Zpět na úvodní stránku

Přehled článků autora

 • ASV 150 - Robustní a nenáročné

  📕20.649 🕔10.11.2012

  Čtyřkolový transportér ASV 150 původně vyvinula a vyrobila firma Textron z Louisiany pro potřeby americké Vojenské policie. Tomu je také čtyřkolové obrněné vozidlo s věžičkou přizpůsobené. První obrněnce byly do armády dodány v roce 1999. Zkoušku ohněm prodělaly v Kosovu. Až do zahájení operace Enduring Freedom v Iráku v roce 2003 jich měla Vojenská policie k dispozici zhruba padesát kusů.

  Zobrazit celý článek
 • Až příliš osvícený následník

  📕18.489 🕔27.02.2015

  Sebevražda korunního prince Rudolfa Habsburského a jeho milenky baronky Mary Vetserové nabízí i v současnosti celou řadu bílých míst.

  Zobrazit celý článek
 • Až příliš podezřelý atentát

  📕32.630 🕔01.03.2015

  Muž menší postavy s pleší sahající až k temeni právě domluvil. Ještě jednou přehlédl dav, oblékl si kabát a vydal se směrem ven z budovy. Necelých deset metrů od dveří na něho čekal automobil s řidičem. Všude kolem byla spousta lidí. Jedna z žen se k němu přitočila a žádala ho o pomoc. Několik dalších rukou otevíralo dveře automobilu, aby mohl nastoupit. Vtom práskly tři výstřely. Nevyšší stranický představitel Ruské sovětské federativní socialistické republiky Vladimir Iljič Lenin se zhroutil k zemi.

  Zobrazit celý článek
 • Bitvy těch nejodvážnějších

  📕30.909 🕔13.02.2015

  Speciální operace přitahují pozornost široké veřejnosti již mnoho desetiletí. Je to dáno nejen výjimečností a přísnou utajeností jednotek, které je zajišťují. Mnohem důležitější je, že v těchto případech se použitím taktických prostředků většinou daří dosáhnout strategických cílů. Jinými slovy, díky monetu překvapení a také samozřejmě soustředění elitních jedinců v pravý čas na pravém místě je možné dosáhnout výsledků, které při standardních operacích odpovídají mnohem početnějším jednotkám a podstatně dlouhodobějšímu úsilí.

  Zobrazit celý článek
 • Bláznivě odvážný pilot

  📕21.657 🕔19.02.2015

  Milan Rastislav Štefánik je znám jako astronom, politik, československý ministr války, generál a neúnavný bojovník za svobodu Československa. Významnou roli v jeho životě však sehrála i profese vojenského pilota. Především pak letecké operace nad srbskou frontou. Jako bojový pilot prožil na vlastní kůži zhroucení srbské fronty a část tragické ústupové anabáze přes Albánii.

  Zobrazit celý článek
 • Boj na mnoha frontách

  📕20.706 🕔31.01.2015

  U zrodu československé armády stál francouzský generál Maurice Pellé, který o sobě tvrdil, že se cítí být Čechem.

  Zobrazit celý článek
 • České krejcary v plamenech

  📕16.193 🕔01.03.2015

  Byl pátek 12. srpna 1881, blížil se podvečer. Počasí příliš nenasvědčovalo tomu, že by léto mělo v této době kulminovat. Každou chvíli se zatáhlo a z olověných oblaků se spustil déšť. Voják konající službu na vyšehradské citadele zahlédl dým stoupající ze střechy právě dostavěného Národního divadla. Stejný obrázek spatřili zhruba o hodinu později dělníci jedné ze smíchovských továren. I přes veškeré úsilí hasičů bylo dílo zkázy po několika hodinách marného boje dokonáno. Střecha Národního divadla se zřítila, zůstalo jen obvodové zdivo. I to bylo na mnoha místech prudkým žárem popraskáno.

  Zobrazit celý článek
 • Dokud dýchám, doufám

  📕19.035 🕔15.02.2015

  601. skupina speciálních sil se po sedmi letech vrátila do oblasti svého prvního působení v Afghánistánu poblíž legendárního pevnostního jeskynního komplexu Tora Bora.

