Letecká výzbroj
Články
AH-64A byl ztělesněním poznatků vykoupených v Korejské a Vietnamské válce krví pilotů prvních vyzbrojených a bitevních vrtulníků. Na dlouhou dobu se stal etalonem bitevního vrtulníku, který dokázal decimovat tankové kolony protivníka. Ale technologie z počátku 70 let má některá omezení. Proto bylo nutné vyvinout AH-64D Longbow Apache, který výrazně rozšířil možnosti původního vrtulníku.
Program zkoušek letounu technologických demonstrátorů programu JSF byl bitvou dvou skupin sdružujících největší výrobce letecké techniky. Na výsledcích testů a závěrečném rozhodnutí komise záleželo, kdo získá kontrakt století, na zřejmě jeden z posledních pilotovaných útočných letounů.
Program JSF měl svého vítěze, ale ještě zdaleka nebylo vyhráno. Samotný náběh sériové výroby byl několikrát v ohrožení a nebylo vůbec jisté kolik F-35 Lightning II a jakých variant bude nakonec objednáno.
Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.
Sundá tě ten, kterého nevidíš. Abeceda stíhače. Platí to i dnes v době nejmodernějších technologií. Dokonce možná víc než v době kdy se piloti museli spoléhat jen na své oči. Stále větší důraz kladený na stealth technologie to jen potvrzuje.
Obsáhlý přehled americké letecké munice, "chytrých" i "hloupých" bomb, submunice, technické parametry, popis, použití.
Tento text si klade za cíl poskytnout všem, kteří to potřebují, vysvětlení různých vojenských termínů
a principů funkce vojenských zařízení.
Cvičné ostré raketové střelby československých a českých stíhačů v SSSR, NDR a Polsku 1960-2002.
Témata
Podkategorie