Main Menu
User Menu

2006 - Izraelsko-palestinský konflikt

Izraelská vojenská operace

Může jediný člověk rozpoutat válku? Sočasný konflikt v Izraeli, ač na první pohled velmi nepřehledný, nám možná dokáže na mnohé otázky odpovědět. Pojďme si události shrnout pěkně po pořádku, den po dni, abychom tuto odpověď nalezli.


V lednových palestinských volbách roku 2006 zvítězilo radikální hnutí Hamas, které následně v březnu ustavilo novou palestinskou vládu. 9 června Hamas odvolal 16 měsíců trvající příměří s Izraelem. Důvodem bylo několik izraelských útoků na cíle v pásmu Gazy, kdy zahynulo asi 10 lidí. Palestinci odpověděli raketovými útoky na oblast jižního Izraele.


25.června, v neděli za úsvitu (05:30 a.m.) proniklo 7-8 palestinských ozbrojenců (z ozbrojeného křídla Hamasu Kásam, skupiny Výboru lidového odporu (PRC) a Islámské armády) vykopaným tunelem do areálu izraelského vojenského stanoviště poblíž hraničního přechodu Kerem Šalom v pásmu Gazy (průsečík hranic Izraele, pásma Gazy a Egypta), kde zaútočili na izraelské vojáky. Při tomto konfliktu byli 2 Izraelci zabiti (Hanan Barak a Pavel Slutsker) a 1 těžce zraněn, 1 izraelský voják (devatenáctiletý tankista, desátník Gilad Šalit) byl zraněn lehce a unesen, na palestinské straně zůstali 2 mrtví. Palestinci následně oznámili, že tento útok byl odvetou za zabití jednoho palestinského vůdce před 3 týdny a za smrt asi 20 civilistů, což měly způsobit izraelské útoky. Izrael, v odpověď na tento útok, vyslal do pásma Gazy 2 tanky podporované bojovým vrtulníkem, které pátraly po uneseném vojákovi. Izraelský premiér Ehud Olmert v Jeruzalému incident označil za velmi vážný teroristický útok, z kterého obvinil Hamas pod vedením palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse a spolu s izraelským ministrem spravedlnosti Chaimem Ramonem prohlásili, že Izrael zlikviduje kohokoli, kdo má co společného s terorismem. Izrael oficiálně pohrozil palestinským radikálům tvrdou odvetou, avšak v použití vojenské odvety se rozhodl být zdrženlivý. Únoscům dal dvoudenní lhůtu k propuštění uneseného vojáka. Palestinský předák se naopak ohradil proti akci Izraele a vyzval mezinárodní společenství, aby zabránilo Izraeli ve zneužití tohoto útoku pro rozsáhlou agresi v pásmu Gazy. Místopředseda vlády Hamasu na tiskové konferenci v Ramalláhu (západní břeh Jordánu) vyzval únosce k okamžitému propuštění uneseného izraelského vojáka. Izraelský ministr obrany Amir Perec pohrozil smrtí každému, kdo by uneseného vájáka zabil a zahájil z podnětu premiéra vojenské plánování pro případ možného dlouhodobého konfliktu v pásmu Gazy.


Den 1. ze lhůty pro propuštění uneseného vojáka
26.června izraelský premiér Olmert uvedl armádu do pohotovosti, započala příprava na dlouhodobou vojenskou operaci v pásmu Gazy. Naproti tomu palestinský prezident Mahmúd Abbás nařídil palestinskému premiérovi Ismaílu Haníjovi, ministru vnitra Saídu Sijámovi a šéfům bezpečnostních služeb, aby okamžitě zahájili v pásmu Gazy pátrací akci po uneseném izraelském vojákovi. Do záležitosti osvobození izraelského vojáka Gilada Šalita se vložila i Francie, neboť Šalit má vedle izraelského občanství i po otci občanství francouzské. Tunel, kterým Palestinci pronikli na izraelské území byl vyhozen do povětří.V Gaze se uskutečnily demonstrace rodin Palestinců, které požadují výměnu izraelského vojáka (naposledy Palestinci unesli izraelského vojáka, Nachsona Waxmana v roce 1994, který při osvobozovací akci zahynul) za výměnu svých vězněných příbuzných. Toho využilo ozbrojené křídlo Hamasu, organizace Kásam, která prohlásila, že neposkytne žádné informace o uneseném vojákovi pokud Izrael nepropustí všechny vězněné palestinské ženy a děti do věku 18 let. Mezi Kásamem a palestinskou vládou nepanuje jednota ohledně vydání vězněného vojáka. Izrael k pásmu Gazy stahuje početné vojenské jednotky, avšak stále vyčkává a nechává volný průběh diplomatickým jednáním. Izraelský premiér Ehud Olmert prohlašuje, že žádné palestinské vězně nepropustí. Podle Palestinců Izrael prý vězní asi 9.800 Palestinců (z toho asi 150 žen a 360 dětí do věku 16 let).


