Zpět na úvodní stránku

Přehled (6712 článků)

 • Němci na Volze

  👤František Novotný 🕔10.11.2002

  Poté co na podzim 1941 selhal čelní útok na Moskvu, rozhodl se Hitler v rámci plánované letní ofenzivy 1942 pro boční obchvat z jihu. 28. června 1942 zahájila německá skupina armád „A“ útok na Voroněž a postup se pak stáčel k jihu podél Donu. Před svým ústím do Azovského moře vytváří tato řeka velký ohyb k východu, který se v krajním bodě přibližuje až na 45 km k Volze, právě v oblasti Stalingradu. Jednou ze Stalinových staveb „komunismu“ byl i kanál Volha - Don, který v těchto místech šíji přetínal a umocnil význam města jako dopravního uzlu a mohutné průmyslové základny.

  Zobrazit celý článek
 • RF-4E Phantom II v německém letectvu

  👤Martin Smíšek 🕔17.09.2003

  Převahu vojsk Varšavské smlouvy v konveční výzbroji na konci sedmdesátých let nemohlo nechat Spolkové ministerstvo obrany bez povšimnutí. Všem jednotkám určeným pro potenciální válečné nasazení byla přiřazena tzv. druhotná role.

  Zobrazit celý článek
 • RF-4E Phantom II v německém letectvu

  👤Martin Smíšek 🕔17.09.2003

  Článek zachycuje více než 20 let trvající službu průzkumných Phantomů u Luftwaffe. Jeho součástí je i stručný technický popis letounů RF-4E a zmínka o jejich údržbě a opravách.

  Zobrazit celý článek
 • Ján Bačík

  👤Dolin404 🕔25.06.2022

  Bačík je vycvičen jako střelec z kulometu. Podává si žádost o přeložení k bombardovacímu letectvu (jako střelec z kulometu), ale není mu vyhověno. Místo toho je přeložen k výsadkářům a stává se členem skupiny Wolfram společně s Řezníčkem, Běrským, Matulou a Černotou, velí jim Josef Otisk. Při závěrečném výcviku se ale Bačík těžce zraní a na jeho místo nastupuje Svoboda. Osud skupiny Wolfram je dostatečně zdokumentován a není třeba abych to rozváděl. Bačík zůstává v Anglii a je po uzdravení přeřazen k tankistům, kde se posléze stává instruktorem.

  Zobrazit celý článek
 • SS-Obergruppenführer Arthur Seyss-Inquart

  👤Pavel Sláma 🕔13.06.2022

  Arthur Seyss-Inquart (Seyß-Inquart) byl rakouský nacistický politik, který se v roce 1938 stal na dva dny před anšlusem Rakouska jeho kancléřem. Mezi jeho funkce v nacistickém Německu patřily zástupce guvernéra Hanse Franka v Generálním gouvernementu okupovaného Polska a říšský komisař pro Německem okupované Nizozemsku, kde byl spoluodpovědný za deportace nizozemských Židů a střelbu do rukojmích.

  Zobrazit celý článek
 • RM-31 Supertáňa (radiostanice)

  👤Miro 🕔25.06.2022

  V povojnovom období sa v československej armáde používalo niekoľko druhov krátkovlnných (KV) rádiostaníc. Okrem nemeckých, ktoré zostali na našom území po Wehrmachte,tu boli zastúpené aj britské (WS19) a sovietske (RBM1 a RBM-5). Ich spoločnou nevýhodou bolo, že boli zastúpené iba v pomerne malých, pre armádne potreby nedostatočných počtoch. Preto bol zahájený vývoj novej, modernej rádiostanice pre potreby armády. Základnou požiadavkou bol dosah minimálne 30 km vo dne aj v noci, možnosť prevádzky telegrafiou aj telefóniou a jednoduchá obsluha.

  Zobrazit celý článek
 • M4A1 Sherman

  👤Radek Havelka 🕔26.12.2021

  První sériová verze Shermanu, nejrozšířenějšího amerického tanku, kterého bylo vyrobeno 49 234 kusů. M4A1 Sherman poprvé bojoval v severní Africe.

  Zobrazit celý článek
 • Batignolles-Châtillon

  👤Branislav Juhász 🕔27.12.2021

  V 30. rokoch 20. storočia vypísala francúzska armáda konkurz na nový ľahký tank. Malo sa jednať o náhradu zastaralých tankov Renault FT-17.

  Zobrazit celý článek
 • Tomáš Baťa

  👤 🕔25.06.2022

  československý podnikatel, „král obuvi“ – tvůrce světového obuvnického impéria, starosta Zlína (1923–1932) a veřejný činitel. Spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa a postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí, byl jedním z největších podnikatelů své doby. Zavedl originální metody řízení výroby a obchodu a také systém motivace pracovníků (Baťova soustava řízení), dokázal ovlivnit množství budoucích ekonomů. Jeho postupy byly na tehdejší podnikání revoluční a jsou stále užívány jako příklady top managementu. Rozsahem svých aktivit (35 oborů výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí) působil na úroveň podnikání v Československu, nízkými cenami svých bot ovlivnil profil spotřebního průmyslu.

