Main Menu
User Menu

dotaz na bodák

Diskuse
Zdravím, nedávno som sa dostal k tejto problematike a v niektorých veciach mám ešte troška zmätok.


Nižšie pripájam jeden obrázok. Podľa toho, čo som sa tu dočítal by tam mala byť zhora nadol jedna karabína (na závere nápis STEYR M 95), a 2x štuc (resp. štuc a M95/31).
Ten v strede má na závere nápis BUDAPEST M 95 a R-U prejímaciu značku z roku 1898. Dolný má iba veľké H (edit: medzitým som sa dočítal, že sa tak začili maďarské prerobené M95-ky)


Zaujímalo by ma, či tipujem správne a či je ich možné aj presnejšie identifikovať.


Pre zaujímavosť prikladám aj obrázok náhradného tulejového bodáka na M95, ktorý je možné nasadiť na prostredný štuc. Snažil som sa dopátrať, čo je to presne za bodák, ale zatiaľ bez väčšieho úspechu. Bol by som veľmi vďačný, keby o tom niekto vedel viac.

Ďakujem
Pavol


PS: Viem, že na ten bodák som možno mal založiť novú tému, ale nejako mi to takto príde kompletné, obzvlášť, keď pušku na ktorú sedí tipujem na štuc.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386678Verze : 0
Jednak chybí obrázek zmiňovaný v textu, takže těžko lze usuzovat o jaké pušky Mannlicher se jedná.
Pokud jde o bodák nejsem si jist zda je pro Manlicher, až nápadně se podobá rakouskému náhradnímu bodáku pro pušky Mosin 1891, odpovídá jak celkový vzhled, tak třeba čtyřhraný průřez, bohužel jste neuvedl délku ani jiné rozměry, takže těžko lze určit zda jde opravdu o tento typ. Ideální je uvést celkovou délku, délku tulejky, vnitřní průměr tuleje a případně i její délku. Ale to že je (jak se zdá z fotky) čepel přivařena přímo na trubku odpovídá právě tomu náhradnímu bodáku pro Mosin, to že jde nasadit na Mannlicher může být i pouze náhoda, nebo pozdější úprava.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386704Verze : 0
Ospravedlňujem sa, že som v predošlom príspevku zatykal - zvyknem písať na menej vážne fóra a ušlo mi to Wink


Včera som na nete narazil na údaj, ktorý ma v súvislosti s týmto bodákom trocha mätie a to rozdieľ medzi originálnymi bodákmi na Mosin a v rakúsku vyrobenými na ukoristené Mosiny. V porovnaní s tým je spôsob pripevnenia toho bodáku dosť nerakúsky.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386751Verze : 0
Tykání je v pohodě. Bohužel to měřítko nedává žádnou představu o vnitřním průměru tuleje, a moc ani o délce. Pokud jde o náhradní bodák k Mosinu, ten právě odpovídá délkou, čepel je 407 mm, celý bodák pak 470 mm, délka tuleje je 62 mm a její průměr uvnitř pak 62 mm, šířka čepele je 10 mm u kořene je 10 mm. To bylo důvodem proč jsem chtěl abys to přeměřil (je to lepší než měřítko které ukazuje že délka odpovídá (měří se to od konce tuleje) u čepele, ale další věci nebudou přesné. Co odpovídá a je docela typické pro tenhle bodák, je to že čepel je přivařena rovnou na bok tuleje a nepřechází do ní ohnutím. Pochvu nedokážu posoudit, ale podobá se té na německý náhradní bodák pro Mosin, jakou měli rakušané nevím, ale asi podobnou, rozdíl mezi rakouským a německým je třeba v půřezu čepele a v jejím způsobu uchycení. Zkus to změřit, myslím že to je skoro jistě Mosin. Níhradní bodák podobného typu na Manlichera sice existoval, ale jeho průřez nebyl čtvercový, ale křížový a řezání trubky tuleje vypadalo jinak, vnitřní průměr trubky byl 18 mm a celková délka 505, čepel 430mm, což neodpovídá tomu na fotce
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386791Verze : 0
Premeral som to:
celková dĺžka - 465 mm
dĺžka čepele - 400 mm
šírka čepele pri koreni - 10 mm
(ku koncu sa zužuje a je zakončená "šrobováčikom" so šírkou 4 mm)
vnútorný priemer tuleja - 16,5 mm
dĺžka pošvy - 430 mm
Jediným značením je vyrazený revolver a nápis SCHMIDT


