Main Menu
User Menu
Reklama

SSSR / Nástupnické státy SSSR (SOV)

Články

Bojové nasazení systému S-75 (část 1. - Proti špiónům)

Sovětský systém S-75 (tedy rodinka protiletadlových raketových komplexů verzí SA-75 Dvina, S-75 Děsna a S-75M Volchov) byl jedním z nejrozšířenějších raketových systémů minulosti. S lehkou nadsázkou jej můžeme prohlásit za "kalašnikov" mezi protiletadlovými raketami. Jeho protiletadlové řízené střely jsou, díky svým ladným tvarům, mimořádně "fotogenické" - během studené války bývala fota těchto raket často v novinách jak na západě, tak ve východním bloku. Řada méně poučených novinářů je s gustem používá jako ilustrační foto k článkům o balistických raketách dodnes. Svým způsobem nejsou daleko od pravdy, tyto střely mají výtečné letové vlastnosti a aerodynamiku, takže řada zemí (např. Čína, Srbsko, Irán atd.) je adaptovala na balistické rakety, v zemi svého původu zase vysloužilé střely slouží např. jako létající laboratoře. Kdysi šlo však o smrtící zbraň, tyto komplexy sloužily v desítkách zemí, bojovaly v celé řadě válek a sestřelily stovky letadel.

Bojové nasazení systému S-75 (část 2. - Vietnam 1965-68)

Systém S-75 (v tomto případě verze SA-75 Dvina) byl v nejširším měřítku nasazen během konfliktu ve Vietnamu. Tato válka se stala jakousi "sovětsko -americkou střelnicí", jakýmsi ověřovacím polygonem, kde obě strany testovaly novou výzbroj i taktiku. Jde o látku tak bohatou, že jsem ji musel rozdělit do dvou článků - v této části se seznámíme s bojovým nasazením severovietnamských protiletadlových raketových komplexů v první fázi americké letecké ofenzívy - během operace Rolling Thunder. 

První sestřel

Sedmého října 2009 uplyne přesně 50 let od události, která bez nadsázky změnila dosavadní pohled na letecké operace a vedení vzdušné války. Toho dne totiž byl na světě sestřelen první letoun protiletadlovou řízenou střelou. Tentokrát ovšem nešlo o cvičný sestřel rádiem řízeného cíle, takové se již uskutečnily dříve a v řadě zemí. Tentokrát šlo o zničení „reálného“ cíle, skutečného nepřátelského stroje.

Rusové v zemi písku a pyramid

Článek zaznamenává vzpomínky dvou účastníků izraelsko-egyptského konfliktu, sovětských důstojníků, kteří veleli plro S-125 Něva a pojednává o činnosti sovětských specialistů, resp. přímo nově vytvořených útvarů PVO se sovětskými obsluhami na území Egypta a jejich působení proti izraelským letounům začátkem srpna 1970.

Systém PVO S-300PMU-2 Favorit: střelba v Podněbesnoj

Článek pojednává o protiletadlovém raketovém systému z řady S-300P - S-300PMU-2 Favorit. Popisuje zkušební střelby, které proběhly na střelnici v Číně během září a října 2008 v souvislosti s dříve podepsaným kontraktem na dodávku PLRS S-300PMU2 do výzbroje armády Čínské lidové republiky a je překladem z ruského originálu, který vyšel v čísle 1 (44) / 2009 internetového magazínu VKO.

Systém PVO S-300PMU2 Favorit: nové možnosti

Článek pojednává o zatím posledním typu PLRS z řady S-300P - S-300PMU2 Favorit. Popisuje základní TTD a možnosti tohoto systému, možnosti modernizace staršího typu S-300PMU1 na tuto verzi a je překladem z ruského originálu, který vyšel v čísle 2 (45) / 2009 internetového magazínu VKO.

Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - 1. část

Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - dokončení

Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

Témata

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace
Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt. Aktualizováno průběžně.

Zobrazit článek

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!