Main Menu
User Menu

Bureš, František

     
Příjmení:
Surname:
Bureš
Jméno:
Given Name:
František
Jméno v originále:
Original Name:
František Bureš
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
14.08.1905 Mostkovice /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
DD.MM.RRRR
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- náčelník československé skupiny v Dozorčí komisi neutrálních států na Korejském poloostrově
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Slováci v Dozornej komisii neutrálnych štátov v Kórei v rokoch 1953 – 1993

👤Ondrej Uriga 🕔24.11.2003

Zajímavosti z konce korejské války

Zobrazit celý článek

Zdroje:
Sources:
Alex Maskalík - Elita armády, československá vojenská generalita 1918-1992, HWSK, ISBN 978-80-970941-0-2
Tomek, Prokop: Generál František Bureš, pán obou Korejí, Historie a vojenství 2020 / 01
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#562777Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Bureš
Jméno:
Given Name:
František
Jméno v originále:
Original Name:
František Bureš
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.1916-DD.MM.1924 Reálne gymnasium, Prostějov
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1924-DD.MM.1926 Vojenská akademie
DD.MM.1926-DD.MM.1927 Aplikační škola pěchoty, Milovice
DD.MM.1936-DD.05.1938 Vysoká škola válečná, Praha
DD.09.1949-DD.MM.1950 Kurz pro generály a vyšší důstojníky, Nejvyšší vojenská akademie, Praha
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1926 poručík
01.10.1936 kapitán
22.10.1946 major
22.10.1946 podplukovník
01.03.1947 plukovník
25.02.1951 brigádní generál
12.06.1953 generálmajor
16.06.1953 generálporučík1)
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
15.08.1950-28.02.1951 Velitel : Operační správa
28.02.1951-DD.08.1951 Velitel : Operační správa
DD.08.1951-12.06.1953 Velitel : 4. armádní sbor
12.06.1953-DD.07.1953 Velitel : 4. armádní sbor
01.11.1954-01.10.1956 Velitel : 1. střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
DD.08.1927-DD.MM.RRRR velitel pěší čety, Pěší pluk 27
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR velitel kulometné čety, Pěší pluk 27
DD.MM.1931-DD.MM.RRRR velitel spojovací čety, Pěší pluk 27
DD.09.1932-DD.MM.RRRR velitel spojovací čety, Hraničářský prapor 10
DD.MM.1935-DD.MM.RRRR velitel spojovací roty, Hraničářský prapor 10
DD.05.1938-DD.MM.1939 důstojník 4. oddělení, II. sbor
DD.06.1945-DD.09.1945 náčelník 4. oddělení, Divise 14
DD.09.1945-DD.12.1946 přednosta 1. oddělení, Divise 14
DD.12.1946-DD.MM.RRRR přednosta 1. oddělení, II. sbor
15.03.1948-DD.01.1949 zástupce přednosty skupiny, 5. oddělení (obranného zpravodajství) hlavního štábu
DD.MM.1950-DD.MM.RRRR velitel, 5. divise /rychlá/
22.07.1953-29.07.1954 náčelník československé skupiny, Dozorčí komise neutrálních států na Korejském poloostrově
28.02.1958-DD.MM.RRRR záloha
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1949

Řád 25. února II. stupeň
2nd Class
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za chrabrost před nepřítelem
Medal "For Gallantry"
-

DD.MM.RRRR

Medaile za zásluhy II. stupeň
Medal for Merit 2nd Class
-
-

DD.MM.RRRR

Pamětní kříž za věrnost
Cross for Fidelity"
Pamětní kříž věrnosti
-

MM.DD.RRRR

Válečný kříž 1939
War Cross 1939
-

Poznámka:
Note:
1) propůjčena na výkon funkce do 07 / 1954
Zdroje:
Sources:
Alex Maskalík - Elita armády, československá vojenská generalita 1918-1992, HWSK, ISBN 978-80-970941-0-2
Tomek, Prokop: Generál František Bureš, pán obou Korejí, Historie a vojenství 2020 / 01
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#562779Verze : 0
MOD
Diskuse
menovaný bol do hodnosti brigadny generál príčom sa táto hodnosť menila 12.6. na generálmajor....... hodnosť generálporučík mal prepožičanú iba počas výkonu funkcie vedúceho delegácie 4.1953-7.1954....... tak neviem Smile
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#565407Verze : 0
MOD
Super - aspoň viem, ako je to s tou hodnosťou jeho generálporučík.


Ale do zálohy išiel ako generálmajor, keďže brigádny generál v tej dobe už neexistoval. Čo myslíš?
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#565409Verze : 0
MOD
jasné - ale takýto zápis sa týka celej čs. generality ktorá bola v hodnosti brigádny generál a menilo sa jej to na generálmajor.. takže predpokladám že sa do toho pustíš u celej generality .... či? Smile
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#565412Verze : 0
MOD
A koľko tých brigádnych generálov v aktívnej službe, ktorým sa hodnosť v roku 1953 zmenila na genrálmajor bolo? 30, alebo 40?


Napočítal som cca 50 brigádnych generálov, ktorí boli povýšení do hodnosti v rokoch 1948-1953. Niektorí boli v roku 1953 už v zálohe, alebo mali hodnosť vyššiu.


Pozri si napr. generála Zadžoru - v tabuľke od JF má hodnosť brigádny generál, ale v tvojej tabuľke má hodnosť generálmajor. Nemám problém to prerobiť, bohužiaľ nemám príslušnú dokumentáciu. Naviac väčšinu dňa trávim v práci, kde mi editácia sobností (a niektorých ďalších vecí) nefunguje.
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#565416Verze : 0
MOD
Jiří Fidler Jirko, co Ty si o tom myslis?
URL : https://www.valka.cz/Bures-Frantisek-t195452#565449Verze : 1
MOD