Main Menu
User Menu

Prosím o pomoc s identifikací zbraně

Diskuse
na těle pušky je ,,CS 24´´
a ,,LLH´´
Díky moc za pomoc.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326043Verze : 0
Zdravím, jedná se o tzv."flobertku" s otočným příčným závěrem. Místo dlouhého vysvětlování by mohl snad stačit dobový inzerát.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326090Verze : 0
myslím,že jde o jednu z loveckých zbraní z 19.století.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326100Verze : 0
Myslet je obvykle pramálo vědět, zde jde zcela jednoznačně o flobertku, jak už napsal Quatí, nikoli o loveckou zbraň. Flobertky v 19. století byly používány především k tzv. pokojové střelbě, tedy k střelbě pro zábavu, nikoli pro lov. Zbraň je podle konstrukce z 19. století. Sloužila tedy zřejmě k zábavní střelbě na malé vzdálenosti (v místnosti a podobně) ostatně výkon náboje ani větší vzdálenost pro mířenou střelbu neumožňoval. Šlo o zbraň která byla později ve své funkci nahražena vzduchovkou. myslet si že jde o "loveckou" zbraň je hezké, leč poněkud nepodložené, zvlášť po tom co Quatí uvedl celkem jasný zdroj. Nevím jak jinde, ale tady nejsme moc zvyklí žvanit jen pro žvanění, ostatně i nick je proti pravidlům.

pro trochujinykafe zkus vyfotit značky na zbrani a změřit ráži, je hlaveň drážkovaná nebo hladká?
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326104Verze : 0
no pokud lovím v paměti tak před státnicemi z myslivosti nás ve střelectví učili i o flobertkách a jejich historickému použití při lovu drobného ptactva.
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326105Verze : 0
MOD
No zalov hloub, lov drobného ptactva, se flobertkami prováděl až ve století dvacátém, v té době se jim ostatně v češtině začalo říkat ptáčnice a levné zbraně byly nabízené jako zbraně pro sadaře k použití na plašení a lov drobného ptactva.
takže o zbrani z 19. století je dost pochybné tvrdit že jde o zbraň loveckou (mimochodem byť jde o pytlačení, k střelbě na drobné ptáky se dnes používá lecos včetně vzduchovek, ale i tak nejde o lovecké zbraně, jejich určení je jiné).
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326106Verze : 0
Myslím, že by autor dotazu mohl poskytnout dodatečné informace, jak jej o to již požádal kolega Bitaxe. Bez nich totiž nemá vůbec cenu rozvádět další diskuzi. Co se týká obecně loveckého určení kulovniček "flobertek", tak si dovolím citovat z knihy "Rukověť loveckého střelectví" autorů Zdeňka Faktora a Karla Lankaše (vydalo SZN Praha 1982), kdy na straně 141 uvádí Z. Faktor k problematice ráží nábojů typu Flobert :
"Nepatrný lovecký význam má pouze ráž 9 mm. Ostatní ráže lze kvůli malému výkonu použít jen pro výcvikovou nebo zábavnou střelbu." konec citátu. Takže z celé škály nábojů Flobert ( 2mm Flobert, 4 mm Flobert, 4 mm Flobert Long, 5 mm Flobert, 6 mm Flobert, 7 mm Flobert, 8 mm Flobert, 9 mm Flobert) se k lovu drobné zvěře používala pouze pouze ta "nejsilnější". Její parametry s olověnou sférickou střelou o váze cca 4 g jsou Vo 210 m/s, Eo 90 J. Pokud tento náboj porovnáme s výkonem nejslabšího malorážného náboje .22 Short, kdy se počáteční rychlost střely (1,8g) pohybuje v mezích od 270 m.s-1 do 310 m.s-1 ( lovecké provedení náboje .22 Long Rifle má počáteční rychlost až 400 m.s-1) tak myslím, že nějaká vášnivá diskuze by mohla působit spíše úsměvným dojmem. Laughing .
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#326132Verze : 0
děkuju za všechny odovědi, zvláště pak za leták od Quatí. Na netu jsem o ní moc info nenašel. Flobertku jsem naše při demolici starýho domu, ve kterým byla žašitá. Vyfotil jsem ty značky. Hlaveň je uvnitř hladká. Průměr sem neměřil ale nábojnice 9mm
je velká, takže tak 6mm a postranní úderník?
URL : https://www.valka.cz/Prosim-o-pomoc-s-identifikaci-zbrane-t87887#333420Verze : 0