Main Menu
User Menu

Přehled Australských Ministerských předsedů

Od vzniku Australské Federace v roce 1901 :


01.01.1901 - 24.09.1903 - Syn Edmund Barton (Protectionist Party)
24.09.1903 - 27.04.1904 - Alfred Deakin (Protectionist Party)
27.04.1904 - 17.08.1904 - John Christian Watson (Australian Labor Party)
18.08.1904 - 05.07.1905 - Sir George Houstoun Reid (Free Trade)
05.07.1905 - 13.11.1908 - Alfred Deakin (Protectionist Party)
13.11.1908 - 02.06.1909 - Andrew Fisher (Australian Labor Party)
02.06.1909 - 29.04.1910 - Alfred Deakin (Protectionist Party)
29.04.1910 - 24.06.1913 - Andrew Fisher (Australian Labor Party)
24.06.1913 - 17.09.1914 - Sir Joseph Cook (Liberal Party of Australia)
17.09.1914 - 27.10.1915 - Andrew Fisher (Australian Labor Party)
27.10.1915 - 09.02.1923 - William Morris Hughes (Australian Labor Party / Nationalist Party - 1917)
09.02.1923 - 22.10.1929 - Stanley Melbourne Bruce (Nationalist Party)
22.10.1929 - 06.01.1932 - James Henry Scullin (Australian Labor Party)
06.01.1932 - 07.04.1939 - Joseph Aloysius Lyons (United Australia Party)
07.04.1939 - 26.04.1939 - Sir Earle Christmas Grafton Page (Australian Country Party)
26.04.1939 - 29.08.1941 - Robert Gordon Menzies (United Australia Party)
29.08.1941 - 07.10.1941 - Sir Arthur William Fadden (Country Party)
07.10.1941 - 05.07.1945 - John Curtin (Australian Labor Party)
06.07.1945 - 13.07.1945 - Francis Michael Forde (Australian Labor Party)
13.07.1945 - 19.12.1949 - Joseph Benedict Chifley (Australian Labor Party)
19.12.1949 - 26.01.1966 - Sir Robert Gordon Menzies (Liberal Party of Australia)
26.01.1966 - 19.12.1967 - Harold Edward Holt (Liberal Party of Australia)
19.12.1967 - 10.01.1968 - Sir John McEwen (Country Party)
10.01.1968 - 10.03.1971 - John Grey Gorton (Liberal Party of Australia)
10.03.1971 - 05.12.1972 - Sir William McMahon (Liberal Party of Australia)
05.12.1972 - 11.11.1975 - Edward Gough Whitlam (Australian Labor Party)
11.11.1975 - 11.03.1983 - John Malcolm Fraser (Liberal Party of Australia)
11.03.1983 - 20.12.1991 - Robert James Lee Hawke (Australian Labor Party)
20.12.1991 - 11.03.1996 - Paul John Keating (Australian Labor Party)
11.03.1996 - * John Winston Howard (Liberal Party of Australia)


* - John Howard byl ve volbách 09.10.2004 zvolen už do svého čtvrtého období v úřadě Ministerského předsedy Australské federace



V této pozici Ministerského předsedy se vystřídalo celkem 25 mužů. Nejkratší dobu vydržel v úřadě Francis Forde (pouhých 8 dní), nejdéle pak Robert Menzies (plných 18 let, 5 měsíců a 12 dní - před a po 2. sv. válce).
URL : https://www.valka.cz/Prehled-Australskych-Ministerskych-predsedu-t40200#153788Verze : 0