A vyskúšal som to na niekoľkých Mosinoch M91 - ani v jednom prípade som sa nedokázal dostať cez mušku, ktorá je o cca 0,1 - 0,2 mm širšia než by bolo vhodné. Pritom minimálne jeden zo skúšaných Mosinov bol ukoristený RU armádou, lebo si na jeho pažbu nejaký Maďar vyryl meno. Wink Prikladám názorné foto.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386836Verze : 0
Vzhledem k tomu že rozměry odpovídají myslím že jde o bodák na Mosin, to co píšeš že muška neprojde o 0,1 mm je nejspíš způsobeno druhotně, tím že trubka tuleje byla stažena k sobě(třeba tím že se na bidák uhodilo z boku. Z fotky se navíc zdá že zůžení je jen na začátku a dál by to asi bylo v pořádku, pokud je ten rozdíl opravdu jen 0,1 mm.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386848Verze : 0
To by musela byť šupa Wink Ale je tu aj iný problém. Vnútorný priemer tuleja bodáka M91 je 15 mm, kdežto tu je to 16,5 mm. Nakoniec aj ne obrazku hore je zreteľne vidno, nakoľko neprilieha. Jediná vec, ktorá by ho držala, je muška, no tá má o dosť kratši profil ako Mannlicher. Bodák by sa mohol pohybovať hore - dolu až v rozmedzí min. nejakých 5 mm, čo je dosť na to, aby sa mohol pri používaní vyšmyknúť (teda za predpokladu, že by ho vôbec bolo možné nasadiť). Toto podľa mňa stojí za uváženie, obzvlášť, keď na M95-ku všetky výrezy, ako i vnútorný obvod tuleja pasujú perfektne.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386880Verze : 0
No podle toho co píšeš tak nepasují, jde ti nasadit jen na jednu konkrétní Smile takže je to podobně jako u Mosina Smile A průměr u Mannlichera byl 18, takže tady je to přesně napolovic cesty mezi oběma, délkově to je blíž právě Mosinu, průřez je jednoznačně Mosin (Mannlicher byl křížový a měl hrot, nikoli plošku do "šroubováku"). Víc mluví myslím pro Mosin. Prostě Mannlicherovskému to neodpovídá v NIČEM, to že to jde na ten štuc může být náhoda, na další to nenasadíš stejně jako na Mosiny. Teoreticky by to mohlo být na nějakou jinou kořistní pušku, ale přiznám se že jsem nikde nenarazil na podobný bodák pro něco jiného, právě ten mosinovský je docela typický tím čtvercovým průřezem 10 mm, způsobem přivařením přímo na objímku (mimochodem měříš ho evidentně jinak než byl měřen v literatuře, protože podle měřítka má čepel víc než 400mm (od objímky na konec) ) i to odpovídá právě délce Mosina (a nikoli Mannlichera který je delší). Měřítko na fotce není na konci ale kousek (odhadem tak 2 mm od něj) a 40 cm délka je kousek před objímkou, takže délka je rozhodně víc než délka měřítka (400 mm), objímka mi vychází tak jak píšeš, ale z fotky se to přesně určit nedá, může tam být několik milimetrů rozdílu, délka vlastní čepele na fotce je ale rozhodně delší než měřítko. A pokud se dívám na fotku nasazení tak asi ani tam nebude bodák držet nijak výrazně skvěle, i když se ti ho povede dorazit. Náhradních bodáků na Mannlicher bylo několik ale žádný neodpovídá tomu co je na fotce.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386887Verze : 0
Medzitým, som sa mrkol na bodáky vzor 1895 a vidím, že tiež majú vnútorný obvod obruče 15 mm. Zmanená to, že M95, na ktorý ten bodák perfektne pasuje (aj čo do obvodu) musel byť vyrobený s hlavňou z M90-ky, na ktorý boli vyrábané bajonety s obvodom obruče 16,5 mm. A opravte ma niekto, ak sa mýlim, ale nebývajú modely zmontované zo starších, prebytkových súčiatok určené zborom mimo armády? Potom by bolo treba zásadne prehodnotiť aj otázku toho bodáka.


