslušenstvím a munici.
Zakázka byla rozhodnutím vlády z podzimu 2008 - překvapivě bez uveřejnění - zadána přímo CZUB.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 04.03.2013 👁︎ 31092

Piráti a jejich méně než optimistické vyhlídky

Ještě to není činnost zcela na vymření, piráti nebrázdí vody ve škunerech, kde by na stěžni  plápolal černý prapor s lebkou a zkříženými hnáty. Zmodernizovali se, jsou vybaveni automatickými zbraněmi, minomety i protipancéřovými kanony. Nezřídka mají lepší radary a vic koňských sil pod palubou než jejich případní pronásledovatelé...
🪖︎ Ota Ulč 🕔︎ 07.02.2013 👁︎ 12584

Pes přítelem nebo nepřítelem

Obdivuhodně věrní přátelé a nezřídka i spolubojovníci. Trošku jsem se do této tématiky zavrtal a přemnohé se na adrese www.uswardogs.org dozvěděl. Již v začátcích americké historie, v 18.století za revoluční iniciativy pionýrů zbavit se britského kolonálního jařma, velice využívali asistence čtvernohých spojenců, aby  vyčenichali a úspěšně se zakusovali do nemilovaných červenokabátníků a poté i v dalších válkách...
🪖︎ Ota Ulč 🕔︎ 07.02.2013 👁︎ 11919

Proměny teroristických metod Hamásu

Hnutí Hamás je stále středem pozornosti.  Následující text si klade za cíl analýzu proměn jeho teroristické činnosti od jeho vzniku po současnost.
🪖︎ Pavel Doško 🕔︎ 07.08.2012 👁︎ 12205

Nové zbraně pro českou armádu I. část

Dne 18. března 2010 byly podepsány dvě smlouvy na dodávku nových útočných pušek CZ 805 BREN A1, karabin CZ 805 BREN A2, granátometů CZ 805 G1, samopalů CZ SCORPION EVO 3 A1 a pistolí CZ 75 SP-01 PHANTOM mezi Českou zbrojovkou, a.s., Uherský Brod (CZUB) a Ministerstvem obrany ČR (MO ČR).
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 05.11.2012 👁︎ 35037

Kladivo na piráty

Zatímco lehké čluny s příslušníky commandos maximální rychlostí prořezávaly mořské vlny, na obloze se nečekaně objevil vrtulník Lynx. Po zuby ozbrojení vojáci pronikali na palubu korejské obchodní lodi Sambo Jewelry z vody i ze vzduchu. Prudká a přesně mířená palba přibíjela únosce doslova k zemi. Bitva o unesenou loď byla rozhodnuta během několika minut. Jednadvacet mužů posádky se podařilo osvobodit. Jedině kapitán unesené lodi přitom utrpěl zranění. Ne však smrtelné. Únosci ho postřelili v oblasti žaludku.
🪖︎ Vladimír Marek 🕔︎ 05.11.2012 👁︎ 20389

Je Rusko sekulárnym alebo pravoslávnym štátom?

Ruská pravoslávna cirkev prežila za posledných 20 rokov obrodenie, vďaka ktorému sa významne zvýšil jej vplyv v najrôznejších oblastiach ruskej spoločnosti. Počas existencie ZSSR bola RPC prenasledovanou náboženskou organizáciou a jedným z hlavných oponentov režimu, pričom ešte na začiatku 90 rokov podporovala liberálne reformy bývalého prezidenta Jelcina. Predovšetkým za vlády Vladimíra Putina však začala mať blízko k štátnej moci a postupne sa jej podarilo získať privilegované postavenie, ktoré vyvoláva pochybnosti o sekulárnom charaktere Ruskej federácie. Je teda dnes Rusko pravoslávnym alebo sekulárnym štátom?
🪖︎ Peter Števkov 🕔︎ 07.08.2012 👁︎ 13810

Prečo Moldavsko neobsadí Podnestersko?

Zvláštny relikt studenej vojny, ktorý dnes de facto vystupuje ako samostatný štátny útvar s oficiálnym názvom Moldavská podnesterská republika vznikol v dynamickom období rozpadu ZSSR. Jedným zo sekundárnych efektov Gorbačovovej perestrojky bol rast nacionalizmu a etnického separatizmu v rôznych častiach sovietskeho impéria. Výnimkou nebolo ani Moldavsko, ktorého vrchný soviet už v auguste 1989 prijal moldavčinu ako jediný úradný jazyk a vyhlásil návrat moldavčiny k latinskej abecede.
🪖︎ Peter Števkov 🕔︎ 08.08.2012 👁︎ 22190

Geopolitika v Strednej Ázií

Stredná Ázia je ako z vojenského, tak aj z ekonomického hľadiska dôležitým regiónom o ktorý prejavujú veľmoci čoraz väčší záujem. Rozpad ZSSR mal za následok nezávislosť piatich stredoázijských republík, ktoré prirodzene začali hľadať nových spojencov a partnerov v medzinárodnom systéme. Angažovanie sa svetových a regionálnych mocností na seba nenechalo dlho čakať, pričom už čoskoro získal tento región príznačné označenie: Nový Balkán. Strategická pozícia, bohatá surovinová základňa, ale aj etnické a náboženské zloženie sú motívy kontinuálne prispievajúce k intenzifikácii súperenia hlavných medzinárodných hráčov v Strednej Ázií.
🪖︎ Peter Števkov 🕔︎ 15.02.2012 👁︎ 18616

Popularita fašizmu medzi mladými narastá

Európske médiá bijú na poplach. Krajná pravica na starom kontinente naberá na sile a získava si čoraz viac voličov. Tento fakt dokazuje najmä volebný úspech maďarského Jobbiku, Wildersovej Strany slobody v Holandsku a nedávny historický úspech protiislamských Švédskych demokratov, ktorí sa po prvýkrát dostali do parlamentu. Politológovia pripomínajú, že za situáciu nemôže len ekonomická kríza, ale aj multikulturalizmus, dlhodobá neschopnosť umiernených strán riešiť sociálne problémy a úspešná propagácia radikálných myšlienok u mladého obecenstva
🪖︎ Peter Števkov 🕔︎ 14.02.2012 👁︎ 12362

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více