  Zobrazit celý článek
 • Dvě tváře neobyčejného vojáka

  📕24.726 🕔21.02.2015

  Osud plný kotrmelců a zvratů přivedl mjr. Jaromíra Nechanského v červnu 1950 pod pankráckou šibenici.
  Na budově Generálního štábu Armády české republiky v Praze-Dejvicích se nachází nenápadná deska se jmény vojáků, kteří byli postiženi komunistickým režimem. A právě o ni, resp. o jedno jméno na ní, se před časem rozpoutal zuřivý mediální boj: Někteří jedinci se dožadovali, aby byl z této bronzové desky odstraněn Jaromír Nechanský. Gen. Píka se prý musí v hrobě obracet, když se tolik let po válce ocitl ve společnosti tohoto člověka. V životě ale nic nebývá pouze černé či bílé. Lidé nejsou jen odvážní či zbabělí. Každá bytost je totiž namíchána z tisíce ingrediencí, a je mnohdy velice složité rozeznat, zda převládají ty pozitivnější či ty méně pozitivní. Stejně tomu bylo i v případě mjr. Jaromíra Nechanského. A právě proto je dobré připomenout si jeho životní příběh podrobněji.

  Zobrazit celý článek
 • Evropské bojové skupiny

  📕18.534 🕔21.02.2015

  Čeští vojáci se od počátku července letošního roku zapojili již do druhé Battle Group Evropské unie.

  Zobrazit celý článek
 • Gurmán v první linii

  📕18.705 🕔10.02.2015

  Vladimír Přikryl nepatřil v době vypuknutí 2. světové války k nejmladším důstojníkům naší zahraniční armády – bylo mu již 44 let. Postupně se navíc zhoršoval jeho zdravotní stav. Dramatičnost okamžiků, kterými prošel nejen během válečné vřavy, by mu však mohli závidět i mnozí z jeho podstatně mladších kolegů. Obzvlášť poté co se nechal dobrovolně převelet na východní frontu.

  Zobrazit celý článek
 • Hra s tygrem

  📕20.566 🕔31.01.2015

  Armáda České republiky před rokem zahájila systematickou přípravu vojáků izolovaných na území protivníka.

  Zobrazit celý článek
 • Hrdinný příběh ženy slovenské národnosti v britském stejnokroji Chavivy Reikové během SNP

  📕19.901 🕔26.09.2012

  Do konce povstání zbývaly jen hodiny. Banská Bystrica připomínala město, kterému v nejbližších hodinách hrozí zánik. Nekonečný proud lidí se valil ven z města. Všude vládl hrozný chaos. Hospody čepovaly alkohol doslova o život. Vypadalo to, jako kdyby se blížil soudný den. Banka byla vyrabovaná. Všechny peníze už dávno odnesli partyzáni.

  Zobrazit celý článek
 • K. O. atomové bombě

  📕29.869 🕔01.02.2015

  K největším speciálním akcím norského zahraničního odboje patřil útok na továrnu Vemork, vyrábějící těžkou vodu.

  Zobrazit celý článek
 • Když pole přikrylo hedvábí

  📕16.837 🕔19.09.2017

  Výsadek uskutečněný během cvičení Vltava 66 byl největším nasazením čs. výsadkářů od druhé světové války.

  Zobrazit celý článek
 • Když se výcvik stane hrou

  📕10.967 🕔01.02.2015

  Instruktoři z řad Vojenské policie ČR se v Lógaru již delší dobu podílejí na výcviku příslušníků Afghánské národní policie.

  Zobrazit celý článek
 • Kladivo na piráty

  📕19.644 🕔05.11.2012

  Zatímco lehké čluny s příslušníky commandos maximální rychlostí prořezávaly mořské vlny, na obloze se nečekaně objevil vrtulník Lynx. Po zuby ozbrojení vojáci pronikali na palubu korejské obchodní lodi Sambo Jewelry z vody i ze vzduchu. Prudká a přesně mířená palba přibíjela únosce doslova k zemi. Bitva o unesenou loď byla rozhodnuta během několika minut. Jednadvacet mužů posádky se podařilo osvobodit. Jedině kapitán unesené lodi přitom utrpěl zranění. Ne však smrtelné. Únosci ho postřelili v oblasti žaludku.

