Main Menu
User Menu

Stuhy a malé stužky

Diskuse
Občas se vyskytne dotaz na stuhy, či stužky, možná by bylo dobré soustředit je na jedno místo.


Stuhy jsou nedílnou součástí vyznamenání. Často mají heraldickou úlohu, použité barvy a jejich kombinace mají vyjadřovat symboliku např. národních barev, barev státních vlajek atd. Materiály použité na jejich výrobu bývají většinou kvalitní, např. hedvábí, často ozdobeny efektním moiré. Někdy je však kvalita nedobrá. Dodavatel ji dodal buďto nevědomky nebo s úmyslem šidit. Jako příklad poslouží bulharská Pamětní medaile na svatbu Ferdinanda I. nebo nižší stupně jugoslávského Řádu koruny, kdy nepoškozenou stuhu téměř nevidíme. Stuhy jsou bohužel méně trvanlivé než kovová část vyznamenání (zvaná plancheta). Když ponecháme stranou známé " vyblednutí " na přímém slunečním záření, textil, hlavně méně kvalitní, zkrátka stárne. Stuhy také trpí častějším nošením. Až do začátku 1. světové války se vyznamenání nosila denně in natura. To stuhy dlouho nevydržely. Až počátkem války se z praktických důvodů objevily tzv. malé stužky, anglicky zvané service ribbons. Nošení celých vyznamenání (in natura) se udrželo v některých zemích jako SSSR. Ono i občasné nošení vyznamenání např. při slavnostech stuhy poškozuje.


Je proto běžné, že ve velkých zemích kde jsou uniformy a medaile oblíbené, jako v USA, Rusku, Francii, Británii apod. se dají běžně náhradní stuhy koupit a nositelé je při sebemenším poškození či ušpinění vymění.
A teď ke sběratelům. Poslední dobou se rozšiřuje trend uctívání původních stuh, byť jsou vybledlé, ušpiněné nebo potrhané. Samozřejmě, máme-li medaili starou více než 150 let s pěknou patinou, vybledlá potrhaná stuha nám nebude vadit, navíc bychom třeba novou ani nesehnali. Jsou i případy, kdy samotná originální stuha je dražší než celá medaile. Ovšem u mladších vyznamenání, např. z 2. světové války neváhejme poškozenou stuhu vyměnit, máme-li kvalitní náhradní.