Den 2. ze lhůty pro propuštění uneseného vojáka
27.červen palestinské frakce (mimo Islámského džihádu) se údajně dohodly na podpoře plánu národní shody, který uznává stát Izrael a předpokládá vznik Palestinského státu na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Egyptská i francouzská jednání diplomacie ohledně propuštění uneseného izraelského vojáka jsou však neúspěšná. Izraelská armáda uzavírá pásmo Gazy (uvnitř je i prezident Mahmúd Abbás) a vystupňovaly se výhružky všem představitelům Hamasu. Egypt vysílá na hranici 2.500 vojáků, kteří mají v případě izraelského útoku zabránit průniku prchajících Palestinců do Egypta. Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana vyzývá Izrael, aby dal přednost politickým jednáním před vojenským.


Lhůta pro propuštění uneseného vojáka nebyla využita
28.června izraelský premiér Olmert oznamuje, že pro osvobození svého vojáka použije i extrémních prostředků. Za terč cílové likvidace je označen palestinský exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal (žije v syrském Damašku a katarském Dauhá, izraelský Mossad se ho pokusil zabít již v roce 1997 v Ammánu). Mezitím však již od půlnoci zahájila izraelská armáda ofenzívu v oblasti Gazy. Tanky a pěchota podporovaná dělostřelectvem a bojovými vrtulníky pronikly k městu Rafáh (jih pásma). Palestinský prezidend Mahmúd Abbás ofenzivu odsuzuje a označuje ji za kolektivni trest (bombardování civilní infrastruktury - mosty, elektrárna, mnoho z 1,4 milionu obyvatel je bez elektřiny). Palestinská vláda vyzývá únosce, aby vojáka nezabíjeli, avšak zároveň říká, že vše nyní závisí na tom co Izrael podnikne, zároveň se obrací o pomoc k zastavení konfliktu k mezinárodnímu společenství a Radě bezpečnosti OSN. EU (B.F.Waldnerová, komisařka pro zahraniční vztahy) vyzvala Izraelce i Palestince k nevyhrocování situace a diplomacii, USA (T.Snow, mluvčí Bílého domu) poukazuje na právo Izraele na sebeobranu s tím, že by neměl ohrozit životy civilistů, arabský svět se domnívá, že Izrael využil únosu jako záminky k vojenské operaci. Výbor lidového odporu (PRC) oznámil, že unesl dalšího Izraelce, osmnáctiletého osadníka Elijaha Ašeriho z osady Itamar, kterého zabije pokud Izrael neukončí ofenzívu.


29.června izraelská armáda na západním břehu Jordánu pozatýkala místopředsedu vlády Násira Šajra, 8 ministrů (Najíf Radžúb - ministr náboženských záležitostí, Muhammad Barghútí - ministr práce, Umar Abdar Rázik - ministr financí, Ísá Džaabarí - ministr místní správy, Vasfí Kabha - ministr pro vězeňství, Fachrí Turkmaní - ministr sociálních věcí, Sámir abú Ajší - ministr plánování, Chálid abú Arafí - ministr pro Jeruzalém), 20 poslanců a jiné osoby z hnutí Hamas (celkem 64 lidí). Vojáci našli u Ramalláhu mrtvé tělo uneseného osadníka Elijaha Ašeriho (zastřelen). Izraelské tanky začali obsazovat sever pásma Gazy (Bajt Hanún). Na jihu pokračovalo ostřelování letectvem a raketami (tábor Chán Júnis, ničení civilní infrastruktury). Mluvčí ozbrojené složky Fatah sdělil, že ozbrojenci odpálili raketu s chemickou hlavici a že vlastní dalších 20 biologických hlavic, mluvčí Izraele nic nepotvrdil. Hnutí Hamas odsoudilo zatčení části své vlády, palestinský premiér Ismaíl Haníja kritizoval Washington za podporu izraelské akce. Mluvčí G.Bushe(USA) vzkázal pouze, že Izrael má právo bránit sebe i své obyvatele. Palestinští ozbrojenci na hranici s Egyptem odpálili nášlapnou minu a narušili tím pohraniční plot, průnik hlídají vojáci. Egyptská vláda (prezident Husní Mubarak) vyjádřil obavu, že při zintenzívnění izraelské ofenzívy může dojít k narušení hranice od palestinských uprchlíků. Mnoho světových představitelů sleduje vyostřující se izraelsko-palestinskou krizy s obavami. USA (ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová) i ministři zahraniční skupiny G8 vyzývají Izrael ke zdrženlivosti a diplomatickým jednáním. Rusko vyzývá k okamžitému propuštění Šalita a zastavení operace. Arabský svět označuje izraelskou akci za "barbarský čin" a politování nad "mezinárodním mlčením". Humanitární situace v Gaze se vyhrocuje. Izraelská ofenzíva přerušila dodávku elektřiny pro 860.000 lidí (přerušení dodávky vody z elektrických čerpadel) a paliv (zastavení kanalizačních čerpadel během 2-3 dnů) pro 600.000 lidí.