  Zobrazit celý článek
 • Kořist ve jménu státu

  📕25.333 🕔03.02.2017

  Sovětská trofejní služba se rodila až v průběhu války – v jejím závěru však již představovala velice výkonnou složku.

  Zobrazit celý článek
 • Kulka pro císaře

  📕16.886 🕔28.02.2015

  Bratra rakouského císaře, Ferdinanda Maxmiliána Habsburského, přivedla jeho dobrodružná povaha až na popraviště.

  Zobrazit celý článek
 • Létání sametovou nocí

  📕17.642 🕔16.11.2011

  Vrtulník si spokojeně předl, kolem se tyčily ostře řezané štíty hor. Střelec ve dveřích si opřel pažbu kulometu o rameno a snažil se co nejvíce soustředit. Najednou z ničeho nic prudce otočil hlaveň. Zahlédl totiž dole v údolí pohyb. Možná to byla jen karavana nomádů, mohl to ale být i protivník, který se právě chystal k útoku…

  Zobrazit celý článek
 • Malé bitvy s vyslýchajícím

  📕20.538 🕔18.11.2011

  Čeští vojáci odcházející do zahraničních misí jsou připravováni na eventualitu, že mohou padnout do zajetí. Kromě teoretické části, která obsahuje řadu důležitých informací, mají možnost si během praktického výcviku takovouto situaci vyzkoušet na vlastní kůži. Přesto platí, že až realita ukáže, nakolik jsou schopni takovéto mezní situace zvládat.

  Zobrazit celý článek
 • Malý rudý ďábel

  📕28.385 🕔31.01.2015

  Josef Černota patřil nejen k nejlepším vojákům naší zahraniční armády, ale i k zakladatelům československého výsadkového vojska.

  Zobrazit celý článek
 • Medvěda nahradil mrštný rys

  📕17.028 🕔25.02.2015

  Mnohonárodní prapor vojenské policie získal během cvičení Sharp Lynx 2012 v polském Wedrzynu certifikaci a je připraven k nasazení.

  Zobrazit celý článek
 • Mistři své zbraně

  📕27.973 🕔11.02.2015

  Armáda České republiky se již několik let snaží navázat na prvorepublikovou tradici: prvních 13 armádních potápěčů získalo odznak třídního specialisty ženijního vojska III. třídy

  Zobrazit celý článek
 • Mistři života a smrti

  📕45.471 🕔27.02.2015

  Historie trestu smrti a s ní i mnoha tajemstvími opředeného katovského řemesla je stará téměř jako lidstvo samo.

  Zpočátku se jednalo o akt odplaty, vykonávaný většinou těmi, kterým byla oběť nejbližší. Postupně, s příchodem institucí, nabýval i tento trest institucionální charakter. Tresty smrti se v dávné historii nejčastěji vykonávaly zardoušením, setnutím mečem či sekerou, upálením zaživa, zazděním, naražením na kůl či ukřižováním.

  Zobrazit celý článek
 • Muž devatera profesí

  📕18.776 🕔03.11.2012

  Podpraporčík Pavel Stehlík absolvoval před nástupem do mise pyrotechnický a zdravotnický kurz a výcvik zaměřený na letecké a dělostřelecké navádění.
  Vojákovi, který odjíždí do zahraničních misí, již dávno nestačí samopal, dobré boty a objemná krosna. Současné kontingenty se skládají z čím dál většího počtu nejrůznějších specializovaných profesí. Těch mnohdy bývá dokonce více, než je příslušníků v menších jednotkách. Proto nezbývá nic jiného, podobně jako v případě speciálních sil, věnovat se několika vojenským profesím paralelně. A právě to je případ pprap. Pavla Stehlíka.

  Zobrazit celý článek
 • Muži od jezera Morar

  📕17.171 🕔01.02.2015

  Českoslovenští vojáci připravující se na vysazení nad protektorátem ve skotských horách prošli obdobnými metodami výcviku jako legendární britští commandos.