PS: Mimochodom, je dosť možné, že sa nám to v 60-tych rokoch dostalo do zbierky práve s tou puškou.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386892Verze : 0
Myslíš tedy že jde o bodák udělaný "ze zbytků" z výroby jiných typů, tedy že bodák má třeba čepel z bodáku pro Mosin a objímku z bodáku pro některý typ Mannlichera? A navíc ta flinta na kterou jde nasadit má hlaveň udělanou ze starší pušky? Teoreticky je to samozřejmě možné, píšeš že přejímací značky jsou ze začátku výroby a je možné že byly použity hlavně (respektive polotovary) určené původně pro starší typ a tedy rozměrově mírně jiné. Pokud byly z nějakého důvodu bodáky kompletovány podobně (ať už za války nebo po ní) z rozdělaných součástek mohl vzniknout i hybrid s čepelí jednoho typu a objímkou druhého. Protože samozřejmě typ na kterou jde nasadit určuje ta objímka, bylo by to pro nějaký zcela konkrétní typ Mannlichera. Jinak je NUTNÉ si uvědomit že Mannlichery M95 ani jiné pušky v té době se nedělaly tak jako dnes tedy s minimální tolerancí a prakticky identické, ale že tyto zbraně byly s tolerancemi poměrně značnými, takže součástky nebyly záměnné a bylo je třeba dopasovávat. Je tedy otázkou jak moc se v jednotlivých sériích mohly lišit i ty průměry hlavní. Pokud máte ve sbírce opravdu "hybrid" nepopsaný v literatuře je to rozhodně zajímavost a bylo by prima vědět kdy a kde vznikl a proč. Možná by stálo za to zkusit vídeňské vojenské muzeum (třeba řešíme něco známého) kde by měli být nejkompetentnější, případně muzeum v Budapešti. Právě výroba náhradních bodáků je málo známou kapitolou, takže by mohla být o to zajímavější. Díval jsem se na věc i z pohledu sestavení ze dvou různých dílů a mohlo by jít o tulej z bodáku například pro jezdeckou karabinu M.90 (ta je o průměru 16 mm a délce 65 mm) a už zmíněné čepele na Mosin. Ale pak se spíš objevuje otázka jestli to není bodák právě na starší vzor a to že pasuje na konkrétní zbraň pozdější verze není buď náhoda, nebo prostě to, že daná zbraň používá některé prvky ze vzoru 1890. Pokud máte ve sbírce i zbraň vzoru 1890, zkuste bodák na ni, mohlo by to být to co hledáme a řešení problému Smile
Jinak průměr 17 mm měly i objímky na pušky Werndl a na pušky Kropatschek, ale ty vypadaly jinak (výřez byl zcela jiného tvaru a trubka byla delší) takže ty to nebudou.
Firma Schmidt je také poněkud záhadou, její značka vypadal zcela jinak je to jakási hlava, viz obrázek. Takže ten revolver je zvláštní.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386914Verze : 0
A ještě jedna otázka, zkoušel jste to na jakého Mosina? Problém je, že část kořistních Mosinů 1891 byla v Rakousku předělána na standardní munici Mannlicher (šlo o asi 50 000 kusů) přičemž byly vyměněny hlavně. Právě tyto pušky dostaly často nové bodáky, protože originálních nebyl dostatek. Takže je otázka jak vlastně vypadala hlaveň a muška upraveného Mosinu. podle některých zdrojů byla část pušek jen přerážována s tím že původní hlavně byly ponechány, ale mělo jít jen o malé množství z přestavěných zbraní. Úpravu prováděla zbrojovka ve Wiener-Neustadt, důvodem pro úpravu bylo to že docházelo kořistní střelivo v ruské ráži 7,62 mm (zbraně byly ukořistěny v roce 1915). takže je možné že bodák je určen právě pro přestavěné Mosiny (hlavně asi byly použity z dostupných zdrojů tedy možná ze starších manlicherů). Přestavěné Mosiny by měly být označeny OEWG, nikoli AZF.
No a aby to už vůbec nebylo jednoduché, tak podobně bylo přestavěno i určité množství pušek Berdan II rovněž ukořistěných na východě, protože i pro ně docházela jejich munice ráže 10,67 mm (zde jednoznačně muselo dojít k výměně hlavní Smile protože přerážovat to prostě nešlo. I zde byla výsledná ráže rakouská 8x50. Jak Berdany tak Mosiny měly při této změně uprvena miřidla, zcela jistě se měnilo číslování na hledí, zda se měnil spolu s hlavní i tvar a rozměr mušky se mi nepovedlo zjistit.
Takže jsme zase tam kde jsme byli Smile
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386915Verze : 0
V zbierke sú iba tie tri Mannlichery, čo sú na obrázku hore.
K tej hybridnej M95-ke sa pokúsim získať nejaké informácie. Nazdávam sa, že musí niekde existovať nejaké nariadenie z rokov 1895-1898, ktorým sa zavádza tento model do výzbroje.
Bodák som mal na mysli skôr špeciale vyrobený, než hybridný, ale musím priznať, že nepoznám systém zadávania objednávok na rakúske bodáky a aké firmy ich vlastne vyrábali. Vedeli by Ste mi o tej firme, ktorej logo je priložené povedať viac?


