Main Menu
User Menu

Židovští vojáci v čs. armádním sboru v SSSR?

Diskuse
Zdravím,


pro svoji ročníkovou práci sháním jakékoliv info o čs. občanech židovského původu, kteří sloužili v Československém armadním sboru v SSSR pod vedenim gen. Ludvíka Svobody.


Práce by měla mapovat celý vývoj arm. sboru, tj. od emigrace, přes Buzuluk, Sokolovo a jiné boje, Duklu, až po návrat do ČSSR a poválečné osudy a to z hlediska židovského původu účastníků.


co se týče zdrojů, zatím mam pouze jednu knihu, a to Židé v Čs. Svobodově armádě v SSSR od Ericha Kulky (jiná kniha o tomto tématu vůbec nevyšla - akorát "Z Buzuluku do Prahy" od Ludvíka Svobody, ale tam toho moc není...), něco málo z netu, TV dokument Dukla - Krev a mýtus a taky něco málo novinových výstřižků...


Uvítám jakékoliv informace, url adresy, doporučení knížek, fotky, obrázky, nákresy, mapy, rohovory, dokumenty, etc...


Nejdůležitější ale je, pokud někdo víte o nějakém pamětníkovi!!!, dejte mi prosím vědět, chci do toho zařadit i rozhovor! Vím, že jich dnes už moc nezbývá, a ta hrstka spíše hodně žije v Izraeli a USA, ale na to, abych tam jel, fakt nemám peníze... Laughing


Též, pokud někdo pracujete, jste v kontaktu či mě jinak můžete nasměrovat do nějakých archivů, budu zavázán!


Předem moc díky za jakoukoliv spolupráci!Cheers,
Pisis
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122496Verze : 0
Nedávno jsem četl knížku, Co dělali, když nelétali (nebo nějak tak) tam byla věnována kapitola přímo židovským bojovníkům (pro většinou německý původ či jména a jiné byli hodnoceni spíše negativně).


V Praze v muzeu armádního historického ústavu na Vítkově je na schodišti pamětní deska Židům bojujícím v čs. jednotkách (bez jmen), foto mám mizerné, ale podle profilu jsi z Prahy tak si tam lehce skočíš.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122506Verze : 0
Ahoj glgačka!


Dík za info, jojo na Žižkov se už delší dobu chystám (chodil jsem tam jako malej okukovat ty diorámy a pak podle toho stavěl vlastní...) to jít nafotit. Kde prosimtě konkrétně ta deska je?


A o té knížce jsem slyšel, tak teda eště, že jsem si ji nekoupil... Laughing Ale to je o letcích z RAF, ne? Já potřebuju vojáky z Východu. Wink


Díky,
Pisis
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122509Verze : 0
Doporučuji knihu Huga Kovala, Fragmenty z môjho života


Jsou to vzpomínky slovenského Žida, který se zúčastnil už bitvy o Sokolovo. Popisuje svou cestu až do Československa.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122529Verze : 0
Podľa mňa sa nezaobídeš bez výborných publikácií Karla Richtera:


Richter, K.: Přes krvavé řeky, Ostrov, Praha 2003
Richter, K.: Apokalypsa v Karpatech, Ostrov, Praha 2003
Richter, K.: Osvobozování domova, Ostrov, Praha 2005


v ktorých je brilantne a veľmi pútavo popísaný vznik a bojové nasadenie 1. čs. armádneho zboru v ZSSR.


Taktiež veľmi dobrým podkladom je kniha, resp. malý encyklopedický slovník:


Fidler, Jiří: Sokolovo 1943, Naše vojsko, 2004.


Čo sa týka netu, veľa info sa dá získať na stránke slovenského zväzu protifašistických bojovníkov www.szpb.sk, kde môžes skúsiť získať aj kontakty na pamätníkov.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122534Verze : 0
MOD
To Pisis:
Až po odeslání jsem si všiml, že ti jde o SSSR, knížka je opravdu o RAF, ale je tam popisována celá databáze, Polsko, legie, čs. jednotky ve francouzské armádě, Anglie, a jsou tam i zmínky o odchodu některých vojáků do Ruska, za přečtení určitě stojí, zkus se podívat po knihovnách.


Deska je umístněna na zdi schodiště do 1 (či 2 patra, nevím kolik pater tam vlastně je, byl jsem tam jen jednou), po pravé straně je deska s poděkováním republice a čs. armádě za pomoc v boji o vytvoření samostatného Izraele (konflikt v roce 1948), přímo proti schodiště je deska se jmény čs. letců padlích během II. světové války a na levé straně
je zmiňovaná deska, židovským bojovníkům.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122541Verze : 0
TO Pisis:


Ahoj,
ja mám na webu pouze několik statistik:
01.05.42 - 286 Židů z 606 všech příslušníků
30.01.43 - 25% Židů z 974 příslušníků 1 čs. samostatného polního praporu
30.09.43 - 204 Židů z 3.517 příslušníků 1 čs. samostatné brigády


Taky jsem se v pátek dostal k velmi zajímavému ruskému materiálu o Čs. legionu v Polsku a jeho internace v SSSR (1939-1941), kde je rovněž rozdělení dle národností (rovněž Židé). Článek budu teprve zpracovávat.