  Zobrazit celý článek
 • Nastal čas loučení

  📕20.516 🕔24.11.2011

  Rozlámaná vrata sekiračského hřbitova vystupují z mlhy až na poslední chvíli. Nemít průvodce, nejspíš bychom zabloudili. Nikdo z nás by tento zapadlý kout Kosova, jednu z posledních nedotčených enkláv v pokoji zde odpočívajících kosovských Srbů, nenašel.

  Zobrazit celý článek
 • Nestorem speciálních operací 1. světové války byl britský důstojník Thomas Edward Lawrence

  📕18.667 🕔15.02.2015

  Plk. Clayton si ještě jednou prohlédl toho hubeného vytáhlého poručíka a dlouze se zamyslel. O tom arabském povstání toho zatím moc nevěděli. Rozvědka zjistila, že šerifovi princové Abdallah a Fajsal vztyčili v Mekce rudý prapor a vyhlásili konec turecké nadvlády nad Araby. Pod jejich velením se jim podařilo shromáždit 10 000 mužů. Postupně obsadili většinu měst a přístavů v Hidžazu. Jaká ale byla turecká reakce, nikdo netušil. Už po několikáté na něho dotíral ten nezkušený poručík s tím, že je potřeba využít této revolty pro zájmy britské koruny. Je prý to ten nejpříhodnější okamžik – měli by podpořit arabské kmeny v jejich odporu. Sám se hlásil, že bude působit jako styčný důstojník u princova dvora.

  Zobrazit celý článek
 • Olympionik George S. Patton

  📕14.357 🕔27.02.2015

  Generál George Smith Patton mladší není u nás rozhodně osobností neznámou. Velitel americké 3. armády, osvoboditel západních Čech a Plzně, proslul jako tvrdý, energický voják, který se narodil pro útočné operace. V mládí sloužil pod velením generála Pershinga – účastnil se jeho mexického tažení proti povstalcům vedeným Pancho Villou. Během 1. světové války se stal jedním z prvních příslušníků a později i velitelem nově založených tankových jednotek. Tanky pak jako útočnou údernou zbraň prosazoval po celý zbytek svého života. Image tohoto vynikajícího střelce tvořily dva revolvery Colt .45 a Smith & Wesson .375 Magnum, oba vyložené slonovinou.

  Zobrazit celý článek
 • Peklo a ráj Afriky

  📕23.875 🕔25.11.2011

  Kapitán Hynek Pavlačka se díval do hlavně ostře nabitého kalašnikova a přemýšlel nad tím, nakolik ti černoši myslí slova o popravě vážně. Jen nikam nespěchat, neudělat žádnou chybu. „Teď sáhnu do batohu a ukážu vám materiály o tom, kdo skutečně jsme a co děláme,“ snažil se naladit co nejmírnější intonaci svého hlasu.

  Zobrazit celý článek
 • Podporovali partyzánský boj

  📕24.459 🕔25.02.2015

  Jeden z vojáků naší zahraniční armády ve Velké Británii a příslušník skupiny Wolfram, brig. gen. v. v. Robert Matula, by se v lednu dožil 95 let.

  Zobrazit celý článek
 • Přes kříž zaměřovače

  📕20.653 🕔25.02.2013

  Provinční rekonstrukční tým v afghánském Lógaru má k dispozici i tým odstřelovačů. Ne všichni velitelé Armády České republiky si vědí rady s odstřelovači, kteří jsou k nim přiděleni.

  Zobrazit celý článek
 • Přežil malárii i chrlení sopky

  📕12.362 🕔19.02.2015

  Současný velitel 4. jednotky OMLT v afghánském Wardaku pplk. Martin Botík má za sebou celou řadu misí: působil na gruzínském Kavkaze, v Afghánistánu a africkém Kongu.

  Zobrazit celý článek
 • Příliš krvavý baron

  📕34.941 🕔25.09.2012

  Ungern von Sternberg dobyl s několika stovkami kozáků Mongolsko a na nějakou dobu uvěřil, že je novodobým ruským Čingischánem.
  Baronovi tibetští horalé, převlečení za mnichy, pronikli ulicemi Urgy (Ulánbátaru) hemžícími se čínskými vojáky. Zdolali vysoké skály, na jejichž vrcholu se rozkládal zimní palác, sídlo vládce vnějšího Mongolska – dalajlámy Bogdy Chana. Slepý muž, kterého zde čínští vojáci drželi v domácím vězení, čekal na své osvobození. Zabití stráží trvalo jen okamžik. Ještě dřív než byl vyhlášen poplach, slézali Tibeťané s duchovním vůdcem na zádech strmé skály směrem dolů. Dva poslední odráželi střelbou z kulometů dotírající čínské vojáky.

