Main Menu
User Menu

2. s. válka - ochranná přilba Luftwaffe

Ocelová přilba pro osádky bombardovacích letounů Luftwaffe.
(varinata je zajímavá tím, že je zhotovena z "jednoho" kusu)
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#67285Verze : 0
bol to zamer /jednokusovy vyrobok/ specialne pre letcov, resp. bombardovacich letcov?
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#67338Verze : 0

Citace - Voloďa von Kubík :

bol to zamer /jednokusovy vyrobok/ specialne pre letcov, resp. bombardovacich letcov?Na té přilbě je právě zajímavé to, že je vyrobena z "jednoho" kusu.
Jak se mohlo výrobcům podařit zhotovit právě ty vypoukliny na bocích pro sluchátka? Jak to "vyklepali", či co? Idea
Je zřejmé, že ochranná ocelová přilba byla používána u bombardovacího letectva. Snad i u bitevního, ale to nemám tak nějak na 100% potvrzeno.
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68341Verze : 0
Very Happy Zrovna se mi "zobrazilaů dooručená literatura! Třeba by tato knížka něco naověděla? Nevlastní někdo?
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68344Verze : 0

Citace - Fridrich :
Na té přilbě je právě zajímavé to, že je vyrobena z "jednoho" kusu.
Jak se mohlo výrobcům podařit zhotovit právě ty vypoukliny na bocích pro sluchátka? Jak to "vyklepali", či co? IdeaNejsou v tom žádné čáry. Trochu se v tom vyznám.
Tato helma, jako i většina helem z období WWII je vyrobena technologií hlubohého tažení plechu. Výchozím materiálem je plech ve tvaru kruhu a ten je postupně vtlačován pomocí tvarovaného trnu do příslušné zápustky. Tento cyklus se opakuje 3 až 5 krát. Říká se tomu tah 1, tah 2, atd. Každý tah má jiný tvar trnu a zápustky a víc a víc se blíží konečné požadované podobě. Nakonec z posledního tahu vypadne požadovaný tvar. Přebytečný plech který zůstane po okrajích výtažku (výlisku) je potom odstřihnut. Voala a helma je hotova. Je to velice rychlý a levný způsob výroby u velkého množství. (odhaduji, že výroba surového výlisku takovéto helmy mohla trvat cca 1 min.) Drahé jsou jen nástroje (trn a zápustka), proto je tato výroba ekonomická pro sériovou výrobu. (což pro válečné účely bylo samozřejmostí) Tato technologie je známa již velice dlouho. Divili by jste se, jaké krkolomné tvary lze touto technologií vytvořit.
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68411Verze : 0
Děkuji za vysvětlení technologického popisu zhotovení tzv. "vypouklin".
Ještě, kdyby tak byla fotečka pilota v takové přilbě Wink
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68527Verze : 0
takze bolo jednoduchsie vyrabat prilby z jedneho kusu? teda sa pouzivali v celom bojovom letectve? dik
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68747Verze : 0
add to Havran: Jen bych dodal, že hlavní fígl je v tom, aby byly trn i zápustka správně tvarově vymyšleny, aby se tvarovaný kus plechu netrhal, nezeslaboval na špatných místech a vůbec nedocházelo k nevhodnému namáhání výlisku. To jen tak na okraj.
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68859Verze : 0
MOD
Fridrich : sorry, vsim jsem si toho az ted, tuto knihu doma mam, podivam se ti po tom Very Happy Very Happy Very Happy (pripadny zajemce o koupi teto knihy je vitan, zbyla mi z jedne objednavky Very Happy)
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#68912Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

Fridrich : sorry, vsim jsem si toho az ted, tuto knihu doma mam, podivam se ti po tom Very Happy Very Happy Very Happy (pripadny zajemce o koupi teto knihy je vitan, zbyla mi z jedne objednavky Very Happy)#Turn-l Uctivé poděkování. Dovolil bych si Tě požádat, když se to té knížky budeš dívat, mohl bys uvést "velice stručnou anotaci"? Wink .
Už podle obrázku na přebalu je zřejmé, že tam nejsou jen klasické stalhelmy, ale i parašutistické.
Nejsou tam prosím i letecké kukly?
Proísm kolik fotek a kolik barevných ilustrací Very Happy .


Děkuji uctivě.
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#69026Verze : 0
Havran má naprostou pravdu, takovýmto způsobem se ocelové helmy vyráběly v každé zemi a co se týče německých, mrkněte na https://www.cascoscoleccion.com/alemania/al35.htm , uprostřed stránky jsou čtyři bohužel málo kvalitní fotky na výrobu helem (Osobní poznámka : www.cascoscoleccion.com je dosud nejlepší a nejpřehlednější stránka, věnovaná ocelovým přilbám všech důležitých zemí. Plusem je snadné hledání v typech a bohatý obrazový materiál, mínusem pak španělština jakožto výhradní jazyk stránky. Ještě připomenu, že Německo je španělsky Alemánia Very Happy . Zbarvení přileb ale tak moc doslova neberte, někde jsou to všelijak přetřené kusy). Co se týče výroby z jednoho kusu, i to je naprosto běžné, nepočítáme-li kupříkladu olemování ocelovým páskem třeba u britských "talířových" helem nebo "hřebeny" na francouzských Adrienkách nebo na československém vz.1929. Americké osádky bombardérů ale používaly přilby M3, M4 a M5, které jsou vyrobeny ze tří kusů, neboť mají odnímatelné "náušníky", ale i to je dobře vyobrazeno na zmíněné španělské stránce.
URL : https://www.valka.cz/2-s-valka-ochranna-prilba-Luftwaffe-t18314#69852Verze : 0