Zpět na úvodní stránku

Přehled (5645 článků)

Hauptmann Friedrich Adrario

👤Panzer 🕔15.03.2006

stručný životopis tohoto rakouského vojáka

Zobrazit celý článek

Battly nad Sedanem

👤Miroslav Šnajdr 🕔08.03.2018

Skutečný soudný den nadešel pro osádky lehkých bombardérů Fairey Battle z Předsunuté letecké útočné armády (AASF) 14. května 1940. Britští letci v zastaralých letounech a bez náležitého zajištění vlastními stíhačkami byli velením nekompromisně vrženi přímo do epicentra probíhající bitvy, do oblasti Sedanu. Výsledkem se stal jeden z největších masakrů bombardérů RAF během celé druhé světové války.

Zobrazit celý článek

Historie a vývoj Aktivní zálohy AČR – 1. (historická východiska)

👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔19.05.2018

Tradice dobrovolnosti a brannosti

Zobrazit celý článek

Jindřich Beran

👤Michal Rak 🕔01.03.2005

První čs. stíhač, který během 2.sv.války padl v leteckém boji.

Zobrazit celý článek

Michel Madon: Proti všem

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔19.02.2011

Hrdina Bitvy o Francii. Jedenáct potvrzených sestřelů. Nejvíce vzdušných vítězství dosažených na letounu Dewoitine 520. Věty vznešené až patetické. Ve skutečnosti Michel Madon jako loajální voják absolvoval za druhé světové války všechny tragické přemety, spojené s komplikovanými dějinami Francie. Mezi jeho oběťmi figurují kromě strojů německých i letadla britská a americká.

Zobrazit celý článek

Účastníci třetího odboje? Čechoslováci na bojištích jihovýchodní Asie 1945–1954 a 1964–1973

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔02.02.2013

Byli to právě pohraničníci, kteří měli zásluhu na tom, že některé provokace na státních hranicích nepřerostly v konfrontaci širokého rozsahu a narušení míru. Byli to příslušníci pohraniční stráže, kdo zabezpečoval klid pro pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí i historické prameny z 50. let, kdy u narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly, ruční granáty a tak dále…
Z projevu poslankyně KSČM Marty Semelové ze dne 11. února 2011 na půdě Poslanecké sněmovny, projednávající návrh zákona o třetím odboji

Zobrazit celý článek

Vývoj druhoválečných proudových motorů u firmy Heinkel

👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

V tomto článku bych chtěl zpracovat obsáhlou a interesantní historii vývoje proudových motorů u německé letecké firmy Heinkel před a během II. světové války. Toto téma není podle mých dosavadních informací (na rozdíl o relativně známých proudových projektů Jumo 004 a BMW 003) u nás v patřičné šíři rozpracováno a proto jsem se rozhodl tímto tématem za použití převážně cizojazyčných zdrojů zabývat.

Zobrazit celý článek

Nízuki - zkáza v bitvě u Kolombangary

👤Robert Fox 🕔21.04.2013

5. července  roku 1943 vyplul z přístavu Buin další Tokijský express s úkolem přepravit posily decimovaným japonským vojskům v severních Šalomounech. U ostrova Kolombangara však již čekal nepřátelský operační svaz křižníků kontradmirála Ainswortha...

Zobrazit celý článek

CRDA (CANT) Z.1018 Leone

👤Hansel Richard 🕔31.01.2009

Stručný popis italského středního bombardéru CRDA (CANT) Z.1018 Leone.

Zobrazit celý článek

Divizní kanón M 1939 (USV)

👤Cichy 🕔09.04.2007

Historie a fakta o sovětském 76 mm kanónu

Zobrazit celý článek

Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Francie 1940

👤Gebirgsjäger 🕔13.02.2013

Rychlost, s jakou v roce 1940 porazilo nacistické Německo Francii, šokovala celý svět. Wehrmacht zvítězil nad francouzskou armádou, která byla považována po dvacet let za nejrespektovanější vojenskou sílu v Evropě, za méně než sedm týdnů. Příčinou německého vítězství (a francouzské porážky) byly především rozdíly ve vojenské doktríně obou zemí, operačním umění velitelských sborů a úrovni výcviku jejich vojsk. Na výsledku války měl podíl také odlišný přístup francouzské a německé armády ke sběru zpravodajských informací a zejména k jejich vyhodnocení a využití.