Čo sa Mosinov týka, skúšal som to na troch - ďalšie sú už sovietske modely. Muška i hrúbka hlavne bola u všetkých rovnaká. Na dvoch z nich sú nápisy nečitateľné, ich povrch ostal po odstránení korózie a zakonzervovani "rozožratý". Minimálne týchto dvoch predpokladám, že ich doniesli domov frontový vojaci a kým sa dostali do zbierky, boli založené niekde v nevhodných podmiekach "na povale", takže systémom asi neprešli.


Obrázok prikladám, ich popis je zhora nadol následovný:
- štandardný pechotný model M91 (na pažbe vyrité priezvisko vojaka maďarského pôvodu)
- M91 dragúnsky (o 7 cm kratši od pechotného)
- M91 totožný so štandardným pechotným, no pripevnenie popruhov má už po vzore dragúnskeho. Na závery má vyrazený rok 1909, čo zrejme vylučuje model M91/1O
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386973Verze : 0
Ono s těmi rakouskými Mosiny je to asi dost složité, předělaných (tedy s novou hlavní, možná obdobnou jako Mannlicher) jich bylo 50 000, což na válečnou dobu není mnoho, sám žádný neznám, ale třeba jsem jen nevěděl na co koukat (třeba ve vojenském muzeu jsem našel mosina z francouzské výroby, což zas netušili oni). Kolik se předělalo Berdanů jsem nenašel ale asi ještě míň. Právě ten předělaný mosin by mohl být to co by patřilo k tomu bodáku, pokud se měnila hlaveň, je dost reálné že se změnil i její rozměr a možná i muška, pak by samozřejmě původní bodák nepasoval, což by celkem logicky vysvětlovalo potřebu vyrobit bodák náhradní (těžko se dá předpokládat že by byly ukořistěny jen pušky bez bodáků), ale je to jen hypotéza, byť by nejsnáz vysvětlovala to že bodák je označován jako náhradní pro mosin ale nejde na normální mosin nasadit. Stejně je ale možné, že jde opravdu o složeninu objímky (třeba pro m.90) a čepele pro mosin. On pokud vím jiný rakouský bodák neměl tenhle průřez a sedí i délka, takže ten mosin je tam zřejmě nějak zapleten vždy.
Pokud jde o značkubohužel ji neznám, rakousko mohlo bodáky objednávat i třeba v německu pokud tam našlo volnou kapacitu, ono právě tohle není moc popsáno a bodáky se různě předělávaly a upravovaly, takže třeba starší bodáky které byly k dispozici se upravily pro novou zbraň aby se jednak ušetřilo a také aby se šetřily kapacity pro jiné výroby.
Zajímavé by samozřejmě bylo zjistit co se změnilo na mosinu při výměně hlavně (určitě miřidla, ale nenašel jsem jestli jen hledí nebo i muška, pokud i muška pak by bodák zřejmě pasoval) bohužel jsem na tuto verzi nic moc nenašel.
Pokud jde o předpisy, byl bych poněkud skeptický, předpis byl jistě daný, ale jestli fabrika měla zásobu polotovarů pro m.90, mohlo se i přes to že to nebylo podle předpisu povolit je zpracovat a zbraně byť třeba neodpovídaly přesně předpisu byly přijaty, stejně tak to mohlo být třeba změnou objednávky (prostě než se vyrobily všechny objednané m.90, byl zde nový model a část objednávky se převedla na tento model, ale firma zpracovala nakoupený materiál s vědomím objednatele, možností je prostě řada, takže na tohle bych nespoléhal, ale předpokládám že v literatuře věnující se speciálně puškám Mannlicher by to zmíněno být mělo.
Jinak bych byl pro abychom si tykali jako na začátku Smile pokud to nevadí
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#386979Verze : 0
Na tejto stránke (www.hungariae.com/Mosi91.htm) je foto jedného ukoristeného Mosina. Žiaľ nie je dosť detailná, aby som vedel posúdiť, či je muška iná než na ostatných, ale keby bola, asi by to bolo tiež detailne odfotené, lebo vidím, že autori v tomto zábrany nemajú Wink Len škoda, že radšej fotia, než merajú (k bajonetom nie sú rozmery a tie by dosť pomohli).