30.června Izrael odmítá jakékoli požadavky Palestinců za propuštění svého vojáka. Arabští hackeři napadli přes 700 významných izraelských internetových stránek (Bank Hapoalim, izraelské pobočky automobilek BMW, Subaru aj.). Hackeři na ně umístili text "Hacked by Team-Evil Arab hackers you KILL palestin people we KILL Israeli servers", tj. zhackováno od týmu ďábelských arabských hackerů - vy zabíjíte palestinský lid, my zabíjíme izraelské servery. Podezření směřuje na hackerský tým působící v Maroku. Izrael zakázal žít v Jeruzalému 4 vysokým palestinským radikálním představitelům hnutí Hamas. Premiér Hamasu Ismaíl Haníja prohlásil, že přes útoky Izraele Palestinci neustoupí. Ve východní části pásma Gazy zaútočil izraelský vrtulník na automobil, ve kterém vezli palestinští radikálové rakety k odpálení na Izrael.


Stanovení ultimáta pro propuštění palestinských vězňů
1.července v pásmu Gazy se odehrála silná přestřelka, radikální palestinští extremisté požadují po Izraeli propuštění tisícovky muslimských a arabských vězňů a zastavení akcí v Gaze. Ultimátum bylo stanoveno do 4.července 6:00 a.m. jejich času. Izrael podmínky odmítl požaduje bezpodmínečné propuštění uneseného desátníka Šalita. V noci zaútočilo izraelské letectvo na úřad palestinského premiéra Ismaíla Haníji v Gaze. Při této akci byl zraněn pouze náhodný chodec.


2.července radikální ozbrojené křídlo Hamasu vyhrožuje Izraeli, pokud nezastaví vojenské operace v Gaze, že zaútočí na izraelské školy, instituce a elektrárny. Mistopředseda izraelské vlády, nositel Nobelovy ceny za mír, Šimon Peres, označil útok na úřad palestinského premiéra za varování a dále, že zajatí ministří Hamasu budou souzeni za podíl na teroristických činech.


3.července izraelský premiér schvaluje dosavadní průběh ofenzívy, jejímž cílem je osvobození zajatého desátníka Gilada Šalita. Odmítá úterní ultimátum pro propuštění muslimských vězňů i přesto, že radikálové se vyjádřili pokud ultimátum nebude dodrženo, že vojáka zabijí. Palestinská vláda však vzkazuje únoscům, aby vojáka, v zájmu všeho palestinského lidu, nezabíjeli ani po vypršení ultimáta. Izraelská armáda posílila sever hraničního pásma Gazy o tanky a buldozery proti ničení tunelů a výbušnin. Na západním břehu Jordánu provedli Izraelci razie v několika charitativních organizacích spravujících Hamasem za účelem zajištění dokumentů poskytujících informace o peněžních převodech Hamasu.


Vypršení lhůty ultimáta pro propuštění palestinských vězňů
4.července izraelský premiér Olmert odmítl splnění požadavků daných ultimátem a pohrozil, že Izrael zaútočí na kohokoli, kdo je za únos zodpovědný. Zároveň Olmert vydal příkaz, aby armáda znásobila útoky na teroristy. Palestinští radikálové prohlásili, že nadále nebudou poskytovat již žádné informace o zajatci a přestávají vyjednávat o jeho propuštění (prostředníkem byl Egypt), avšak, že zajatce nezabíjejí. Izrael uvolnil hraniční přechod do Gazy pro humanitární pomoc (agentura OSN UNRWA), která se musí postarat o 900.000 z 1,4 milionu obyvatel území Gazy. Raketa palestinských radikálů dopadla do centra izraelského města Aškelon (jih Izraele).


5.července v návaznosti na včerejší raketový útok na Izrael, izraelští vojáci vytvářejí v severní části Gazy bezpečnostní zónu, která má zamezit ostřelování jižního území Izraele. Armáda tím vstoupila do obydlených oblastí, avšak oficiální prohlášení tvrdí, že se nejedná o opětovnou okupaci.


6.červenec palestinský ministr vnitra Saíd Sijám vyzval vládní bezpečnostní síly k boji na území Gazy. Tento vyjímečný stav prý může však vyhlásit pouze prezident Mahmúd Abbás. Při střetu bylo zabito 24 Palestinců a dalších 30 bylo zraněno (nejhorší bilance v jednom dni od řijna 2004). Na izraelské straně padl 1 voják.


