Main Menu
User Menu

13. tanková divize [1955-1992]

13th Tank Division

     
Název:
Name:
13. tanková divize
Originální název:
Original Name:
13. tanková divize / 13. tanková divízia
Datum vzniku:
Raised/Formed:
09.05.1955
Předchůdce:
Predecessor:
3. tanková divize
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1992
Nástupce:
Successor:
13. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
09.05.1955-01.10.1956 Velitelství tankového a mechanizovaného vojska
01.10.1956-01.10.1957 Velitelství tankového vojska
01.10.1957-15.07.1958 1. vojenský okruh
15.07.1958-01.09.1965 1. armáda
01.09.1965-10.10.1968 Západní vojenský okruh
10.10.1968-01.01.1992 Východní vojenský okruh
01.01.1992-31.12.1992 Vojenské velitelství Východ
Dislokace:
Deployed:
09.05.1955-10.10.1968 Mladá, ? /
10.10.1968-31.12.1992 Topoľčany, Jaselské kasárna /

Velitel:
Commander:
01.10.1958-DD.12.1958 Freyburg, Lubomír (Plukovník)
DD.12.1958-15.09.1959 Šádek, František (Plukovník)
15.09.1959-17.09.1960 Bunzák, Štěpán (Plukovník)
17.09.1960-DD.12.1963 Bunzák, Štěpán (Generálmajor)
DD.12.1963-DD.MM.1968 Paseka, Ludvík (Plukovník)
DD.MM.1968-DD.10.1970 Mašek, Josef (Plukovník)
DD.10.1970-DD.11.1972 Figuš, Pavol (Plukovník)
DD.11.1972-DD.MM.1976 Zátopek, Karel (Plukovník)
DD.MM.1976-DD.MM.1977 Kašička, Zdeněk (Plukovník)
DD.11.1977-01.05.1980 Hrbek, Čestmír (Podplukovník)
01.05.1980-DD.10.1981 Hrbek, Čestmír (Plukovník)
DD.10.1981-01.10.1982 Egg, Jiří (Podplukovník)
01.10.1982-DD.10.1985 Egg, Jiří (Plukovník)
19.10.1985-01.10.1987 Tuchyňa, Jozef (Plukovník)
01.10.1987-DD.09.1989 Honzek, Pavel (Plukovník)
DD.09.1989-31.10.1991 Pančík, Ján (Plukovník)
01.11.1991-31.12.1992 Pančík, Ján (Generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.11.1956-01.10.1958 Gottwald, Jaroslav (Major)
01.10.1958-DD.09.1960 Gottwald, Jaroslav (Podplukovník)
DD.MM.1968-DD.MM.1972 Růžička, Miloslav (Plukovník)
DD.MM.1972-DD.MM.1973 Mikš, Josef (Podplukovník)
DD.MM.1973-DD.MM.1975 Vrlík, Pavel (Plukovník)
DD.MM.1975-DD.MM.1976 Kašička, Zdeněk (Plukovník)
DD.MM.1976-DD.MM.1979 Kiš, Bohumil (Podplukovník)
DD.MM.1979-DD.11.1983 Maček, Štefan (Podplukovník)
DD.11.1983-30.10.1984 Hozman, Gašpar (Podplukovník)
30.10.1984-19.10.1985 Tuchyňa, Jozef (Plukovník)
19.10.1985-DD.MM.1987 Cerovský, Milan (Podplukovník)
DD.MM.1987-DD.MM.1991 Dendeš, Ján (Plukovník)
DD.MM.1991-31.12.1992 Procházka, Jozef (Plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
09.05.1955-31.10.1991 1. ženijní prapor
09.05.1955-01.10.1958 103. mechanizovaný pluk
09.05.1955-01.09.1961 13. průzkumný prapor
09.05.1955-31.12.1992 13. spojovací prapor
09.05.1955-01.09.1960 13. tankový pluk
09.05.1955-01.11.1955 15. tankový pluk
09.05.1955-01.09.1965 16. tankový pluk
09.05.1955-01.11.1955 3. chemická četa
09.05.1955-DD.10.1960 3. protiletadlový oddíl
09.05.1955-01.09.1961 3. raketometný oddíl
09.05.1955-31.10.1991 3. zdravotnický prapor
09.05.1955-DD.10.1968 3. školní tankový prapor
09.05.1955-01.09.1961 361. dělostřelecký pluk
01.11.1955-01.10.1958 15. tankosamohybný pluk
01.11.1955-01.10.1958 3. četa chemické ochrany
01.10.1958-01.10.1960 103. motostřelecký pluk
01.10.1958-01.09.1961 13. prapor technického zabezpečení
01.10.1958-01.11.1990 15. tankový pluk
01.10.1958-01.09.1979 3. rota chemické ochrany
01.09.1960-31.10.1991 8. motostřelecký pluk
01.10.1960-01.11.1968 103. tankový pluk
01.10.1960-01.09.1961 3. protiletadlový pluk
06.08.1961-01.11.1983 53. automobilní prapor
01.09.1961-01.09.1966 13. průzkumná rota
01.09.1961-01.10.1979 3. protiletadlový oddíl
01.09.1961-01.09.1967 361. dělostřelecký oddíl
01.10.1961-01.10.1979 13. technické opravny
DD.MM.1963-DD.MM.1967 13. samostatný dělostřelecký oddíl
01.09.1964-01.09.1969 13. vrtulníková letka
01.09.1966-31.12.1992 13. průzkumný prapor
01.09.1966-01.11.1968 60. tankový pluk
01.09.1967-01.10.1968 361. dělostřelecký pluk
DD.MM.1967-28.09.1968 13. samostatný raketometný oddíl
01.10.1968-31.10.1991 3. dělostřelecký pluk
15.10.1968-31.12.1992 64. tankový pluk
01.11.1968-31.12.1992 10. tankový pluk
01.09.1979-31.12.1992 13. prapor oprav techniky
01.09.1979-31.10.1991 3. prapor chemické ochrany
01.10.1979-01.01.1981 13. velitelská baterie
01.10.1979-31.10.1991 3. protiletadlový pluk
01.01.1981-31.12.1992 13. baterie velení a dělostřeleckého průzkumu
18.11.1982-20.10.1989 16. samostatný raketometný oddíl
01.11.1983-31.12.1992 13. prapor materiálního zabezpečení
31.10.1991-01.03.1992 13. baterie radiolokačního průzkumu a velení
31.10.1991-31.12.1992 13. dělostřelecký pluk
31.10.1991-31.12.1992 13. rota chemické ochrany
31.10.1991-31.12.1992 13. sklad zdravotního materiálu
31.10.1991-31.12.1992 13. ženijní prapor
31.10.1991-31.12.1992 8. mechanizovaný pluk
01.03.1992-31.12.1992 13. baterie protivzdušné obrany
01.10.1992-31.12.1992 17. samostatný tankový prapor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
09.05.1955-DD.10.1959 Kyjevská, dukelská, ostravská tanková divize
DD.10.1959-08.05.1990 Kyjevská, dukelská, ostravská tanková divize československo-sovětského přátelství
08.05.1990-31.12.1992 Kyjevská, dukelská, ostravská tanková divize
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
09.05.1955-10.10.1968 VÚ 4424 Mladá
10.10.1968-31.12.1992 VÚ 4424 Topoľčany
Zdroje:
Sources:
Ústredný vojenský archív Bratislava, fond ČSLA-00368 (13. tanková divize)
Baka, I., Medvecký, M., Maskalík, A., Minařík, P.: Vojenské dějiny Slovenska. VII. zväzok (1969-1992). Magnet Press Slovakia. Bratislava, 2016.
URL : https://www.valka.cz/13-tankova-divize-1955-1992-t69258#406773Verze : 5
MOD