Main Menu
User Menu

Busia, Kofi

Prime minister of Ghana, dr. Kofi Abrefa Busia


žil:11.7.1913-28.8.1978
u moci:1969-13.1.1972


O Kofi Abrefu Busiovi se zachovalo překvapivě mnoho materiálů. Patrně je to i tím, že ačkoliv formálně zastával až druhou nejvyšší funkci v Ghaně, měl ve skutečnosti nejvyšší výkonnou pravomoc.


Kofi Busia se narodil ve Wenchi v britské kolonii Zlaté pobřeží. Dostalo se mu vzdělání v metodistickém duchu a nastoupil jako učitel na gymnázium. V té době také distanční metodou vystudoval University of London v oborech Středověká historie a Moderní historie. V Oxfordu pak studoval politickou vědu, filosofii, ekonomii a doktorský titul získal ze sociální antropologie.


Po návratu do Zlatého pobřeží zastával post okresního komisaře, byl prvním přednášejícím Afrických studií na University of Gold Coast, kde také jako první Afričan získal profesuru.


V roce 1951 byl Ašantskou konfederací zvolen do Zákonodárné rady a v roce 1952 byl lídrem strany Ghana Congress Party, která se později sloučila s dalšími opozičními stranami do United Party. Jako lídr opozice proti Kwame Nkrumahovi byl v letech nkrumaismu vystaven perzekuci a uprchl do Evropy, kde brzy získal profesuru na univerzitě v Haagu.


Do Ghany se vrátil až po svržení Nkrumaha a bylo mu uděleno předsednictví Národní dohledové komise v rámci NLC. V letech 1967-1968 sloužil i jako předseda Národního centra pro vzdělávání. Využil toho, že se dostal do blízkosti důstojníků NLC a dokonale prodal svoji osobnost jako dalšího možného lídra. Byl i členem Komise pro změnu ústavy. Po odvolání zákazu politických stran založil společně s přáteli z bývalé UP novou stranu-Progress Party.


V roce 1969 vyhrála PP volby a Kofi Busia se stal premiérem. Pokračoval v protinkrumaistické politice NLC a zavedl liberální hospodářský režim. Jeho jméno je však také spojeno s deportací 500 000 Nigerijců ze země a s 44% inflací měny cedi za rok 1971. To se setkalo s odporem ze strany obyvatel a 13.1.1972, když byl Busia ve Velké británii na lékařském vyšetření, byl dosavadní režim svržen vojenským převratem I.K.Acheamphonga.


Busia zemřel v Londýně na srdeční záchvat.
Busia, Kofi - Dr. Kofi Abrefa Busia jako premiér

Dr. Kofi Abrefa Busia jako premiér
URL : https://www.valka.cz/Busia-Kofi-t40267#154162Verze : 0