Vojenské letectvo
Články
V létě 1940 sledoval italský diktátor Benito Mussolini s narůstající nespokojeností nečinnost italských jednotek umístěných v Libyi. Po smrti maršála Italo Balba (zahynul v bombardéru S.79, omylem sestřeleném italskými protiletadlovými dělostřelci u Tobruku 28. června) se novým vrchním velitelem ozbrojených sil v severní Africe stal maršál Rodolfo Graziani. Pokoušel se shromáždit potřebné síly k Římem požadované ofenzivě proti Egyptu. Nakonec, pod hrozbou odvolání, neochotně vyrazil 13. září 1940 do útoku.
„Novodobá Itálie, která si říká plným právem ‚okřídlená Itálie‘, disponuje mohutným vojenským letectvem, jehož válečná hodnota jest zejména v nynější době pozoruhodná. Vybudování mohutného válečného letectva bylo přijato jako jeden z hlavních bodů programu již při budování nového fašistického státu samotným Mussolinim, který – jsa sám pilotem-letcem – věnuje letectvu stále větší pozornost…,“ napsal v článku červnového čísla časopisu Letectví roku 1936 J. B. Bláha. Že to nebylo s bojovou silou Regia Aeronautica navzdory masivní fašistické propagandě zase až tak slavné, lze dokumentovat na příkladu bitevního letectva.
Jedna z najlepšie zdokumentovaných epizód Bitky o Britániu zachytáva aktivity Corpo Aereo Italiano, keď mala Regia Aeronautica umiestnené svoje sily v Belgicku. Tieto sily mali asistovať Nemcom pri náletoch na ciele na ostrovoch. Nie je jasné čo chcelo účasťou v tejto operácií dosiahnuť talianske vrchné velenie.
V červnu 1940 se italské bitevní letectvo nacházelo ve vážné krizi. Nejlépe je to vidět na útvarech sloužících v severní Africe v rámci Comando Aeronautica Libia (letecké velitelství Libye – od 4. července bylo přeznačeno na 5a Squadra Aerea čili „5. letecká oblast“).
První operace proti Němcům
Operace Italského letectva na straně spojenců nad Jónskými ostrovy.
Operace Italského letectva na straně spojenců v oblasti Balkánu.
Operace Italského letectva na straně spojenců na začátku posledního válečného roku.
Operace Italského letectva na straně spojenců koncem války.
Stručný přehled činností italského letectva v průběhu WWII v bojích nad Italskou Východní Afrikou
italskou kapitulací skončila existence Regia Aeronautica, italské letectvo od tohoto data bojovalo na obou stranách fronty pod novými pojmenováními.
Stručné shrnutí stavu italského královského letectva při vstupu do WWII 10. června 1940
Letectvo Italského království na bojišti severní Afriky v průběhu Druhé světové války
Článok opisujúci pôsobenie Regia Aeronautica od začiatku útoku na Sovietsky zväz až po ich odsun.
Italské vzdušné boje roku 1940
Štyri mesiace po vstupe Talianska do Druhej svetovej vojny zahájili jednotky Talianska prvú veľkú operáciu na obsadenie Grécka (28. október 1940 – 22. apríl 1941). Regia Aeronautica tu mohla ukázať svoj potenciál vzhľadom na to, že boje v Severnej Afrike nemali veľkú intenzitu a zo západného frontu boli stiahnuté skoro všetky lietadlá.
Témata
Podkategorie