7.červenec izraelské letectvo obnovilo útoky na severu pásma Gazy. Palestinci během posledního dne vypálili na Izrael 12 raket. Palestinský premiér Ismaíl Haníja vyzývá svět k intervenci, zatímco palestinský ministr vnitra Saíd Sijám k boji proti nepříteli. Z EU přichází kritika Izraele za použití nepřiměřené síly. V OSN je několik názorových proudů.


8.červenec nabídl palestinský premiér Haníja Izraelu příměří, to však obsahovalo spíše požadavky (zastavení ofenzívy, propuštění zajatců, sám včak nic nenabízel) a proto ho Izrael odmítl. Izrael však připustil pokud bude vydán unesený desátník Šalit, bude zastaveno raketové ostřelování Izraele, že poté je ochoten propustit nespecifikovaný počet vězňů. Izraelské vojsko postoupilo k městu Gaza. Podle zpráv zahynulo již 40 radikálů. 65 amerických občanů palestinského původu opouští oblast.


9.červenec OSN obviňuje Izrael z humanitární krize v Gaze, ten to odmítá. Proběhlé veřejné mínění (2.000 Palestinců z pásma Gazy) ukazuje, že většina Palestinců souhlasí jak s únosem izraelského vojáka (77%) tak s raketovým ostřelováním (60%) území Izraele. Celý konflikt stál život již 50 Palestinců (z toho 20 civilistů).


10.červenec izraelský premiér Ehud Olmert odmítl kritiku EU a vzkázal ji, že by se spíše měla starat o palestinské raketové útoky probíhající proti Izraeli. Do sporu se zapojil v syrském Damašku i Chálid Mišal, který prohlásil desátníka Šalita za válečného zajatce, a že výměna zajatců je jedinou cestou pro Izrael jak dosáhnout osvobození svého vojáka. V pásmu Gazy opět zahynulo 8 Palestinců


12.červenec do pásma Gazy opět vjely izraelské tanky a jednotky, přestřelky a bombardování Gazy si vyžádalo asi 18 mrtvých. Započala další fáze izraelské ofenzívy. Ráno izraelské letectvo zaútočilo na dům v Šajch Radvánu (nedaleko Gazy), kde se měl nacházet velitel ozbrojené složky Hamasu, Muhammad Difa. Velitel Kásamu (jinak Brigáda mučedníka Izzudína Kásama) byl však pouze zraněn a uprchl. V domě však zahynula devítičlenná palestinská rodina Nabíla abú Silmíja. Silmíja byl regionálním vůdcem Hamasu. Nálet byl proveden na základě zpravodajských informací tajné služby Šin Bet se souhlasem izraelského ministra obrany Amira Perece. Izraelský ministr spravedlnosti Chaim Ramon vyjádřil politování nad smrtí civilistů. Operace v Gaze si vyžádala již smrt 75 Palestinců a 1 izraelského vojáka. Izraelské pozemní jednotky ráno vstoupily na území Libanonu, kde vznikl nový ozbrojený konflikt.


13.červenec krátce po půlnoci izraelské letectvo zaútočilo na budovu palestinského ministerstva zahraničí v Gaze. Při útoku bylo zraněno nejméně 13 lidí z okolí budovy. Postoj EU se rozdělil na 2 proudy. Jeden akce Izraele odsuzuje (Finsko, Irsko, Španělsko, Belgie, Švédsko, Malta a Kypr), druhý proud vyžaduje „vyváženou reakci“ (Německo, Británie, Francie, Itálie, Česko). USA v Radě bezpečnosti OSN vetovaly návrh rezoluce odsuzující Izrael za jeho vojenské operace v palestinském pásmu Gazy. Návrh předložil Katar a obsahoval i výzvu k ukončení akce.


14.červenec pokračují izraelské nálety v pásmu Gazy. Izraelské tanky se stáhly ze střední části a postoupily do části jižní. Dle armádních zdrojů se však jedná pouze o střídání jednotek. Ozbrojenci Hamasu prorazili pomocí výbušnin šestimetrový otvor v hraniční zdi mezi pásmem Gazy a Egyptem a tím umožnili návrat asi tisícovce Palestinců zpět do pásma Gazy.


15.červenec došlo k bombardování domu v Gaze, dle izraelské armády se jednalo o výrobnu a skladování zbraní (včetně raket). Při útoku byl 1 člověk zabit a 8 zraněno.


16.červenec již druhým dnem probíhá jednání Summitu G8 v Petrohradě, předmětem jednání byla situace na Blízkém východě. Státníci vyzývají Izrael ke zdrženlivosti.