  Zobrazit celý článek
 • Lun

  👤Martin Smíšek 🕔17.10.2003

  Ekroplán třídy Lun létal pomocí vztlaku, který vznikal působením přízemního efektu na jeho velká křídla, když se nacházel ve výšce asi 4 metrů nad vodní hladinou. Ačkoli mohou vypadat podobně jako tradiční letadla, ekranoplány jako Lun nejsou klasifikovány jako letadla, vznášedla nebo hydroplány. Mezinárodní námořní organizace klasifikuje plavidla, jako je ekranoplán třídy Lun, spíše jako námořní lodě, protože využívají přízemní efekt, při kterém plavidlo klouže těsně nad vodní hladinou.

  Zobrazit celý článek
 • Generálporučík Jaroslav Selner

  👤Radim Chrást 🕔18.06.2022

  Zavilý nepřítel lidově-demokratického zřízení.

  Zobrazit celý článek
 • Sturmgewehr 45 (Mauser)

  👤Branislav Juhász 🕔24.06.2022

  StG 45(M) (Sturmgewehr 45), někdy označovaná MP 45(M), byl prototyp útočné pušky vyvinutý firmou Mauser pro Wehrmacht na konci druhé světové války, využívající inovativní polouzamčený dynamický závěr bržděný válečky. Komorován byl pro střelivo 7,92 × 33 mm Kurz (nebo Pistolenpatrone 7,9 mm) a jeho kadence byla kolem 450 ran za minutu.

  Zobrazit celý článek
 • Panzer-Division Tatra

  👤Gebirgsjäger 🕔16.02.2022

  Tanková divize Tatra se úspěšně zapojila do protipovstaleckých a protipartyzánskýchoperací na Slovensku, ale proti Rudé armádě neměla šanci

  Zobrazit celý článek
 • Curtiss-Sperry Flying Bomb

  👤Richard Aubrecht 🕔19.06.2022

  Curtiss-Sperryho automatický letoun byl projekt, jehož cílem bylo vyvinout létající bombu neboli letadlo bez pilota schopné dopravit výbušninu na cíl. Někteří jej považují za předchůdce řízené střely.

  Zobrazit celý článek
 • George Beurling - Posedlý bojem

  👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.10.2012

  Charakter válečných hrdinů bývá různý, ale ti nejodvážnější a nejúspěšnější obvykle vynikají povahovými vlastnostmi, se kterými se v míru žije dosti obtížně. George Beurling, kanadské stíhací eso s více než 30 oficiálně uznanými sestřely, patřil k těmto kontroverzním válečným rváčům. On však měl v sobě i cosi navíc – mj. mimořádný střelecký talent, který se mu stal posedlostí.

  Zobrazit celý článek
 • Potomci Aztéků proti U-Bootům

  👤Miroslav Šnajdr 🕔24.02.2013

  Mezi polozapomenuté epizody 2. světové války se řadí akce mexického vojenského letectva proti německým U-Bootům. Do protiponorkové kampaně se v rámci Fuerza Aérea Mexičana zapojily především původně cvičné americké letouny North American AT-6 Texan.

  Zobrazit celý článek
 • Samohybné dělo 40M Nimród

  👤Pavel Sláma 🕔13.06.2022

  40M Nimród byl maďarský samohybný protiletadlový kanón z druhé světové války, který vycházel z licenční kopie švédského Landsverk L-62 Anti I SPAAG, ale měl novou věž a byl vyvíjen nezávisle. Původně bylo zamýšleno jeho použití jak v roli protiletadlového děla, tak v roli ničitele tanků, ale ukázalo se, že proti sovětským tankům, jako KV-1, je neúčinné. Proto byl využíván především proti lehce obrněným vozidlům a k protivzdušné obraně.

  Zobrazit celý článek
 • Protektorátní projevy - díl IX.

  👤Lubor Dub 🕔26.04.2005

  Pátek 3. červenec 1942 lze považovat za den, kdy protektorátní vláda a státní (protektorátní) president dr. Emil Hácha završili své úsilí navrátit důvěru Říše v českou práci a loajalitu.

  Zobrazit celý článek
 • Čchien Süe-sen

  👤 🕔18.06.2022

  Čínsky raketový vedec a konštruktér, kľúčová postava čínskeho programu vývoja balistických a kozmických rakiet.

  Zobrazit celý článek
 • Z aukčních síní

  👤Ing. Jan Sehnal 🕔11.05.2022

  Prodalo se velmi vzácné vyznamenání.

  Zobrazit celý článek