Main Menu
User Menu

vojenskohistorické expedice

Diskuse
Zprávy a zážitky z vojenskohistorických expedic.
URL : https://www.valka.cz/vojenskohistoricke-expedice-t9617#29224Verze : 0
Francie 2003


zpráva o expedici klubu vojenské historie „Českoslovenští úderníci“ po stopách válečných bojů


se zaměřením na bojová vystoupení našich legionářů v I. a II. světové válce
Po zhruba půlroční intenzivní přípravě konečně naše devítičlenná výprava vyrazila na cestu ve dnech 7.5. – 18.5.2003. Na palubě našeho automobilu byly i čtyři věnce se stuhou jednoty ČsOL Hradec Králové, které jsme vezli na místa bojů Čechoslováků.


Po noční prohlídce německého Norimberku jsme dorazili na druhý den do Verdunu. Toto místo snad navždy zůstane spjato nejvíce s I.světovou válkou, v níž během tvrdých, vleklých a krvavých bojů v okolí města zahynuly statisíce mužů válčících stran. Po prohlídce historického jádra města, místního pečlivě udržovaného hřbitova s padlými Francouzi, návštěvě hlavního muzea s rozsáhlou expozicí k strašným bojům v oblasti, jsme pokračovali do prostoru tehdejších bojových pozic. Jsou zde opuštěné pevnůstky, pozice a zbytky zákopů z doby před 87 lety, kdy zde při tvrdých bojích během nejtěžších bojů ztratili Francouzi 460.000 mužů a Němci 350.000. Navštívili jsme pevnost Douamont -jeden z opěrných bojů francouzské obrany. Nedaleko je hlavní dominantou kraje obrovská kostnice L´Ossuaire de Douamont (s ostatky asi 130.000 francouzských vojáků) s obrovským hřbitovem (asi 15.000 hrobů francouzských vojáků). Bojů se zde účastnila na francouzské straně i malá skupinka Čechoslováků. Prohlídku a průzkum bojiště jsme ukončili návštěvou známého „Zákopu bodáků“ (Tranchée de Baionnettes), kde při mohutném německém bombardování velkými rážemi byla během bojů zaživa pohřbena jednotka francouzských vojáků… jen jejich bodáky zůstaly trčet ze zasypaného zákopu…


Další den jsme navštívili Vouziers a Terron, místa bojů čs. legionářů v r.1918 (21. a 22.čs. pluk), kteří se zde velmi vyznamenali v krutých a tvrdých bojích proti přesile. Padlí Čechoslováci z těchto bojů jsou pohřbeni na vojenském hřbitově v Chestres, kde jsme uctili jejich památku položením věnce se stuhou jednoty ČsOL Hradec Králové. Ve Vouziers jsme navštívili školu T.G. Masaryka. V Terronu je na počest našich legionářů pojmenováno náměstí názvem „Československé náměstí“ a ulice, kde tehdy kpt.Otakar Husák měl svůj štáb nese hrdý název „Ulice generála Otakara Husáka“.


Pokračovali jsme na Paříž, jejíž návštěvě jsme věnovali celý den. Následovala Versailles, a poté již Normandie, místa bojů při vylodění Spojenců v r.1944. Podrobně jsme prozkoumali celé pobřeží (pláže Sword, Juno, Gold, Omaha, Utah), m.j. navštívili i Arromanches, kde mimo spojeneckých vlajek vlaje i naše – zde se totiž ve druhé vyloďovací vlně vyloďovala naše Čs. obrněná brigáda. Během dvou dnů průzkumu oblasti vylodění jsme navštívili i St.Mere Eglise (osvobodila známá 101.výsadková divize US Army), je zde i muzeum „křičících orlů“. V Caen, kde nás upoutala skvělá replika Typhoona (1:1), kde vlaje i čs. vlajka, jsme našli i pomníček věnovaný našim vojákům a letcům bojujícím ve II.sv.válce.