  Zobrazit celý článek
 • Příliš rychlý střelec

  📕21.367 🕔03.02.2017

  Ján Ambruš byl nejen vynikající letecký akrobat, ale také jediný pilot slovenské národnosti, který se účastnil letecké bitvy o Francii a následně také o Anglii.

  Zobrazit celý článek
 • Příliš zákeřná smrt

  📕19.382 🕔23.02.2013

  Smíšená americko-česká kolona projížděla pomalu po nezpevněné silnici. Nic neobvyklého v afghánské provincii Lógar. Dvě těžká pancéřovaná nákladní auta minula inkriminované místo bez problémů, až třetí nadhodila mohutná exploze. Prakticky okamžitě začaly pročesávat vzduch dávky z kalašnikovů. Útočníci se snažili krýt za civilisty postávajícími podél cesty a co nejvíce se přiblížit.

  Zobrazit celý článek
 • Přímo do černého

  📕21.214 🕔24.11.2011

  Ochranné valy základny Shank zůstaly vzadu za námi. Po silnici Utah míříme směrem na jih. Nestandardně dlouhá kolona obrněných vozidel Humvee, Dingo a Iveco naznačuje, že tentokrát se nejedná o patrolu či doprovod civilistů. Vojáky 5. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru čekají střelby z pěchotních zbraní.

  Zobrazit celý článek
 • Protivníka sleduje Havran

  📕14.501 🕔26.09.2012

  Kolona obrněných vozidel se šikovala na základně Shank v afghánském Lógaru. Civilní část provinčního rekonstrukčního týmu se pod ochranou vojáků chystala do obce Derwish. Měli zde předat do užívání novu školu. Ještě předtím se vznesl nad obzor průzkumný prostředek Raven (Havran).

  Zobrazit celý článek
 • Rodina, která otřásla světem

  📕26.495 🕔01.03.2015

  Novgorodský rytec Sverdlov dal se svou manželkou světu nejen vůdce Ruské sovětské federativní socialistické republiky, ale i francouzského generála a amerického bankéře.

  Zobrazit celý článek
 • Rytíř nejen lékařského stavu

  📕14.061 🕔12.02.2015

  Brig. gen. Josef Hercz se se svými 194 cm dokázal vyhýbat kulkám na bojištích v severní Africe, Sýrii a u Dunkerquu a přežil i ztroskotání ve Středozemním moři.

  Zobrazit celý článek
 • Rytíř, který nenašel svobodu

  📕18.303 🕔28.02.2015

  Je těžší udržet rovnováhu svobody, než snášet tíhu tyranie. Simón Bolívar

  Zobrazit celý článek
 • S instinktem toulavých psů

  📕12.399 🕔04.03.2013

  Motor se točí na plné obrátky, v prudkém stoupání dostává pořádně zabrat. „Příliš pozdě jsi podřadil, teď budeš mít problémy," komentuje náš řidič jízdu před námi „se prohrabávajícího" pancéřovaného vozidla Iveco. Neskrývá přitom obavy, že bude muset v úzkém kaňonu couvat až dolů.

  Zobrazit celý článek
 • Šarže se pozná

  📕106.119 🕔25.11.2011

  Od ledna 2011 bychom v ulicích měst a obcí, v autobusech, vlacích a tramvajích měli potkávat vojáky Armády České republiky s poněkud jinými hodnostními označeními. V souvislosti s novelou zákona 221/1999 Sb. o vojácích z povolání se mimo jiné upravuje současná hodnostní struktura. Základ naprosté většiny armád NATO tvoří poddůstojnický sbor, u nás přitom byly tyto hodnosti až doposud vyhrazeny vojákům v základní službě a záloze. Stali jsme se tak doslova armádou šarží. A právě proto nyní dochází ke změně. V tomto článku bychom vám chtěli nejen přiblížit připravované novinky v této oblasti, ale udělat i malou exkurzi do historie hodnostního označení.