Jinak doporučuji Post Bellum http://www.hrdinove.cz kde se můžeš dostat k zvukovým záznamům odbojářů i židovského původu.
Taky jsem četl těsně před 60 letým výročím, že snad v Praze proběhla nějaká výstava zaměřená právě na Židy v zahraničním odboji. Zkusím se podívat doma, jestli článek najdu.


V každém případě by mě zajímalo k čemu všemu se nakonec dopátráš. Dej vědět.


TO Panzer: taky díky za odkaz www.szpb.sk
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122556Verze : 0
Very Happy Díky všem za všechny zmińované publikace a adresy! O Richterovi jsem vědel, jen jsem to tam zapoměl napsat, ale Kovala neznám a ani knížku od fidlera jsem neznal. Díky.


Až bude práce hotová, udělám pro ni samostatnou www a adresu určitě zveřejním.


Cheers,
Pisis
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122640Verze : 0
Panzer : ty knihy nejsou tak "brilantni" jak pises, naopak obcas docela dost ulitavaji ve faktograficke casti, viz diskuse k temto kniham zde na foru, kazdopadne jako zdroj se to pouzit da, jen jestli se nepletu, o Zidech tam neni ani slovo, ze by to tam bylo nejak zdurazneno, ze ten ci onen byl zid a bojoval tak ci onak. Pouze to mapuje vytvoreni a postup ceskoslovenskych jednotek vychodni frontou do nasi vlasti.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122693Verze : 0
MOD

Citace - Pisis :


Práce by měla mapovat celý vývoj arm. sboru, tj. od emigrace, přes Buzuluk, Sokolovo a jiné boje, Duklu, až po návrat do ČSSR a poválečné osudy a to z hlediska židovského původu účastníků.
To admin:
Richterove knihy som pisisovi odporúčal nie pre to, že by v nich boli podchytené osudy bojovníkov židovského pôvodu, ale preto, že sám uviedol, že chce mapovať vývoj 1. čs. arm. zboru v ZSSR, ktorý je v týchto knihách zachytený (podľa môjho skromného názoru) veľmi pútavou formou.

Priznávam bez mučenia, že diskusiu k týmto knihám na válke som si prečítal až teraz, nič však nezmenila na mojom pohľade na tieto pubilkácie. Zo znenia niektorých kapitol je naozaj vidieť, že autor publikoval už za komančov (niekoľko jeho kníh z tohto obobia nakoniec vlastním) a že niektoré pasáže prevzal z predchádzajúcich prác, nič to však, podľa mňa, neuberá na kvalite jeho kníh. Pripúšťam, že v uviedol niekoľko chybných údajov, ale pre mňa je dôležité v literatúre tohto typu vysvetlenie súvislostí vzniku jednotky, popísanie charakteru jednotlivých dejateľov (veliteľov, funkcionárov) a popis jednotlivých akcií z pohľadu jej priamych účastníkov. Pre presný popis konkrétnej bojovej akcie z historiografického hľadiska (pomenovanie jednotiek, dátumy, bojové operácie, etc.) dávam prednosť skôr knihám encyklopedického charakteru, ktoré sucho a bez komentára popisujú akcie jednotlivých jednotiek, resp. frontov.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122851Verze : 0
MOD
no, nechci tim plnit toto tema, ale na jedne strane tato jedna kniha (bavim se konkretne o krvavych rekach, apokalypsa byla o rad lepsi) obsahuje spoustu zajimavych informaci, na druhe strane chyby. Vznikly tyto chyby ojedinele, nebo mohou i ostatni, pro nas zajimava a dulezita data a skutecnosti, byt stejne zkreslene a mylne ? proto vyskyt jakychkoliv faktografickych chyb u takoveto literatury povazuji za dulezity. A pokud nekdo tvrdi, ze soveti meli v nejakem okamziku v zalohach radove 10x vic vojaku nez byla skutecnost, muze take tvrdit ze v nasich jednotkach bylo treba 10x vice tech ci onech, a to uz je docela vazna vec.


Vypraveni je poutave, ale prave diky neurcitemu postoji autora na pohranici mezi rudym a nerudym, toto vypraveni ma takovy neurcity naboj. Byl Svoboda zbabelec, komunista, hrdina ? kniha nedava jasny postoj, a ve zmeti dukazu jednou dokazuje to, podruhe zase ono. Z toho je velice tezke si pak nejaky obrazek zkutecne udelat. Jak rikam, je to hlavne prvni dil te serie, treti jsem jeste necetl, karpaty byly z meho pohledu zajimave.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122852Verze : 0
MOD
to admin:
máš pravdu, že to sem nepatrí a preto len krátko


Plne s tebou súhlasím, že knihy pôsobia v hodnoteniach napr. Ludvíka Svobodu nejednoznačne. A práve to sa mi na nich páči! Veď o tom, že bol L. Svoboda nejednoznačná, resp. nevyspytateľná osobnosť svedčia podľa mňa jeho predvojnové, vojnové i povojnové osudy, kedy z politicky nezávislého profesionálneho vojaka odchovaného na tradíciách premníchovskej čs. republiky dospel až na prezidenta komunistickej ČSSR. Myslím, že jednoznačných hodnotení kohokoľvek sme si dosť užili práve v literatúre faktu z obdobia komančov (konkrétne aj z diel, ktorých bol Richter autorom, či spoluautorom-napr. Vojenské dejiny Českoslovenka). A práve preto mi je sympatická snaha autora, nevynášať konkrétne súdy ale nechať na základe predložených faktov hodnotenie na čitateľovi.