17.červenec izraelská letadla zaútočila na úřadovnu ozbrojených oddílů palestinského vládnoucího hnutí Hamas a bombardují budovu ministerstva zahraničí v Gaze. Jedná se již o druhý útok na tuto budovu v tomto týdnu. Budova byla údajně zcela zničena a v okolí bylo zraněno asi 9 lidí. Byl přijat dokument EU týkající se izraelského konfliktu v pásmu Gazy a Libanonu, který vyzývá k propuštění unesených vojáků, zastavení útoků na izraelská města, stejná výzva však již není adresována Izraeli. Dále uznává legitimní právo Izraele na sebeobranu (toto se tam prý podle C.Svobody, ministr zahraničí dostalo z iniciativy Česka). Zůstal požadavek na okamžité propuštění členů palestinské vlády a Parlamentu (s tím Česko nesouhlasilo). EU upozorňuje na zhoršující se humanitární situaci v Gaze a vyzývá palestinské vedení k ukončení násilí a teroristických útoků.


19.červenec v okolí uprchlického tábora Maghází, kde se vyskytuje asi 22 tis.obyvatel (pásmo Gazy) došlo k těžké přestřelce. Došlo k zabití 2 příslušníků Hamas a zranění asi 52 dalších Palestinců. Izraelští vojáci dále podnikli 2 invaze do severní části pásma za účelem zastavení ostřelování izraelského území. Také dnes proběhla vojenská akce na Západním břehu Jordánu. Izraelské jednotky s obrněnými vozy ráno obklíčili jeden objekt v Nábulusu a zabili 3 ozbrojence Fatahu. Do zajetí padla stovka příslušníků palestinských bezpečnostních sil. Poslední výčty obětí tohoto konfliktu: okolo 100 zabitých Palestinců, z toho asi polovina radikálů.


20.červenec izraelské letectvo shazovalo v pásmu Gazy letáčky s upozorněním pro obyvatelstvo, že pokud budou mít ve svém domě nějaké zbraně, může být proti nim veden útok. Ve středu pásma Gazy proběhl letecký útok při kterém zahynul 1 Palestinec a dalších 6 bylo zraněno. Dalším dnešním mrtvým je 16ti letý Palestinec, který byl zastřelen při přestřelce s místními islámskými radikály. U palestinských táborů hlídkují izraelské tanky a buldozery upravují terén.


21.červenec při dnešní explozi (útok tanku na dům nedaleko přechodu Karní) v palestinské Gaze zahynulo 5 Palestinců (včetně 2 malých chlapců). Ostřelovaný dům patřil aktivistovi islamistického hnutí Hamas a obětmi byl zmiňovaný radikál spolu se svojí rodinou. Izraelci prohlásili, že zde provádějí rutinní činnost, cílem které je nalezení tajných tunelů a úkrytů se zbraněmi. Před touto událostí došlo ke stažení izraelských tanků od uprchlického tábora Maghází do pohraničních oblastí, aby se mohly přeskupit před novým vpádem do dalšího uprchlického tábora v Barajdži, který považují za baštu radikálů z Hamasu. Izraelská armáda se v rámci operací v Gaze tedy nyní vyskytuje na jihu pásma, kde se snaží zamezit případnému převezení uneseného vojáka Gilada Šalita do Egypta a v severním pohraničním pásmu, kde se snaží eliminovat raketové útoky palestinských radikálů na jižní Izrael.


22.červenec agentura AP dodala informaci o údajné domluvě radikální islámské skupiny v pásmu Gazy na zastavení ostřelování Izraele raketami od dnešní půlnoci. Cílem tohoto jednostranného příměří má být ukončení izraelské ofenzívy na tomto území. Celý konflikt si dosud vyžádal okolo 100 mrtvých Palestinců. Naproti tomu radikálové vypálily na jih Izraele asi stovku podomácku zhotovených raket, není však známo kolik lidí bylo jimi zraněno.


23.červenec palestinští ozbrojenci vypálily z Gazy 6 raket na Izrael, navzdory včerejší zprávě o jednostranném příměří. Mluvčí organizace Islámský džihád zároveň popřel, že by někdo podobnou dohodu uzavřel.


24.červenec izraelský vrtulník vypálil rakety na 2 domy, které využíval Hamas (skladiště) a Islámský džihád. Při útoku zahynulo asi 5 lidí. Podle místních lékařských zdrojů si konflikt v Gaze vyžádal již 120 palestinských obětí. Izraelská armáda kritizuje islámské ozbrojence, že budují své pozice v hustě obydlených místech a ujistila se, že v těchto oblastech je obyvatelstvo upozorňováno na nebezpečí prostřednictvím letáčků a rozhlasu. Dnes také dopadl tankový granát poblíž nemocnice v obci Bajt Lahíja a ve městě Bajt Hanún. V současnosti Izrael pověřil jako prostředníka k vyjednávání o propuštění uneseného vojáka Německo. Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier nedávno v oblasti byl a prohlásil, že jednání se vyvíjí nadějně.


