Main Menu
User Menu

Würzburg-Riese u Nové Bystřice

Diskuse
Zdar a sílu,


nedávno jsem přidal do faktografické části zmínku o dvou podstavcích pro radiolokátor Würzburg Riese mezi N. Bystřicí a Starým Městem p. Landštejnem.


https://www.valka.cz/topic/postview/315741/


Nyní námět do diskuse: co to vlastně bylo za základnu? Postavení protiletadlového dělostřelectva? Letecná hlásná stanice Luftwaffe (když letiště bylo, pokud je mi známo, až u Budějovic)? Německé zdroje mlčí (ač o existenci soklů jako takových pár lidí ví).


Snad někdo "místní" by mohl vědět něco konkrétního.


díky
paw
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315777Verze : 0
Budějovice nesloužili jak nějaké běžné letiště, byla tam jen travnatá dráha a sloužilo jako záložní pro síhače z Vídeňského nového města, takže pro ČB jistě ne. Navíc se tu samozřejmě dělali zkoušky a zalétávaly Gothy které se v ČB stavěly. Pokud jde o radary, myslím že koncem války se připravoval velký projekt pokrytí území (asi pro noční stíhání? ) říše a byly budovány radary po větší ploše, pozůstatky jsou třeba v Brdech ale i na písecku a jeden sokl jsem kdysi viděl kousek od Budějovic v Jamném (ale je to už asi 30 let). Protože dosah Würtzburgu nebyl nijak oslnivý byly budovány blíž k sobě, němci pokud vím používaly velké radary jako bala Freya pro celkový přehled a Würtzburgy jako radary pro přesné navádění (dělostřelectva, stíhačů...) obvykle stály ve dvojici, což odpovídá situaci kterou uvádíš. Ale k čemu opravdu sloužily (pokud byly osazeny) tyhle dva, je otázka.
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315786Verze : 0
Díky za ozřejmení situace v okolí Budějovic, potvrzuje to tedy, že zde důvod ke stavbě radarů neležel.
Pokud jde o síť naváděcích stanic pro noční stíhače, tu zas bohužel můžu spolehlivě vyloučit já. Se stanicí v Brdech jsem poměrně důvěrně obeznámen, a tamní zbytky jsou s tímhle poměrně disjunktní. (Würzburg Riese je, přesně jak píšeš, "opravdový" radar pro přesné dohledávání nepřátelských letounů, zatímco naváděcí stanice se skládaly z "nepravých" radarů závislých na funkci odpovídače na palubě spřáteleného letounu - Freya EGON a goniometrické zaměřovače.) Jako "vedlejšák" občas i ty zaměřovací stanice měly nějaký ten radar (Freya LZ), ale celkově by množina soklů na takovém stanovišti měla vypadat hodně odlišně.


Zajímavé by tedy bylo, zda se někde poblíž těch dvou W-R nachází stanoviště aspoň jedné Freyi. Mezi těmi plemennými býky v okolí to bude možná i zábavné pátrání Very Happy


V každém případě díky, a otazník zatím asi zůstává...
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315796Verze : 0
Docela bych se tam někdy (asi v červenci) vypravil, byl jsem tam asi před 14 dny, ale to jsem fotil v bystřici, Klášteře a bunkry co tam má pan Sviták z Hradce. Plánuju že v červenci pojedu do téhle oblasti, chci projet a nafotit Slavonice, bunkry u nich, Kostel a zbytky hradu v Pomezí a pokud mi to vyjde i Pfafenschlag, ten Würzburg je při cestě, takže ten bych asi stihl Smile (když mne nechytí policajti za rychlou jízdu), možná i kryptu v Klášteře, bez baterky to je sice romantické, ale na focení na houby Sad
Třeba se tam potkáme jestli jsi z okolí.
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315806Verze : 0
Jsem plzeňák, do tohoto zajímavého kraje zajíždím cca 2x ročně na dovolenou. Před těmi 14 dny jsme se tam mohli někde těsně minout. Smile


Na zdejší linii lehkého opevnění nemá pravděpodobně nic, lze na ní strávit hodiny a hodiny, řada řopíků je nekonečná.
Pfaffenschlag mohu taky doporučit. Provedenými odkryvy je už tedy setřen "objevitelský pel", ale zase je tak půdorysné uspořádání vsi nádherně přehledné. Hledání zaniklé vsi na konci 50ých let bylo určitě celkem vzrůšo.


U radarů pozor, hovězí se tam skutečně popásá, i když vypadá mírumilovně, a ohradník je skutečně pod proudem.
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315811Verze : 0
Ohradník ani dobytek mi nevadí Smile s tím si dokážu poradit, podle fotek je jeden kousek od silnice a druhý (je vidět na fotomapě) kousek od něčeho s červeno střecho k čemu jde zajet autem (což je podle fotky asi kravín Smile ) druhý je asi poblíž na druhé straně cesty.
u prvního mapa ukazuje "Loc: 49°0’49.042"N, 15°12’19.705"E"
druhý jsem na fotomapě nenašel, asi ho kryjou stromy.
V Plzni jsem byl týden potom na školení a na veteránech Smile
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315812Verze : 0
Druhý je pod stromy bezprostředně u silnice, souhlasí. S parkováním je to na draka (úzká rušná silnička), pro klid snad je nejlepší zastavit někde u Skalky a obejít to pěšky. Cesty kolem kravína jsou pro osobák téměř nesjízdné.
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315818Verze : 0
Což parkování bych se nebál, jednak pár metrů blíž k bystřici je plac kde to jde mimo silnici a druhak dokážu zajet na místa docela nemožná (někdy i vyjet Smile ) spíš doufám že bude v té době sucho. pochybuju že tam najdu víc než ty, ale zkusit to můžu Smile
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315821Verze : 0
Držím palce, já budu pokračovat (snad) zase až na podzim. Doufám v nakopnutí správným směrem od nějakého místního znalce, čemuž by mohlo právě tohle vlákno napomoci...
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#315824Verze : 0
Radiolokační základna byla také na Kolínsku u obce Krakovany. Krycí název byl KORALLE.
Když se dá do vyhledávání KORALLE Krakovany tak to najde stránky obce a v Historii potažmo 2. sv. v. je ot ní napsáno dost.
A také web.kolin.cz
URL : https://www.valka.cz/Wuerzburg-Riese-u-Nove-Bystrice-t85419#385425Verze : 0