Edit: Ale našiel som toto: https://bajo.cz.sweb.cz/sklad_1/r-u_1891_nahr.pdf
Vnútorný priemer tuleja je aj tu 15 mm, dĺžka čepele až 428 a prierez čepele je krížový. Pozri tiež na pedpokladaný profil mušky. Na hlavni, na ktorú by pasoval tento bodák, by ten náš neznámy nekontrolovateľne kĺzal.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387030Verze : 0
Na té maďarské stránce ale NENÍ předělaný mosin, je tam pouze kořistní mosin zkontrolovaný a v původní ráži. Takže na tomhle je muška zcela jistě původní.
Jinak všechny bodáky pro originál mosin mají vždy průměr 15 mm. Bodák uváděný jako náhradní na té stránce je v ruské literatuře (třeba Štyki mira) uváděn ke dragounské pušce 1891. Rakousko je vyrábělo (možná i spoužitím původních částí, jako prakticky přesné repliky. Viz třeba zde https://www.old-smithy.info/austrian%20ersatz.htm
Ale co je hlavní jediný bodák se čtvercovou čepelí vyráběný jako náhradní v R-U je uváděn právě ten pro Mosina (má to určitou logiku, i ten původní je jehlový, nikoli nožový a uchycení tulejí je dáno konstrukcí pušky).
Ale i ten náhradní se čtvercovou čepelí má uváděn průměr tuleje 15 mm nikoli třeba 16,5 mm jako ten váš (opět je to dáno původní zbraní). vším ostatním odpovídá, ale zde je právě ten rozdíl. Náhradní k Mannlicheru to nejspíš nebude, viz opět uvedená stránka, důvod je prostý, puška Mannlicher měla uchycení bodáku řešeno zcela jinak než mosin a náhradní bodáky to respektovaly. Používaly tedy nákružek a uchycení do původního kování na pušce. Navíc všechny které jsem našel jsou nožové (jak bylo u m.95 standardem).
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387057Verze : 0
Kolega Quatí mne upozornil na značku firmy schmidt právě s tím revolverem, je ve zmíněné knize Štyki mira a je uváděna přímo jako značka z období 1. světové války. Takže lze brát za prokázané že jde o bodák zhotovený v R-U v daném období (nebo těsně po něm) a nemusíme řešiz zda nejde třeba o bodák z některé německé země (podobně pojmenovaná firma je i v Německu)
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387063Verze : 0
A to som sa chcel práve vytasiť s teóriou, či nejde o náhradný bodák na Werndl - keďže na tejto stránke www.mosinnagant.net je uvedené, že práve náhradný bodák na tieto pušky je vzoronm pre tebou vádzané náhradné so štvorcovým profilom čepele.


Quatímu, že ďakujem. Vie sa aj, kde tá firma sídlila?


Jediné, čo ma ešte stále mätie je, že bodáky sa do zbierky spravidla dostávali spolu s puškami (s výnimkou poddôstojníckych a bodákov na Carcano). Je pravda, že jeden z Mosinov je zapožičaný do SNM, ale že by práve upravený rakúský? To by bol, vzhľadom na to, že mal reprezentovať výzbroj Červenej Armády, zlý vtip. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387068Verze : 0
O bodáku na Werndl jsem psal už na začátku, ale ten to jistě není, jen čepel je podobná (je delší). Je samozřejmě možné že se dělaly ze stejného materiálu oba bodáky.
Pokud jde o ten rakouský, je samozřejmě málo pravděpodobné že by se rakouský mosin dostal do výzbroje RA, a ještě méně je pravděpodobné (myslím spíš nemožné) že by to byl ten přerážovaný. Zkuste jeho ráži srovnat s ostatními, měly by být stejné (tedy 7,62 mm) jiný by byl jen právě ten přerážovaný, tedy 8x50R
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387073Verze : 0
Netvrdím, že sa ten Mosin dostal znova do rúk ČA, iba že mohol niekto prehliadnuť úpravy (ak na nej vôbec sú) a myslieť si, že ide pôvodnu ruskú - a ako takú ju aj prezentovať. Wink V priebehu zajtrajška, alebo pozajtrajška vyhľadám fotku tej pušky a ak bude vykazovať známky nejakých zásahov, skontaktujem sa so SNM (ak by mala napr. pôvodné mieridlá bez vyrazených vdialeností, tak by nemalo zmysel niekoho s tým obťažovať)