25.červenec americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se sešla nejdříve v Jeruzalémě s Ehudem Olmertem a pak v Ramalláhu na západním břehu Jordánu s palestinskými představiteli v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem. Riceová mluvila o tom, že je nutné lidem nabídnout mírovou cestu k urovnání jejich vzájemných rozporů a že mezinárodní společenství by mělo i přes nastálý konflikt usilovat o vznik palestinského státu v takové formě, aby Izrael i Palestina mohly vedle sebe existovat v míru. Dále ujistila Abbáse, že USA ani dnes nezapomíná na trpíci Palestince, ikdyž pozornost je převážně soustředěna na eskalující konflikt v Libanonu. Mluvili spolu také o možné dodatečné pomoci pro palestinskou správu zatíženou dluhy či o osudu uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita. Abbás ji naopak ujistil, že dělají maximum ohledně propuštění tohoto vojáka a vyjádřil naději, že i tisíce Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích bude propuštěno. Příjezd Riceové do Ramalláhu provázela několikatisícová demonstrace Palestinců, kteří dávali najevo odpor vůči politice USA na Blízkém Východu a podporu vůdci hnutí Hizballáhu šajchu Hasanu Nasralláhovi, který vede protiizraelskou operaci v Libanonu.


Zahájení silné pozemní invaze v okolí města Gazy
26.červenec v noci na dnešek byly zaznamenány na hranici krátké přestřelky, na to ráno proniklo asi 50 ozbrojených izraelských vozidel do severní oblasti pásma Gazy a začalo ostřelovat místa odkud mohly být vystřelovány rakety na Izrael. Tento útok pozemních vojsk byl podpořen i letectvem. Při útoku bylo 7 Palestinců zabito (asi 2 palestinští bojovníci, zbytek civilisté) a 15 zraněno. Izraelská armáda vydala prohlášení, že útok byl směřován proti několika bojovníkům ozbrojených pancéřovkami, kterými stříleli na izraelskou techniku a vojáky.


27.červenec dnešnímu ostřelování pásma Gazy podlehli 3 Palestinci a dalších 23 bylo zraněno. Izraelská armáda postoupila asi 1,5 km do pásma Gazy do východních čtvrtí města Gazy. Mluvčí izraelské armády ujišťuje, že pozemní i letecké síly se zaměřují pouze na ozbrojence a zničení teroristické infrastruktury.


Ukončení silné pozemní invaze v okolí města Gazy
28.červenec Izrael stáhl ze severní a východní části města Gazy po 2-denní invazi desítky svých tanků a obrněných vozidel. Tato invaze si vyžádala zatím nejvíce obětí, asi 30 Palestinců (z toho asi polovina civilistů). Izraelské letectvo podniklo letecký útok na domy palestinských radikálů a železářský obchod (jih pásma Chán Junis). Podle izraelské armády se jednalo o objekty sloužící k výrobě a skladování zbraní, domy ozbrojenců a objekty, které Palestinci používají při budování tunelů, kterými dopravují zbraně.


29.červenec dnes ráno se opět do pásma Gazy vrátily izraelské tanky. Jeden z útoků proběhl na jižní hranici s Egyptem, kde byl údajně zasažen kabel elektrického vedení, což způsobilo přerušení dodávek proudu pro město Rafáh. Aktuální stav palestinských obětí, po dobu trvání konfliktu, dosáhl 159 mrtvých. Izrael odmítl novou palestinskou nabídku, kdy Palestinci nabídli výměnu uneseného vojáka Šalita alespoň za vězněné ženy, děti a dlouhodobé vězně (původně Palestinci požadovali propuštění všech vězňů).


V egyptské Alexandrii se sešel palestinský prezident Mahmúd Abbás s egyptským Husním Mubarakem. Abbás se vyslovil pro oddělené řešení konfliktů Izraele s palestinským Hamasem a libanonským Hizballáhem. Egypt, jako prostředník vyjednávání mezi Izraelci a Palestinci, vyzval k propuštění uneseného vojáka Gilada Šalita za osvobození větší skupiny palestinských vězňů a zároveň k ukončení bojových akcí. Abbás zopakoval požadavek na propuštění neupřesněného počtu žen, dětí, nemocných a starších osob, kteří jsou vězněni již více než 15-20 let. Taktéž přednesl obavu z toho, že nechce, aby se opakovalo to co Izrael učinil již v minulosti, kdy propustil asi 400 osob, avšak většinou jen ty, kterým už beztak končil vyměřený trest. Upřesnil také, že se Palestinci domnívají, že Izrael vězní přibližně 10.000 palestinských vězňů.


