Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

cyki

Tomáš Hasoň

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 1.184
Z toho faktografických příspěvků : 1.015
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Baron Burkard von Müllenheim-Rechberg

  Narodil se ve Spandau 25. června 1910 v rodině se silnou vojenskou tradicí. V roce 1929 nastoupil k válečnému námořnictvu (Reichsmarine) Výmarské republiky.

  21.449
 • Bitevní křižník HMS Hood díl 1

  I když byla britská převaha jak v bitevních lodích, tak i v bitevních křižnících na začátku války zřejmá, začala se admiralita obávat oslabení svých pozic, když Německo začalo stavbu svých bitevních křižníků třídy Mackensen. Admiralita se tedy obrátila na velitele Grand Fleet admirála Jellicoea, aby poskytl svůj názor. Jellicoe prohlásil, že ve třídě bitevních lodí má dostatečnou převahu, ale u bitevních křižníků tuto převahu ztratí, jestliže se nezačnou okamžitě stavět nové. Řekl přímo: „Každá loď nově stavěná pro Royal Navy musí být bitevní křižník.

  34.075
 • Bitevní křižník HMS Hood díl 2

  Služba bitevního křižníku HMS Hood.

  34.958
 • Bitevní lodě Bismarck a Tirpitz

  Bitevní lodě třídy Bismarck (Bismarck a Tirpitz) byly největší, nejhezčí a nejdokonalejší lodě, jaké kdy německé válečné námořnictvo mělo. Zároveň se jednalo o největší lodě evropského bojiště a o největší lodě na světě až do postavení japonských lodí třídy Yamato (Yamato a Musashi) a amerických lodí třídy Iowa (Iowa, New Jersey, Missouri, Wisconsin).

  92.185
 • Bitevní lodě třídy Iowa

  Bitevní lodě třídy Iowa - reakce na japonské superbitevní lodě Jamato a Musaši. Díky své moderní koncepci vydržely v aktivní službě do 90 let.

  40.916
 • Bitevní lodě třídy Iowa

  Bitevní lodě třídy Iowa - reakce na japonské superbitevní lodě Jamato a Musaši. Díky své moderní koncepci vydržely v aktivní službě do 90 let.

  15.281
 • Fregatní kapitán Albrecht Brandi

  Albrecht Brandi (20. června 1914 - 6. ledna 1966) byl německý velitel ponorky Kriegsmarine během druhé světové války. Společně s Wolfgangem Lüthem byl jediným námořníkem Kriegsmarine, který byl vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže s dubovými listy, meči a brilianty.

  23.105
 • Fregatní kapitán Erich Topp

  Třetí nejúspěšnější ponorkový velitel s 192 209 BRT, Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.

  25.931
 • Fregatní kapitán Heinrich Lehmann-Willenbrock

  Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi, šestý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 174 356 BRT.

  27.431
 • Fregatní kapitán Otto Kretschmer

  Nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 313 611 BRT, nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.

  37.135
 • HMS Vanguard

  Nejmocnější královská jachta na světě.

  22.223
 • Kapitán-poručík Günther Prien

  Nositel Rytířského kříže Železného kříže a Dubových ratolestí, devátý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 164 952 BRT

  38.520
 • Kapitán-poručík Joachim Schepke

  Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi, desátý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 160 697 BRT.

  28.353
 • Kapitán-poručík Otto Ites

  Nositel Rytířského kříže Železného kříže, německý ponorkový velitel s potopenými loďmi o výtlaku 70 211 BRT.

  19.041
 • Korvetní kapitán Heinrich Bleichrodt

  Jedenáctý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 27 potopenými loděmi o 159 678 BRT, držitel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.

  22.656
 • Korvetní kapitán Heinrich Liebe

  Osmý nejúspěšnější ponorkový velitel s 168 506 BRT, nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi.

  21.017
 • Korvetní kapitán Herbert Schultze

  Čtvrtý nejúspěšnější ponorkový velitel s 183 432 BRT, Nositel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči.

  22.820
 • Námořní kapitán Karl Friedrich Merten

  Nositel Rytířského kříže Železného kříže a Dubových ratolestí, sedmý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 170 275 BRT.

  20.122
 • Námořní kapitán Victor Schütze

  Nositel Rytířského kříže Železného kříže a Dubových ratolestí, pátý nejúspěšnější německý ponorkový velitel s 180 073 BRT.

  20.021
 • Námořní kapitán Wolfgang Lüth

  Nositel Rytířského kříže železného kříže s dubovými ratolestmi, meči a brilianty.

  30.203
 • Operace Cerberus

  Německé bitevní křižníky Scharnhorst a Gneisenau a těžký křižník Prinz Eugen, kotvící v Brestu po návratu z korzárských plaveb, se stávaly cíli britských náletů, které je mohly dříve či později těžce poškodit. Proto bylo rozhodnuto o jejich přesunu do Německa, kde jim mohla být zabezpečena lepší obrana.

  32.340
 • Operace Rheinübung a potopení Bismarcku

  Bismarck a Prinz Eugen opustily 18. května 1941 Gotenhafen a propluly dánskými úžinami Kattegat a Skagerrak. Aby byla korzárská plavba Britům skryta, Němci uspořádali na Baltu divadlo v podobě velkého konvoje se silným zajištěním. Nad plujícím konvojem hlídkovalo letectvo, aby popř. zneškodnilo průzkumné letouny. 
  Kdyby se Bismarck a Prinz Eugen dostaly do Atlantiku, znamenalo by to pro Brity katastrofu největšího rozsahu.

