Main Menu
User Menu

Vinné

okr. Michalovce

     
Název:
Name:
Vinné
Originální název:
Original Name:
Vinné
Další názvy:
Other Names:
(1249) Wynna, (1258) Vinna, (1808) Winny, (1920) Vinné, (1927) Vinná, (1948) Vinné; maďarsky Vinna
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Michalovce
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°48'31.23"N 21°57'58.14"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1249
Vojenské objekty:
Military Objects:

Poľné letisko Vinné, dnes zatopené Zemplínskou šíravou, nachádzalo sa v lokalite Blatá,presnejšie sa nachádzalo juhovýchodne od Vinného, v priestore medzi dnešnými rekreačnými strediskami Hôrka a Medvedia hora.
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Zrúcanina gotický hrad z 13. – 16. storočia, zbúraný začiatkom 18. storočia.
Kostol rímskokatolícky gotický z konca 13. storočia, prestavaný v 15. storočí, zbarokizovaný v roku 1735.
Epitafy renesančné zo 16. a 17. storočia.
Kaštieľ neskororenesančný z polovice 17. storočia, barokovo upravený v 18. storočia.
Pomník padlým v 1. svetovej vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Pre spoluprácu s partizánmi Nemci 30. 10. 1944 obec vypálili, niektorých občanov a partizánov zavraždili, mnohých odvliekli do koncentračných táborov.
Hyloch: - (1427) Hyloch. Obec sa spomína od roku 1427
Cherneche: - (1427) Chernyche. Obecc sa spomína od roku 1427
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; korzar.sme.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Vinne-t118044#406676Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Michalovce-t118044#406676Version : 0
MOD