Na západním břehu Jordánu byl zabit izraelským komandem vedoucí představitel palestinské teroristické organizace Islámský džihád, šéf vojenského křídla Islámského džihádu v Nábulusu, 29letý Haní Avidžán. Byl zastřelen spolu s jiným členem organizace když s přáteli hrál fotbal. Avidžána Izrael obviňoval ze série bombových útoků v Izraeli, při kterých za posledních 17 měsíců (12 sebevražedných útoků) zahynulo 71 lidí. Islámský džihád je jedinou palestinskou organizací, která v současnosti podniká tyto sebevražedné útoky. Reakce na smrt Avidžána byla v Nábulusu okamžitá (uzavření obchodů, zapalování pneumatik na ulicích, výzvy ke generální stávce). Izrael podle agentury AP využívá konfliktu v Libanonu k výpadům do Předjordánska, při nichž zatýká osoby podezřelé z terorismu. Za jediný den bývá zatčeno až 20 osob.


30.červenec na západním břehu Jordánu v Nábulusu byli Izraelci zadrženi 2 Palestinci, kteří byli podezřelí z přípravy sebevražedného útoku proti Izraeli. Dnes došlo k velmi krvavému útoku izraelského letectva na jiholibanonskou obec Kana, který si vyžádal desítky mrtvých civilistů (asi 22 dětí) což vzedmulo obrovskou vlnu odsouzení napříč celosvětovou veřejností. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás tento útok označil za zločin a žádá okamžité uzavření příměří, zároveň zaslal libanonskému prezidentovi a premiérovi soustrastný telegram a rozhodné odsouzení izraelského zločinu v Kaně. Radikální palestinská organizace Hamas hrozí novými útoky, včetně sebevražednými, proti Izraeli. Představitel Hamasu, poslanec Mušír Masrí, prohlásil v Gaze: "V otevřené válce proti arabským a muslimským národům jsou otevřeny všechny možnosti, včetně úderu v hloubi sionistického státu…","každá možnost je otevřená, každý prostředek je povolený"….


1.srpen byl zaznamenán ozbrojený útok příslušníků Hamas s policisty v městské nemocnici v Gaze, při kterém bylo zraněno nejméně 5 lidí. Útočníci odmítli uposlechnout výzvy k odložení zbraní před vstupem do nemocnice, násilím do ni pronikli a začali střílet. Motiv není znám. V minulých dvou dnech byli postřeleni, neznámými útočníky, 2 členové Fatahu prezidenta Mahmúda Abbáse, což ukazuje na vnitropalestinské střety mezi Hamasem a Fatahem. Dnes neznámý střelec zranil člena Hamasu ve městě Chán Júnis. Toto vyhrocené vnitropalestinské napětí je již od května, kdy Hamas vyslal do Gazy vlastní bezpečnostní jednotky. Do té doby většinu těchto složek kontroloval prezident Abbás. Vzájemné násilnosti se poté začaly projevovat únosy, demolováním úřadů protivníka i přímými střety. Kvůli této sílící vlně nasílí tehdy v polovině června podal ministr cestovního ruchu Džudí Murkus (jediný křesťanský zástupce ve vládě Hamasu) demisi.


3.srpen na jihu pásma Gazy proběhla izraelská operace (průnik asi 50 tanků a buldozerů a letecká podpora). Došlo k uzavření přístupu k městu Rafáh od východu. Letecké útoky si vyžádaly smrt 2 palestinských radikálů. Izraelský průnik do Gazy byl asi 8 km, což je nejdále od počátku konfliktu.


6.srpen izraelští vojáci v Ramalláhu na západním břehu Jordánu zatkly předsedu palestinského parlamentu Azíze Duvajka. Palestinská vláda protestuje a vyzývá parlamenty arabských zemí k bojkotu izraelského zákonodárného sboru Kneset.


14.srpen v pásmu Gazy došlo k únosu 2 novinářů americké televize Fox News (američan Steve Centanni, 60 let a novozélandský kameraman Olaf Wiing, 36 let).


15.srpen započaté příměří na izraelsko-libanonské hranici a tamní vyjednávání o podmínkách propuštění zajatých izraelských vojáků, také v izraelsko-palestinském konfliktu přivádí politiky k dalším jednáním. Prostředníkem, zastupující v jednáních Izrael, je zde Egypt, který předložil palestinské straně nový návrh řešení konfliktu, které by mělo vést k ukončení již šest týdnů trvající izraelské ofenzívy, která probíhá v pásmu Gazy. Návrh obsahuje výzvu směřovanou Hamasu o vydání zajatého izraelského desátníka Gilada Šalita egyptským úřadům, výměnou za propuštění až 600 vězněných Palestinců. Další palestinské vězně by Izrael propustil později. Předložení tohoto návrhu potvrdil i mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí, avšak zároveň uvedl, že Hamas neustoupí od svého požadavku na jednorázovou výměnu tisícovky palestinských zajatců za Šalita. Dnes se zároveň v Gaze sešel palestinský prezident Mahmúd Abbás s premiérem Ismaílem Haníjou, který již minulý týden prohlásil, že dohody o propuštění Šalita bude docíleno již brzy. Na hranici s Izraelem znemožnili střelbou izraelští vojáci přechod 2 palestinských ozbrojenců.