  Zobrazit celý článek
 • Smrtelná „Bouře“

  📕39.861 🕔27.10.2012

  Na východě se objevilo doslova krvavé slunce. Začínal nový den s datem 5. srpna 1995. Minometný granát, který dopadl na pozorovací stanoviště českých vojáků Tango 23, přilétl jako blesk z čistého nebe. Doslova smršť střepin si okamžitě vybrala svou daň. Dva čeští vojáci za ni zaplatili svými životy, další tři byli zraněni. Linie chorvatských bojovníků, jako by se vůbec nic nestalo, postupovala dál. Operace „Bouře“ proti jednotkám Republiky Srbská Krajina se chýlila k svému závěru. Podívejme se ale na tento tragický okamžik v historii Armády České republiky podrobněji.

  Zobrazit celý článek
 • Tahanice o karpatské hřebeny

  📕32.807 🕔03.10.2012

  Po 1. světové válce se o Podkarpatskou Rus vedly tvrdé boje. Nic na tom nemění ani skutečnost, že ne vždy se při nich střílelo.

  Zobrazit celý článek
 • Táta Palec

  📕28.961 🕔15.02.2015

  Zakladatel československého výsadkového vojska gen. Karel Paleček se snažil, aby jeho jednotky byly předurčeny především pro plnění speciálních operací.

  Zobrazit celý článek
 • Ti, co cítí nebezpečí

  📕12.819 🕔30.09.2012

  Součástí českého pyrotechnického týmu jsou i psovodi se psy zaměřenými na vyhledávání výbušnin.

  Zobrazit celý článek
 • Učitelé s prstem na spoušti

  📕18.766 🕔25.09.2012

  Český školicí a styčný tým působící v náročných podmínkách v afghánské provincii Wardak pomohl zachránit několik životů.

  Kolona českých vojáků se po týdenním úmorném patrolování vracela na základnu Soltan Kheyl. Odněkud zepředu se najednou začala ozývat prudká střelba. Jednotka afghánské armády se přímo na komunikaci ocitla pod palbou povstalců. Jeden z afghánských vojáků ležel na zemi a silně krvácel ze střelného poranění. Dva čeští vojáci mu okamžitě poskytli pod palbou pomoc. Zatáhli škrtidlo a snažili se zastavit krvácení. Voják sice ztratil přes 2 l krve, ale díky včasnému zásahu příslušníků českého mentorovacího týmu se mu podařilo zachránit život.

  Zobrazit celý článek
 • Válka na železnici

  📕41.949 🕔11.02.2015

  První kapitoly historie československého železničního vojska a obrněných vlaků se začaly psát krátce po vzniku našich legií.

  Zobrazit celý článek
 • Vojáci z nebes

  📕15.074 🕔28.10.2012

  Český provinční rekonstrukční tým, působící na základně Shank v afghánském Lógaru, je součástí uskupení Bajonet. Jeho základ tvoří americké 173. brigádní bojové uskupení. S jejími příslušníky jsou naši vojáci v každodenním styku. České a americké jednotky vyrážejí na společné patroly. Velice úzká je i spolupráce pyrotechniků, odstřelovačů a dalších specialistů.

  Zobrazit celý článek
 • Vojákem na několika frontách

  📕21.408 🕔25.09.2012

  Jaroslav Selner bojoval nejen v severní Africe a v Karpatech, ale během války pracoval také pro zpravodajce
  Jaroslav Selner byl během svého pestrého života lecčím. Dělal posunovače, dispečera, na Křivoklátě založil drogistickou školu, pracoval jako tajemník Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Především ale byl vojákem…

  Zobrazit celý článek
 • Vymítači posedlí ďáblem

  📕27.382 🕔28.02.2015

  Na Petrových kamenech pod Pradědem probíhaly doslova čarodějnické orgie. Jedlo se tam, pilo, tancovalo a ze všeho nejvíce obcovalo. Děkan Lautner tam korunoval na čarodějnickou královnu Marii Sattlerovou ze Šumperka a později paní Meixnerovou z Olomouce. Kromě toho křtil děti ve jménu Satanově. Přinášel na Petrovy kameny svaté hostie a účastníci čarodějnických shromáždění po nich šlapali a tancovali. Těmito slovy svědci, většinou během mučení, popisovali jednu z největších čarodějnických kauz na našem území, ke které došlo v druhé polovině 17. století ve Velkých Losinách a Šumperku.

