Balóny a vzducholodě

Autor: Duan Barry 🕔︎︎ 👁︎ 26.572

Jak to všechno začalo

Balóny nenalezly své uplatnění jen v podobě vojenského prostředku, ale hojně se využívaly i v civilním životě. Z počátků historie létání víme, že se šířily zejména v podobě pouťové atrakce. Tato funkce jim zůstala i na začátku 20. století. To, co je však mnohem důležitější a co by nemělo být zapomenuto, je podíl na vědeckém bádání. Balóny mají nepopiratelný podíl na prvních vědeckých bádáních o atmosféře. Nelze jim ani odepřít podíl na rozvoji meteorologie.

Důležitým datem německého balónového létání je 30. červenec 1901 (jiný pramen hovorí o 28. února 1901 – toto datum se zdá však méně pravděpodobné). Tehdy totiž členové berlínského Verein für Luftschiffahrt, prof. Berson a prof. Suring, dosáhli se svým balónem „Prusko“ výšky 10 800, což byl platný výškový rekord (s jeho uznáním byly sice určité potíže, ale podařilo se je vyřešit). Rekord platil 30 let.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více