16.srpen v noci proběhl izraelský letecký útok na Chán Júnis v pásmu Gazy, při kterém zahynuli 2 Palestinci a dalších 10 bylo zraněno. Cílem vystřelené rakety měl být sklad zbraní, raketa zasáhla poschoďový dům. Místní obyvatelé uvádějí, že zahynul člen radikálního hnutí Brigády mučedníků od Al-Aksá a jeho otec. Letošní Izraelsko-palestinský konflikt si dosud vyžádal 177 (asi polovina civilistů) palestinských obětí (od počátku konfliktu od roku 2000 však již zemřelo 5.330 lidí, převážnou většinou Palestinců). Proběhla schůzka palestinského prezidenta Abbáse s představiteli radikálních frakcí.


17.srpen palestinský prezident Mahmúd Abbás oznámil, že se palestinské ozbrojené frakce včera dohodly (politický vůdce Islámského džihádu Chádir Habíb řekl, že se formálně nepřipojí k dohodě, ale nebude ji porušovat, proti se postavila Lidová fronta pro osvobozeni Palestiny (PFLP)) na zastavení ostřelování Izraele raketami. Radikálové však podmiňují svůj „klid zbraní“ zastavením izraelské ofenzívy v pásmu Gazy. Urychleně také probíhá sestavování nové palestinské vlády národní jednoty, která by měla být ustavena do konce měsíce a měla by se na ní podílet i radikální organizace Islámský džihád (nový kabinet by měl mít 25 křesel – 7 radikální Hamas, 6 poražený Fatah). Abbás také sdělil, že chtějí (za pomoci dalších arabských zemí) předložit OSN plán na oživení mírového procesu a podpořil požadavek radikálních skupin na výměnu palestinských zajatců za uneseného izraelského vojáka Šalita.


19.srpen izraelští vojáci na západním břehu Jordánu zatkli místopředsedu palestinské vlády a vysokého člena Hamasu Násira Šajra. Šajr je již devátým členem palestinské vlády, kterého Izraelci zadrželi. Izrael neuznává imunitu členů Hamasu v palestinské vládě, neboť je považuje za teroristy.


22.srpen proběhl izraelský soudní proces s předsedou palestinského parlamentu Abdalem Azízem Duvajkem (58 let, zadržen 6.srpna) za členství a aktivní činnost v zakázané organizaci Duvajk. Ten prohlásil, že soud neuznává a je řádně zvoleným poslancem. Výše trestu není známá a další stání má proběhnout 31.srpna. Celkem Izraelci dosud pozatýkali 32 palestinských poslanců (4 byli postaveni před soud).


23.srpen k únosu 2 novinářů americké televize Fox News v pásmu Gazy se přihlásila neznámá skupina muslimských radikálů Brigáda svaté války (podle odborníků zaslaná videokazeta i slovník nesou rukopis radikálních skupin působících v Iráku). Požadavkem za propuštění je, aby USA do 72 hodin propustily všechny muslimské vězně (zejména vězněné na Guantánamo). USA (mluvčí amerického konzulátu v Jeruzalému Michaela Schweitzerová-Bluhmová) toto odmítly s tím, že nebudou jednat s teroristy. Palestinská policie označila postup únosců za neobvyklý, kvůli dlouhé době než byly sděleny podmínky propuštění. Palestinští představitelé (premiér Ismáíl Haníja) únos odsoudil a vyzval k propuštění novinářů. Za minulé 2 roky Palestinci unesli 26 cizinců (z toho 9 novinářů).


27.srpen americká televize Fox News potvrdila, že 2 pro ni pracující novináři byly propuštěni na svobodu. Oba jsou v dobrém stavu.
2006 - Izraelsko-palestinský konflikt - Samohybná kanonová houfnice řady M-109 v předsunutém palebném postavení
zdroj: Israel Defense Forces (IDF)

Samohybná kanonová houfnice řady M-109 v předsunutém palebném postavení
zdroj: Israel Defense Forces (IDF)

2006 - Izraelsko-palestinský konflikt - Gilad Šalit
zdroj: Israel Ministry of Foreign Affairs

Gilad Šalit
zdroj: Israel Ministry of Foreign Affairs

URL : https://www.valka.cz/2006-Izraelsko-palestinsky-konflikt-t42487#167814Verze : 0
Diskuse
Velmi solidní a nestrané shrnutí informace o použití zbraní hromadného ničení palestinci (raketa s chemickou hlavicí) ke mně neproniklo. Díky
URL : https://www.valka.cz/2006-Izraelsko-palestinsky-konflikt-t42487#167849Verze : 0