Je pravdou, že v takejto populárno-náučnej literatúre by sa nemali vyskytovať tebou spomínané lapsusy ohľadom počtov sov. divízií, ktoré potom môžu spochybňovať iné faktografické údaje ďalej v knihe uvedené. Myslím si však, že kvalitatívny posun od krvavých řek cez apokalypsu až po dobývaní domova je zrejmý. BTW: Dobývaní domova som dočítal pred pár dňami a mám z neho dobrý pocit-stojí za prečítanie.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122855Verze : 0
MOD
na zaver : posouzeni ctenarem je samozrejme to nejlepsi, necekam "hotove" soudy, ale potom cekam objektivni prezentaci dukazu a popis tehdejsi situace, a to si prave myslim ze Richter ve svych "komunistickych" kapitolach nedodrzuje, takze kdyz potom v kapitole nasledujici dsti ohen a siru na Svobodu, ctenari musi pripadat, ze mu neco "uteklo", protoze jeste v minule kapitole to byl "skvely vojak Svoboda, soudruh a pritel" Smile


Ale dost o teto knize, doufam, ze se Pisis ozve s hotovou praci !
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122856Verze : 0
MOD
Vážený pane kolego,
dost odkazů na prameny najdete v zmíněné knize Ericha Kulky. Na konci každé kapitoly je bohatý odkazový materiál.


Nevím kolik máte času, ale nějaký materiál na Armádní sbor na východní frontě lze nalézt i ve Vojenském historickém archivu. Zde je přístup většinou určen pořadníkem a studijním limitem, který nesmí překročit dva kartony na den. Stručně řečeno postup studia v této instituci je zdlouhavý a podmínky pro neprofesionály hraničí se šikanou. Podmínky a kontaktní adresy jsou uvedeny na internetové adrese: http://www.army.cz/acr/vuapraha/index.htm


Zkuste kontaktovat vysoké školy v jejich knihovnách lze nalézt i nějaké místní badatelské, seminární, doktorandské či jiné práce.


Přikládám ještě pár odkazů.
www.podkarpatskarus.cz
pes.internet.cz
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#122885Verze : 0
MOD
Milý kolego,


velmi Vám děkuji za zaslané linky, článek na NP jsem již před časem četl, nicméně jsem o link na něj přišel, takže se velmi hodí. O prvním ani nemluvě!


Děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#123514Verze : 0
Zasílám slíbený odkaz na článek týkající se Čs. legionu v sovětském zajetí (1939-1942). Tam lze nalézt statistiku čs. občanů židovského původu. http://www.czechpatriots.com/csmu/cslegion.php
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#151046Verze : 0
Paráda, takže si zase trochu pohnul se stránkou. Gratuluji! Very Happy


Díky za zprávu, nicméně já už jsem práci asi tak před měsícem dopsal, nyní jí jen musím trochu upravit, pak půjde (z iniciativy mého profesora) do nějaké soutěže a pak jí udělám vlastní stránku.


Díky všem za pomoc a spolupráci!
Pisis
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#151076Verze : 0
Píši to celkem dost pozdě, jelikož se to stalo v květnu (nebo dubnu?), ale kaýždopádně moje práce dostala zvláštní ocenění ve finále celostátní soutěže SOČ - Štředoškolská odborná činnost, v kategorii č. 16 - Historie. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#203777Verze : 0
Tak kde je (ta práce)? Aby jsme ji podrobili zdrcující kritice Smile
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#203795Verze : 0
No, víš, nemám ještě odvahu jí zveřejňovat, není tak uplně dotažená do konce. Nebo alespoň ne tak, jak bych chtěl. Co se týče rozhovorů, je potřeba tam dodat další výpovědy, které jsem za tenhle rok nasbíral a vůbec celou práci je třeba revidovat - má přes 80 stránek. Bohužel, kvůli škole a práci teď fuckt nemám čas...
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#203798Verze : 0
erich kulka - židé ve "svobodově" armádě
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#320385Verze : 0
K tomu všemu co již napsali jiní, tak mě napadají " Ozvěny bojů " od gen.Klapálka, pokud si to vybavuji, tak o židech něco píše. Mimochodem k tomu co píše Pisis v prvé větě svého příspěvku gen.L.Svoboda nebyl zdaleka jediný velitel 1.čs. armádního sboru.
URL : https://www.valka.cz/Zidovsti-vojaci-v-cs-armadnim-sboru-v-SSSR-t33637#320589Verze : 0