Následoval přesun na sever, kde jsme po cestě prozkoumali pláž v Dieppe, kde v r.1942 v rámci operace Jubilee padlo při pokusném přepadu pobřeží mnoho kanadských commandos. Díky nastalé neodstranitelné závadě na našem voze jsme až večer dorazili, ke Kresčaku, bojišti z r.1346, kde je dnes místo smrti českého krále Jana Lucemburského označeno vztyčeným kamenným křížem. Opravili jsme žerď, na níž vlají francouzské a lucemburské barvy, a položili zde opět věnec.


Asi 70 km od Kresčaku bojovala o pár století později -9.5.1915- česká Rota Nazdar v rámci francouzské 1.Marocké divize u Neuville s.V. (jíž osvobodila) nedaleko Arrasu. Většina jejích příslušníků zde padla či byla raněna. Padlí Čechoslováci z tohoto boje spolu s padlými příslušníky naší zahraniční armády z II.sv.války jsou pohřbeni na čs.vojenském hřbitově v La Targette, jenž jsme navštívili a vzpomněli jejich památku položením věnce. Nedaleko je obrovský francouzský národní památník N.D. de Lorette, s rozsáhlým hřbitovem a muzeem. Nachází se zde též slavné Vimy, místo dalších heroických bojů v I.sv.válce – tentokrát kanadských jednotek v r.1917.


Od Arrasu jsme po cestě do Belgie navštívili u Cambrai vesničku Flesquiéres, kde se nám naskytla možnost spatřit jeden z prvních bojových tanků na světě – britský Mark I. Po překročení hranic do Belgie jsme zde navštívili Bastogne a Arlon v Ardénách, kde jsme v pozicích bojů ardénské operace v r.1944 nyní i nocovali.


Následovala návštěva hlavního města Lucemburska – Luxembourg, kde nás zaujal pomník padlým Lucemburčanům a náměstí Jana Palacha. Poté jsme přejeli na jih hranice opět do Francie, kde jsme navštívili u Thionville jednu z pevností Maginotovy linie – „Hackenberg“.


Plni dojmů, načerpaného studijního materiálu, nalezených artefaktů, fotodokumentace ad. jsme vyrazili 16.5. na noc směrem přes Německo do ČR. Naše expedice splnila většinu vytčených cílů, a lze ji považovat za úspěšnou, přestože kvůli závadě na automobilu jsme se vrátili o den dříve.
URL : https://www.valka.cz/vojenskohistoricke-expedice-t9617#29667Verze : 0
Pavle, jenom doplnim, ze dva cechoslovaci padli za druhe svetove valky lezi take na hrbitove v normadnskem Bayeux, lec se nam je nepodarilo najit, uprimne, nebylo toliko casu, od letosniho zajezdu si slibuji druhou sanci Smile Nejsem si jist, k jakym jednotkam patrili, ale pri trose dobre vule to najdu.
URL : https://www.valka.cz/vojenskohistoricke-expedice-t9617#29671Verze : 0
MOD
To jsem netušil. Další Čechoslováky jsem ještě viděl na britském (či kanadském?) vojenském hřbitově v Leubringhenu. Jinak další padlí od Dunkerque 1944 jsou pohřbeni mimo v La Targette především za belgickými hranicemi v Adinkerke.
URL : https://www.valka.cz/vojenskohistoricke-expedice-t9617#29995Verze : 0
já jsem v Bayeux našel dokonce tři. Jeden byl samostatně a neměl uvedeno, jako ti dva, Czech army, ale cosi jiného, bohužel nejsem angličtinář.
URL : https://www.valka.cz/vojenskohistoricke-expedice-t9617#139819Verze : 0
Pokud vím tak v Bayeux jsou dokonce čtyři pohřbení čechoslováci, když jsem tam před pár lety byl vím že ti kdo se o tohle zajímají o tom vedli spor, rozhodl ho jednoduše jeden z účastníků který měl všechny čtyři natočené a pustil je přes TV v autobuse. (Byl jsem tam s CK Praděd)
URL : https://www.valka.cz/vojenskohistoricke-expedice-t9617#139834Verze : 0