  6.279
 • Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (1)

  V květnu 1941 byla většina Evropy pod nadvládou fašistického Německa. Vlčí smečky Kriegsmarine (německé válečné námořnictvo) působily britským konvojům těžké ztráty a výpad německých bitevních křižníků SCHARNHORST a GNEISENAU (operace BERLIN), které při své korzárské plavbě potopily nebo zajaly 22 lodí s celkovou tonáží 115 622 BRT, ještě přitěžovaly britskému impériu.

  34.753
 • Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (2)

  Bismarck a Prinz Eugen pod velením admirála Günthera Lütjense opustily 18. května 1941 Gotenhafen a propluly dánskými úžinami Kattegat a Skagerrak. Aby byla korzárská plavba Britům skryta, Němci uspořádali na Baltu divadlo v podobě velkého konvoje se silným zajištěním (Bismarck, Prinz Eugen, torpédoborce atd.). Nad plujícím konvojem hlídkovalo letectvo, aby popř. zneškodnilo průzkumné letouny. Bismarck však byl spatřen švédským křižníkem GOTLAND a pracovníky norského hnutí odporu.

  26.799
 • Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (3)

  V 5:55 vypálil Hood první salvy. Na Hoodu zazněl gong oznamující začátek boje. Na chvíli bylo ticho, potom se ozvala ohlušující rána a čtyři střely, každá vážící tunu, vylétla z Hoodu rychlostí 2 575 km/hod (715 m/s).V tu chvíli si Němci uvědomili, že to nejsou děla křižníku, ale bitevní lodi.

  30.854
 • Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (4)

  V 8:47 zazněly první výstřely z děl Rodney, o minutu později začal pálit i King George V. Bismarck vypálil dvě minuty po britských lodích a zaměřil se na Rodney, neboť jeho děla ráže 406 mm představovala větší nebezpečí než 365 mm děla King George V.

  27.167
 • Operace Weserübung - přepad Dánska a Norska

  Švédská železná ruda byla v zimě převážena železnicí do norského Narviku a odtud německými loděmi pod ochranou norských výsostných vod do Německa. Udržení tohoto spojení bylo životně důležité pro německý průmysl. Norsko bylo zároveň výbornou základnou pro ponorky, lodě i letectvo...

  53.862
 • Potopení Hochseeflotte ve Scapa Flow

  Ve Versailles se vítězné mocnosti dohadovaly o tom, co s Německem a s jeho internovaným loďstvem. Nakonec to Němci vyřešili za ně rázně a rychle.... Jak??? To se dozvíte o pár řádků níže.

  31.575
 • Potopení svazu Z

  4. prosince dorazila do Singapuru nově vytvořená Východní flota, kterou tvořila bitevní loď Prince of Wales, bitevní křižník Repulse a několik torpédoborců. Velení bylo svěřeno viceadmirálu Thomasu Philipsovi.

  33.071
 • Potopení Wilhelm Gustloffu - největší námořní evakuace v dějinách

  Wilhelm Gustloff (25 484 BRT) byl postaven v roce 1937 jako nejcennější loď Kraft durch Freude (KdF). Wilhelm Gustloff byl pojmenován po vůdci NSDAP ve Švýcarsku, který byl zavražděn v roce 1936. Jeho jméno bylo vybráno pro největší řadovou loď flotily KdF. V roce 1937 byl při spuštění na vodu pokřtěn vdovou po zavražděném muži. Wilhelm Gustloff se stal vlajkovou lodí KdF

  35.163
 • Přehled činností bitevního křižníku Gneisenau

  Od spuštění na vodu až po sešrotování

  27.648
 • Přehled činnosti bitevní lodě Bismarck

  Aneb historie od spuštění na vodu až po objevení potopeného vraku.

  23.315
 • Přehled činností bitevního křižníku Scharnhorst

  Od spuštění na vodu až po objevení potopeného vraku

  26.117
 • Scharnhorst a Gneisenau

  Technický popis, výzbroj a vybavení těchto dvou slavných lodí

  28.757
 • Sestřelení U-2

  V letech 1958 a 1959 se průzkumné lety nad Sovětským svazem konaly jen sporadicky. Eisenhower se neustále obával, že přelety by mohly Sověty vyprovokovat k reakci, a možná i k zahájení třetí světové války. Počínaje rokem 1959 Sověti po U-2 pálili svými střelami země-vzduch SA-2 a některé se dostaly nebezpečně blízko. Otázka velikosti sovětského arzenálu mezikontinentálních balistických raket přitom stále zůstávala nezodpovězena.

  45.948
 • SUBSUNK !

  Thresher byla nejmodernější ponorka amerického námořnictva vycházejících z předchozích plavidel Skipjack a Tullibee, jednalo se o torpédovou ponorku tzv. třetí generace, podle níž mělo být postaveno dalších 25 kusů.

  25.215

Medaile a vyznamenání

Kříž www.valka.cz


& bar (11)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (16)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (38)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz


& bar (3)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně


& bar (1)

Kříž za příspěvky do Jednotek

Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK

Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes


& bar (1)

Ehrentafel Spange der Kriegsmarine

Bayerische Tapferkeitsmedaille

Ehrenkreuz

Kriegsverdienstmedaille

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

Navy Medal

Distinguished Service Medal

Distinguished Service Cross

Conspicuous Gallantry Medal

Vojenská záslužná medaile - bronzová

Zlatý záslužný kříž s korunkou

Zlatý záslužný kříž

Stříbrný záslužný kříž s korunkou

Stříbrný záslužný kříž

Železný záslužný kříž s korunkou

Železný záslužný kříž

Záslužná medaile

Pamětní mince

Medaile za rozvoj sekce lodě - bronzová

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!