Tá firma o ktorej je reč v súvislosti s výrobou bodáka je H. D. Schmidt, Vienna?
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387135Verze : 0
Pravděpodobně ano.
A určitě se mohlo stát že zbraň byla prezentována jako "sovětská" i kdyby byla třeba jako kořistní v R-U, řada muzejí má ve sbírkách docela chaos a drobnosti takového typu jim mohou celkem snadno uniknout (to ale i odborníkovi) Smile
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#387191Verze : 0
Na druhej strane som si našiel v jednej štúdii údaj, že R-U armáda mala v čase vypuknutia vojny vo výzbroji 118 000 pušiek Werndl 1867/77 a 1873/77, ktorými boli, pre neustály akútny nedostatok pušiek vôbec, vyzbrojené jednotky v zázemí. (No a týchto pušiek máme 23). Ako zdroj je tam k tomuto údaju uvádzaný Hintermeier, Heino: In der Stunde der Not. Verlagsbuchhandlung Stör,
Wien 2003.


portal.zmne.hu


To by znamenalo 3:1 v neprospech prerobeného Mosinu, lebo sa ešte aj v tomto čase mohli na tieto Werndle bodáky vyrábať - a zrovna výroba tohoto typu je menej náročná, než pôvodného šablového. Nepriamo sa to píše aj tu: https://www.hungariae.com/Wern77.htm


A zrejme aj v rámci zbierky by to dávalo šancu na werndl oproti mosinu 23:0 (ak bol bodák získaný spolu s puškou, ku ktorej patril)
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389208Verze : 0
Problém ale je v tom že průměr objímky u Werndla je 19 mm a zatím jsem nenašel jiný náhradní bodák než nožový. Nedostatek bodáků asi byl ale zřejmě nikoli tak velký jako u kořistních zbraní kde se běžně bodáky používaly k výrobě různých zákopových nožů a podobně, případně jako trofeje a pušky šly pak do sběrného místa bez příslušenství (navíc pokud nebyl bodák na flintě, tak se zřejmě dostal jinam než vlastní puška, protože vzdávající se voják ji odhodil ale bodák mu zůstal dokud ho někde neodebrali)
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389213Verze : 0
ten čtverhraný pak má ZCELA jinou a nezaměnitelnou objímku (nejen průměrem) koukni se www.mosinnagant.net
Prostě tudy cesta nevede
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389214Verze : 0
Máš pravdu, na werndla to nenasadím - mal som najprv vyskúšať, než som to napísal.


Stále ma tam mätie, že bodáky na Mosina i Berdan II mali byť identické s tým na werndla! Čo tým s*k*a myslia? Na berdane to pochopím, lebo hrúbka hlavne je zhruba zhodná a werndlom (práve pre to ani naň ten bajonet nejde), ale to čo ide na werndla a berdan zákonite nemôže byť identické s mosinom - objímka musí byť prinajmenšom užšia. Jedine, že by hlavne prerobených mosinov boli až o toľko hrubšie, ako pôvodné, ale tento predpoklad by bol gólom do vlastnej bránky, lebo by sme sa dostali znova úplne k nule.


