Přehled článků autora
-
Babí Jar - 29.-30.9.1941
Německo-ukrajinský masakr kyjevských Židů
-
Chester Alan Arthur
21. prezident USA 1881 – 1885
-
Generalfeldmarschall Fedor von Bock
Životopis poľného maršála.
-
Příhraniční incidenty na Frýdlantsku v září 1938
Jeden z nejsevernějších koutů České republiky, frýdlantský výběžek, byl svou polohou a národnostním složením předurčen, aby jako ideální místo posloužil SdP (Sudetendeutsche Partei) a Freikorpsu k eskalaci napětí a teroru v této oblasti vůči složkám finanční stráže, četnictvu, jednotkám SOS (Stráž obrany státu) i českému obyvatelstvu, či antinacistům. Stejná situace panovala i v dalších místech Sudet, kde chyběly jednotky československé armády. Například v sousedním šluknovském výběžku.
-
Protektorátní projevy - díl IX.
Pátek 3. červenec 1942 lze považovat za den, kdy protektorátní vláda a státní (protektorátní) president dr. Emil Hácha završili své úsilí navrátit důvěru Říše v českou práci a loajalitu.
-
-
Protektorátní projevy - díl VI
Manifestací svolaných vládou Protektorátu Čechy a Morava do všech větších měst se účastnily mnozí ministři. Snažili se o vylepšení obrazu českého národa v očích Hitlera poté, co byl spáchán atentát na protektora Heydricha a poté, co obávaný kat zemřel. Nejpilnější v tomto ohledu byl samozřejmě Emanuel Moravec. Jako protektorátní ninistr školství a lidové osvěty si své povinnosti plnil ze všech sil, což dokazuje i jeho projev, přednesený v Brně 12. června 1942. Dva dny po tragédii v Lidicích.
-
Protektorátní projevy - díl VII
Psychologický nátlak ze strany protektorátní vlády, její hrozby a sliby amnestie pro ty, kteří udají každého, kdo se nějakým spůsobem podílel na atentátu na tyrana Heydricha i slib amnestie od K.H. Franka, jakož i teror ze strany okupantů přinesl své ovoce.
-
Protektorátní projevy - díl VIII
V každé těžké době, v moderních dějinách, vystupují v čele našich dějinnných událostí studenti a umělci v boji za svobodu. Mám na mysli roky, 1938, 1939, 1968, 1989. Bohužel v čase po atentátu na Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byli umělci dobrovolně či z obav o ztrátu svého zaměstnání, či strachu z nařčení ze schvalování atentátu, účastni na návratu neposlušného národa, nebo alespoň jeho části do loyality vůči Velkoněmecké říši.
-
Protektorátní projevy – díl I
Třetí den po atentátu na R. Heydricha, 30. května 1942, pronesl protektorátní prezident Dr. Emil Hácha v 19.00 do českého rozhlasu tento projev ...
-
Protektorátní projevy – díl II
Výzva vlády Protektorátu Čechy a Morava
-
-
Protektorátní projevy – díl III
Rozhlasový projev E. Moravce
-
Protektorátní projevy – díl IV
V úterý 2. června 1942, šest dní po atentátu na Zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha a dva dny před jeho smrtí, konalo se v Praze na Staroměstském náměstí veřejné shromáždění. Na výzvu protektorátní vlády se večer tento den kolem 65 000 Pražanů sešlo, aby odsoudilo atentát, distancovalo se od tohoto činu, vyjádřilo podporu protektorátní vládě a věrnost Velkoněmecké říši.
-
Protektorátní projevy – díl V
Zastupující ríšský protektor SS Obergruppenführer a generál policie Reinhard Heydrich podlehl 4. června 1942 zraněním, která utrpěl při odvážné akci československých parašutistů. Atentát tak došel svého naplnění. Protektorátní president dr. E. Hácha zaslal Hitlerovi soustrastný telegram. Ministr Moravec pronesl řeč do českého rozhlasu.
-
PzKpfw. I
Základní řada německých lehkých tanků PzKpfw.I
-
Úmluva o nepromlčitelnosti válečný zločinů a zločinů proti lidskosti
Text mezinárodní dohody o válečných zločinech z 31.12.1969.