Main Menu
User Menu

Fantan

Diskuse
Článok - Chronologický výčet


Dobrý článok s množstvom pre mňa zaujímavých informácií.
Postrehol som jednu malú chybičku.


Torpédoborec DD-692 Alien M.Sumner nebol "Alien", ale "Allen".


Išlo o prvú loď rovnomennej triedy vyrábanú na konci vojny 1944-45.
Celá trieda lodí aj Sumner slúžila až do začiatku 70-tych rokov v US Navy. Podrobili sa niekolkým modernizáciám za účelom zvýšenia bojovej hodnoty plavidiel (FRAM I and II programs).
Po výradení zo služby v americkom námorníctve bolo mnoho z nich predaných do zahraničia.
Dlho som sa tomu nevenoval, ale podľa vecí čo si pamätám, tak ešte na prelome storočia (1999), niektoré stále aktívne slúžili.
Konkrétne v Brazílii boli v službe 4 torpédoborce, v Grécku jeden, Irán ešte pred revolúciou kúpil dva, Južná Kórea dva, Taiwan dva a Turecko kúpilo jeden.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#75162Verze : 0
Chlumec nad Cidlinou 24. - 26.3.1775 - díky za podrobné informace, které jsou v článku k oněm událostem obsaženy. Kolem toho pomníku s postavou selského povstalce jezdím poměrně často a vždy si vzpomenu, když jej míjím autem po silnici, která vede těsně kolem malého pietního areálu s pomníkem.
Překvapilo mne jen ze článku, že při té srážce sedláckého houfu s posílenou rotou tedejšího regulérního vojska bylo na straně sedláků jen 5 padlých. Osobně jsem žil v obecném vědomí, jak vidím mylném, že těch sedláků zde padlo mnohem více.
Jinak ta socha na pomníku je opravdu pěkná sochařská práce.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#99821Verze : 0
Jo, byla by, nebýt pracovitých českých (?) ručiček, které dokázaly ulomit a zřejmě do sběru odvézt metrákovou násadu kosiště z bronzu, které sedlák drží v rukou.
Takže teď tam stojí spíš s takovým netypicky rovným srpem, či mačetou Confused
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#173956Verze : 0
prosim posledni dva panove ... nechci byt rejpal, ale jak ta vase diskuze o pomniku souvisi s japonskem???
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#217682Verze : 0
Access: nechci být rejpal, ale jak Japonsko souvisí s tematem Fantan? Smile Tohle je místnost pro diskusi o článcích páně Fantana, a to se zde také děje.
Pravděpodobně sis nevšiml, že jsou místnosti společné pro všechny články daného autora, ne jen k jednomu určitému - proto je také lepší, když název článku, na který reaguješ v textu zmíníš.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#217684Verze : 0
MOD
aha ... uz mi to doslo... reagoval jsem na Fanatismus v Japonsku... ja klik na diskuzi k clanku a presmerovalo me to sem. tak jsem myslel, ze je to diskuze k clanku... omlouvam se.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#217690Verze : 0
Diskuse k článku to je, ale ne jen k jednomu... Smile
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#217692Verze : 0
MOD
ODSOUZENI SVETEM: podle me by japonsky narod na ty, co obetovali zivot (i kdyz nesmyslne) rozhodne zapomenout nemel.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#217693Verze : 0
Nemyslím si, že by to hrozilo. Čína se oficiálně ohrazuje proti znovuzprovoznění onoho oficiálního kultovního místa, věnovaného japonským hrdinům s poukazem na jejich barbarskou krutost vůči (nejen) Číňanům, včetně civilistů.
Jenže to byl z japonského pohledu normální a vyžadovaný postup vojáka! Dávno před oficiálním vznikem kamikaze se japonští vojáci vrhali do sebevražedných útoků - na zemi (viz boj o Guadalcanal, speciálně Hendersonovo letiště - Krvavý hřbet), na moři i ve vzduchu. Dávno před tím bylo v některých situacích seppuku zcela samozřejmě považováno za jedinou možnost, jak je vyřešit se ctí.
Národ s touto tradicí - včetně úcty k předkům - na své hrdiny rozhodně nezapomene, ať už si my o tom myslíme cokoli.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#217695Verze : 0
Ke článku bitva u Kolína dvě poznámky:


1.) Privilegium nenošením kníru (a nošení zelených kabátců místo bílých a třírohého klobouku místo kašketu) dostali holobrádci až roku 1787 poté, co potlačili povstání v Rakouském Nizozemí (Belgii).


2.) Útok holobrádků bitvu v žádném případě nerozhodl. Možná se dá nazvat poslední kapkou, zastavením posledního z mnoha pruských útoků, po němž už k dalšímu nedošlo a Prusové pouze ustupovali, ale formulace, že útok způsobil v bitvě zvrat, je nešťastná a nesprávná.
URL : https://www.valka.cz/Fantan-t20036#224587Verze : 0