Alebo potom predpokladajme, že bodák, ktorý tu riešime je skutočné náhradný na mosin a potom sa na tej stránke mýlia, že je identický - takú má iba čepel.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389235Verze : 0
Nevím kde jsi vzal že měly být identické, to je zřejmá pitomost, Werndl a Mosin mají stejné POUZE to že jsou ze stejného čtyřhraného kusu oceli, jinak se liší jak tulejí (ta je u werndla stočená z pásku a je to vlastně spirála) tak délkou. To rozhodně nejsou stejné bodáky. Navíc běžně se ersatz bodáky na Werndl dělaly jako nožové a nebyly uchyceny ale normálně objímkou a pérem s použitím běžného uchycení původního bodáku. Ten čtyřhraný je spíše rarita než běžný bodák na Werndl. Na Werndl klidně zapomeň, ten to rozhodně není. Jediný odpovídající je zřejmě ten Mosin (nebo možná Berdan) Nic jiného odpovídajícího zřejmě není. Otázkou spíš je jestli všechny mosiny v R-U armádě měly stejný průměr hlavně (tedy zda ty předělané na R-U munici nebyly změněny i v průměru hlavně).
Na stránce o mosinech je ten bajonet uváděn právě kvůli čepeli, která je "formed from a simple strip of iron or steel" a protože se jich zachovalo velmi málo, uvedli příklad právě tenhle Werndl, který byl dostupný. To že tulej je jiná je jasné a proto je nad celým ukázán naopak tulej originálu.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389237Verze : 0
Je možné že oba bodáky dělala stejná firma a použila stejný materiál na čepele, to by vysvětlilo to že oba mají stejný průřez, ale jinak se spolu rozhodně nedají zaměnit.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389238Verze : 0
Je to predsa v tom odkaze, ktorý si dal vyššie "While this particular bayonet is for the Werndl, the identical ersatz pattern bayonet was also produced for both the M91 Three-line rifle as well as for the Berdan II." No ale je možné, že som to len nesprávne preložil a vytrhol z kontextu.


Ale inak OK, werndl je definitívne mimo hru.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389239Verze : 0
To si to musíš přečíst celé ne jen jednotlivé věty, pokud si přečteš celé, tak zjistíš že pod dalším obrázkem je psáno právě o tom čtyřhranu, navíc oni fandové na něco obvykle nepíšou triviálnosti jako že na flintu s průměrem hlavně 19 mm nepasuje stejná tulej jako na hlaveň s nějakými 16 mm Smile Důležité je že Werndl tohoto vzácného typu má tulej stočenou jako šroub a nikolu jak trubku, je to prostě zcela jiný bodák.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389241Verze : 0
Takže jsem našel i bodák na mosin s podobnou spirálou jako je na Werndl, je samozřejmě s jiným průměrem (ostatně podle knihy se zdá že Werndl měl jiný rozměr čepele (v průřezu) než mosin. Pro mosin tedy existovaly dva typy s průřezem ve tvaru čtverce, se spirálou a s trubicí.
Kopie stránek jsou zde, v popisu jsou i rozměry, takže na Werndl klidně zapomeň.
dotaz na bodák - Mosin

Mosin
dotaz na bodák - Werndl + Mosin

Werndl + Mosin
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389244Verze : 0
Vďaka, že si si dal tú námahu. Tá 226-ka vyzerá nádejne, hoci výrez v našom prípade nie je rovný, ale cikcakový a chýba tá šróbovateľná objímka - no tá sa mohla stratiť aj dodatočne. Mimo to pri cikcakovitom výreze ani nie je natoľko potrebná.


Dnes som zistil, že vnútorný priemer tuleja, nie je 16,5 mm ako sa to zdalo po meraní pravítkom, ale 15 mm (odchylka bola zrejme spôsobená tým, že sa vnútorný priemer na okraji, mierne zväčšuje, čo obyčajné pravítko neodhalí), čo tiež sedí s 226-kou. Dĺžka tuleja je 64 mm.


Z tohoto zistenia tiež vyplýva, že hlaveň M95-ky, na ktorú so ho skúšal, nie je z prebytkových zásob skorších typov, ale štandardná, hoci ide o menej častý typ - spravidla totiž býva v oblasti mušky obruč. Takže pri prerábaní mosinov na rakúsku muníciu mohli byť použité práve takéto hlavne, ktoré určite boli poruke.
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389460Verze : 0
O práci nejde Smile spíš o to, že jsem prostě nenašel jiný bodák který by tomu byl podobný. To že je to zalomené je myslím správně, je to tím uzamčené, kroužek (pokud tam původně byl) to jen uzamyká, mimoto byl asi dělený (aby to šlo nasadit) což by ztrátu usnadnilo.
Právě to že ty míry sedí, odpovídá tomu náhradnímu mosinu, ale i podle různých zdrojů šlo o celkem málo rozšířený typ, prostě máš zřejmě raritu Smile
URL : https://www.valka.cz/dotaz-na-bodak-t110863#389462Verze : 0