Také se nám může stát, že seženeme medaili bez stuhy a chca nechca, se musíme pokusit stuhu sehnat. Takto problematická jsou např. carská vyznamenání. Ve většině případů jsou bez stuh. Ale i tady je pomoc snadná, kvalitní carské hedvábné stuhy se vyráběly v Dobrušce pro naše legionáře ještě po 2. sv. válce. Jak už uvedeno, ve velkých státech se náhradní stuhy vyrábějí v dokonalé kvalitě, ale někde i v horší, syntetické. Takže je třeba ptát se, hledat a zase se ptát. Sháníte-li nějakou stuhu, zeptejte se zde, třeba Vám někdo poradí.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#371476Verze : 0
MOD
Kolega má pravdu. Malé stužky se před pár lety prakticky nesbíraly. Jinak ty R.-U. působí dost jednotvárně. Samá červenobílá, občas trochu žluté. Stužky jiných zemí jsou pestřejší. Abychom nechodili daleko, malá ukázka současných českých.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#371511Verze : 0
MOD
Jsou i sběratelé, kteří sbírají jen malé stužky. To má řadu výhod, nezabírají tolik místa, nejsou drahé, nejsou problémy s padělky atd. Někdo se specializuje na stužky své země, někdo rekonstruuje stužky významných nositelů nebo se jinak zaměřuje. Na obrázku je ukázka stužek Rudého barona Manfreda von Richthofena.
Vycházejí i knihy specializované pouze na stuhy. Např:
Willi Geile, Deutches Banderbuch, Offenbach am Main 2001
Guido Rosignoli, Ribbons of Orders, Decorations and Medals, Poole 1979
Existují i sběratelské kluby, ať už samostatné či v rámci sběrarelů vyznamenání. Např. Ribbons Branch v rámci význačné britské Orders and Medals Research Society. Většinou lze u nich i stuhy koupit.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#374387Verze : 0
MOD
..pokiaľ ide o cenu a kópie, nemôžem s kolegom súhlasiť... aj keď pojem "nie je drahé" si každý vysvetľuje po svojom Very Happy ale kópie sú a nie je ich málo (hlavne pokiaľ ide o stužky doplnené miniatúrkou vyznamenania)...
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#374447Verze : 0
U nás dosť nedocenené ale krásne. RU náprsné stužky. Tu je pá z mojej zbierky (zamiloval som si ich hlavne vďaka článku od kolegov Altmanna a faleristika v časopise SIGNUM).. Ak niekto máte nejaké - sem s fotkou..
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#326336Verze : 0
najnovší kúsok, ...doktor?
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#361985Verze : 0
Byly v R-U armádě v době Velké války udělovány stužky za zranění a jakou měly grafickou podobu a jaké předpoklady byly nutné pro její získání. ( Samozřejmě za zranění,ale byly dle rozsahu a druhu zranění nějak odstupňovány ? )
Děkuji za odpovědi !
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#424153Verze : 0
Na dobové fotce pradědy má nad levou klopou světlou stužku s tmavými proužky napříč.
Nevíte někdo o jakou stužku se jedná - za zranění?
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#423908Verze : 0
Bylo by dobré tu fotku ukázat.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#423909Verze : 0
MOD
Přikládám dobovou fotografii určenou odborníky na Kapošvár 1916 - garnizonní město IR 98 Vysoké Mýto.Praděda je sedící v levo s cigaretou a nad levou ( jeho ) klopou je patrná ona předmětná stužka.Děkuji za jakoukoliv informaci.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#424131Verze : 0
Ať jsem to zkoušel zvětšit jak chtěl tak jsem nic nevidělSad
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#424132Verze : 0
.... to jsem z toho jelen,po odeslání to fungovalo .... zapracuji na nápravě. Díky za trpělivost !
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#424149Verze : 0
Nejsem odborník na R-U, ale domnívám se, že žádné stužky za zranění nebyly. V roce 1918 byla založena medaile za zranění, viz
forum.valka.cz .
Chtělo by to vidět tu fotografii.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#424234Verze : 0
MOD
Na přiložené fotografii sedící vojáci v pravo a v levo mají nad levou klolpu ( jejich levou ) stužku. Nevíte někdo za co byla udělována? Děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#426224Verze : 0
Obávám se, že to moc určit nelze. Mnoho R-U vyznamenání bylo nošeno na stejných stuhách. Navíc na ČB fotografii můžou stejně vypadat stužky červenobílé, modrobílé a žlutočerné. Typoval bych, že voják vpravo má stužku od Jubilejního kříže 1908. Voják uprostřed také a k ní dvě stužky, které můžou být Válečná medaile 1873 nebo nějaký stupeň Záslužného kříže nebo Vojenský záslužný kříž nebo Medaile za statečnost či další. Voják vlevo má také jednu z těchto stužek.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#426269Verze : 0
MOD
Děkuji za odpověď.Zajímá mě voják sedící vlevo z našeho pohledu a vezmu-li to vylučovací metodou,tak jsem se domníval,že je to stužka za zranění,což mi ale bylo vyvráceno,neboť fotka je datována 1916 a stužky za zranění byly udělovány až od roku 1917.Potom se musí jednat o některé z vyznamenání !?
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#426294Verze : 0
Ano, bude to některé z výšeuvedených vyznamenání. Ale jak jsem uvedl, bližší určení z této fotografie není možné.
Jinak pro pořádek, neudělovaly se žádné stužky za zranění, ale Medaile za zranění. Ty se při běžném nošení, jako u všech ostatních vyznamenání, nahrazovaly malými stužkami.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#426323Verze : 0
MOD
.... moc jste mě nepotěšil,ale nedá se nic dělat,budu pátrat dále.Medaile za zranění byla udělová od kteráho roku ? Já jsem se dopátral 1917 a v jiných odpovědích se uvádí rok 1918 ? Nedokázal by jste mi to upřesnit. Děkuji .
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#426424Verze : 0
Medaile za zranění byla založena dne 12.8.1917, ale udělování začalo údajně až po srpnu 1918. viz
forum.valka.cz
Nicméně se domnívám, že voják na levé straně vaší fotografie má stužku jiného vyznamenání.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#426476Verze : 0
MOD
Ahoj.
Se sbíráním jsem začal teprve nedávno. A jak už to tak bývá, tak jsem začal od nejběžnějších.
Pořídil jsem si medaili signum memoriae, ale bohužel bez stuhy. Proto jeden nejapný dotaz:
Našla by se zde nějaká dobrá duše, která by mi ji prodala??
Všem díky za případnou ochotu.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#522062Verze : 0
Nedávno zde byl publikován zajímavý článek Květoslava Growky Typologie stuh československých vyznamenání. Pro doplnění přikládám fotografie praporových stuh. Jenom prapor chybí. Kdybyste někdo věděl o nějakém praporu ČSLA na prodej, pošlete mi laskavě soukromou zprávu.
URL : https://www.valka.cz/Stuhy-a-male-stuzky-t103226#569182Verze : 0