Zobrazit celý článek

Obrněná auta na stráži svobody

👤Edgar Pachta 🕔10.04.2018

V letech první světové války došlo k nebývalému rozvoji různých motorových bojových prostředků, k nimž vedle tanků či letadel patřily obrněné automobily. Ačkoli myšlenka osobního automobilu, dodatečně vybaveného kulometnou výzbrojí byla realizována již v prvních letech minulého století, první sériově vyráběná vozidla, vybavená pancéřováním a jednou až dvěma otočnými věžemi spatřila světlo světa na bojištích Velké války. Faktem je, že obrněná auta produkovaly v podstatě všechny větší státy, které se konfliktu zúčastnily. A několik takových vozidel se nacházelo i ve výzbroji našich zahraničních vojsk.

Zobrazit celý článek

Startování prvních německých proudových motorů

👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

Vznik proudových leteckých motorů na  konci třicátých let minulého století provázely zcela nové problémy, které museli při vývoji tohoto doposud nepříliš známého typu techniky jejich konstruktéři řešit. Jednou z otázek bylo s dostatečnou účinnostízajistit nepřetržité spalování směsi vzduchu a paliva za konstantního tlaku. Samozřejmě bylo třeba takovýto motor, podobně jako motor pístový, nějakým způsobem uvést do chodu a dle Braytonova cyklu nastartovat jeho vnitřní kontinuální procesy, což si ovšem u proudového motoru žádalo speciální (a mnohdy složitější) postupy. V následujícím textu bude popsáno, jak si s tímto zajímavým problémem poradili konstruktéři prvních německých proudových motorů, které byly na konci II. světové války v několika reaktivních letounech bojově nasazeny.

Zobrazit celý článek

Wing Commander, generálporučík v.v. Vladimír Nedvěd

👤Joey Pytlák Říha 🕔13.12.2012

Vladimír Nedvěd byl přijat do československého letectva v říjnu 1936 a prodělal kurz leteckého navigátora. Absolvoval Vojenskou vysokou školu, odkud byl v roce 1938 vyřazen v hodnosti poručíka letectva. Po obsazení Československa německými vojsky opustil 9. prosince 1939 nepřítelem okupovanou vlast. Bez cestovních dokladů se dostal přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko a Turecko do Libanonu, odtud pak v lednu 1940 na palubě francouzské lodi do Marseilles. Do řad svobodného československého letectva se opět zařadil v československém táboře Agde na jihu Francie.

Zobrazit celý článek

Flight Lieutenant John William Yarra

👤Ivan Halás 🕔07.03.2007

Životopis austrálskeho stíhacieho esa z druhej svetovej vojny.

Zobrazit celý článek

Zoja A. Kosmoděmjanskaja

👤Vladimír Šilhán 🕔22.04.2006

legendární partyzánská rozvědčice a hrdinka Sovětského svazu

Zobrazit celý článek

Curtiss SB2C Helldiver

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔26.03.2009

Historie vzniku a popis jednotlivých verzí amerického palubního bombardéru, který byl vyráběn ve velkých sériích. Jeho osádky jej nazývaly nelichotivě podle jeho označení "Son-of-a-Bitch 2nd Class", a to pro jeho nedobré letové vlastnosti.

Zobrazit celý článek

Švajčiarska garda (Coorte Elvetica)

👤Ing. Štefan Bukovan 🕔05.01.2008

Vznik a stručná história profesionálnej armády najmenšieho štátu sveta - Vatikánu.

Zobrazit celý článek

Šľachta na Slovensku v ranom novoveku

👤Ján Kovačič 🕔28.06.2008

V tejto práci analyzujem postavenie, úpadok i rast majetkov a boj za zachovanie svojich privilégií vyššej šľachty, ako i snahy o presadenie sa strednej i nižšej šľachty na území Slovenska v 16. až 18 storočí.

Zobrazit celý článek

Protivníka sleduje Havran

👤Vladimír Marek 🕔26.09.2012

Kolona obrněných vozidel se šikovala na základně Shank v afghánském Lógaru. Civilní část provinčního rekonstrukčního týmu se pod ochranou vojáků chystala do obce Derwish. Měli zde předat do užívání novu školu. Ještě předtím se vznesl nad obzor průzkumný prostředek Raven (Havran).

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře