Main Menu
User Menu

128. československá samostatná stíhací letecká peruť [1944-1944]

128th Czechoslovak Independent Fighter Aviation Squadron

128-я чехословацкая отдельнaя истребительная эскадрилья

     
Název:
Name:
128. československá samostatná stíhací letecká peruť
Originální název:
Original Name:
128. československá samostatná stíhací letecká peruť v SSSR / 128-я чехословацкая отдельнaя истребительная эскадрилья
Datum vzniku:
Raised/Formed:
03.05.1944
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.06.1944
Nástupce:
Successor:
1. československý samostatný stíhací letecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
05.05.1944-01.06.1944 1. československý armádní sbor
03.05.1944-01.06.1944 6. náhradní letecká brigáda
Dislokace:
Deployed:
03.05.1944-17.05.1944 Ivanovo /
17.05.1944-01.06.1944 Kubinka /

Velitel:
Commander:
03.05.1944-01.06.1944 Fajtl, František (Štábní kapitán)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

03.05.1944-01.06.1944 1. letka
03.05.1944-01.06.1944 2. letka
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Šmoldas, Zdeněk: Českoslovenští letci v boji proti fašismu, Naše vojsko, Praha 1987,ISBN 28-051-87
Daňko, Ján - kol.: 1. československá smíšená letecká divize, AVIS, Praha 1998, ISBN 80-86049-44-2
Fajtl, František: První doma, Naše vojsko, Praha 1980
URL : https://www.valka.cz/128-ceskoslovenska-samostatna-stihaci-letecka-perut-1944-1944-t67958#239153Verze : 0
MOD
historie


První československá letecká jednotka v Sovětském svazu vznikla 3. května 1944 v den, kdy českoslovenští letci přesunutí z Velké Británie provedli první lety na sovětské půdě. Oznámeno rozkazem velitele 6. náhradní brigády ze dne 22. května 1944.
Číslo 128 v názvu jednotky vycházelo ze sovětské organizační struktury.
9. května se k jednotce připojili dva slovenští piloti (šrtm. Matušek a rtm. Dobrovodský), kteří po dezerci z řad 13. slovenské stíhací letky absolvovali výcvik v leteckém učilišti ve Vjaznikách.
17. května s jednotka přesouvá na základnu Kubinka, kde dokončuje svůj výcvik nácvikem střeleb, vzdušných soubojů apod.
V červnu reorganizována na 1. československý samostatný stíhací letecký pluk.

štáb perutě


funkce jméno
velitel Fajtl, František (štábní kapitán)
zástupce velitele Klán, Jan (štábní kapitán)
náčelník štábu Rejthar, Stanislav (kapitán)
velitel 1. letky Stehlík, Josef (poručík)
1. důstojník 1. letky Štička, František (podporučík)
velitel 2. letky Chábera, František (poručík)
1. důstojník 2. letky Motyčka, Tomáš (podporučík)

zdroje
Šmoldas, Zdeněk: Českoslovenští letci v boji proti fašismu, Naše vojsko, Praha 1987,ISBN 28-051-87
Daňko, Ján - kol.: 1. československá smíšená letecká divize, AVIS, Praha 1998, ISBN 80-86049-44-2
Fajtl, František: První doma, Naše vojsko, Praha 1980
URL : https://www.valka.cz/128-ceskoslovenska-samostatna-stihaci-letecka-perut-1944-1944-t67958#239154Verze : 1
MOD