  Zobrazit celý článek
 • Výstřel je až to poslední

  📕23.187 🕔31.01.2015

  Armádní odstřelovači se již dva roky zdokonalují ve speciálním kurzu, který pro ně organizuje vyškovské oddělení elektronického boje a průzkumu.

  Zobrazit celý článek
 • Vystřílela Řád rudé hvězdy

  📕19.330 🕔20.02.2015

  Marie Ljalková-Lastovecká byla nestorkou všech českých a československých odstřelovačů.

  Zobrazit celý článek
 • Vysychání v přímém přenosu

  📕13.882 🕔21.11.2011

  Kolona českého provinčního rekonstrukčního týmu opouští základnu Shank v afghánském Lógaru. Včera zde naměřili 28 stupňů ve stínu. Na slunci je dobře o patnáct více a v autě ještě o deset. Po jedné z hlavních komunikací, kterou spojenci nazvali Utah, míříme směrem na sever. Vojáci mají za úkol doprovodit do správního centra distriktu Mohammad Agha Alenu Liškovou, která zodpovídá v civilní části provinčního rekonstrukčního týmu za oblast vodního hospodářství.

  Zobrazit celý článek
 • Začínali na 38. rovnoběžce

  📕24.961 🕔28.02.2013

  Přestože historie účasti československých a českých pozorovatelů v misích OSN po roce 1989 je velice bohatá a pestrá, něco podobného se rozhodně nedá říci o čtyřech desetiletích bývalé Československé lidové armády. Celkové skóre v podobě tří zahraničních misí tak musel zachraňovat až revoluční rok 1989.

  Zobrazit celý článek
 • Zaměřeno na bezpečnostní projekty

  📕11.306 🕔02.10.2012

  Nemalá část aktivit českého provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru je zaměřena na bezpečnostní projekty.

  Zobrazit celý článek
 • Zátah na „Kapra“

  📕12.007 🕔08.03.2018

  Gestapo dostalo počátkem října 1941 zaručenou informaci: V Praze v jednom z letenských bytů se má skrývat dlouho hledaný představitel našeho domácího odboje prof. Vladimír Krajina. – Když vtrhli dovnitř, nebylo v bytě po Krajinovi sice ani stopy, zato zde narazili na jiného významného odbojáře – mjr. Josefa Jedličku. Němcům se podařilo zabránit mu v tom, aby se zastřelil, a dokonce ho přinutili vypovídat. Právě od něj se dověděli, že se má následujícího dne v ulici Na Františku setkat s „Kaprem“. Toto krycí jméno netajilo nikoho jiného než jednoho z nejvýznamnějších představitelů druhé garnitury odbojové organizace Obrana národa plk. gšt. Josefa Churavého.

  Zobrazit celý článek
 • Zbojníci patrolují v Lógaru

  📕15.344 🕔08.03.2013

  Kábul se právě probouzel do nového rána. Základnu spojeneckých sil na mezinárodním letišti opoušěla malá, ale o to robustnější vojenská kolona. Tvořily ji čtyři osmikolové Pandury s označeními Armády České republiky.

  Zobrazit celý článek
 • Známky první linie - Československá polní pošta brzy oslaví sto let své existence

  📕26.683 🕔13.02.2015

  Vojenská polní pošta je téměř stejně stará jako civilní. Její kořeny spadají do počátku 17. století. Za den oficiálního vzniku polní pošty britské armády je považován 15. srpen 1799. Tehdy vévoda z Yorku nařídil hlavnímu poštmistrovi královského vojska vybrat nejlepšího úředníka pro polní poštovní službu u anglických jednotek vysílaných do severního Holandska.

  Zobrazit celý článek