Main Menu
User Menu

Identifikace zbraně - brokovnice, 16, 1893-1923, Belgie

Diskuse
Zdravím,
potřeboval bych poradit z jaké doby (přibližně rok) může být tato puška a o jakou pušku se přesně jedná. Na pušce je pruská orlice, nad ní koruna a dole mezi nohama má jakoby "třetí pařát), kterým drží 3 kruhy umístěné vedle sebe.
Předem Vám děkuji
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405139Verze : 0
Orlice nejspíš není pruská, to co je uprostřed není třetí pařát, ale ocas Smile Pruská orlice nemá na prsou štítek dělený do čtyř částí, ale písmeno R. Navíc drří v pařátech žezlo a jablko. Ten štítek se podobá spíš státnímu znaku Německého císařství z roku 1871 který ale platil jen velmi krátce a byl nahrazen orlicí se štítkem s další orlicí. Nicméně pro určení zbraně to asi moc vliv nem. Nápis Flussstahl pak jen značí materiál ze kterého byly zhotoveny hlavně, tedy druh oceli (nízkouhlíková ocel vyráběná Bessemerovým způsobem. Název se běžně používal od 19. století až do druhé světové války. Pokud chcete zjistit věk zbraně, jsou k tomu potřebné zkušební značky, ty budou nejspíše na spodní straně hlavně poblíž konce kde je komora. Takže při zlomení zbraně se podívat tam a případné značky vyfotit.
Někdo kdo se zabývá heraldikou by asi byl schopen říci co je to za "korunku" nad orlicí, jestli knížecí, vévodská, nebo jaká. Může jít i o znak rodu, nikoli státu.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405150Verze : 0
Mnohokrát děkuji, i tak jsou to cenné informace. S tím třetím pařátem jsem si to po nějakém prohlížení na netu také uvědomil. Smile Podobné orlice jak jste uvedl německé císařství jsem našel, ale zatím ne s těmi třemi kruhy. Budu zkoušet hedat dál.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405214Verze : 0
zkuste najít na spodku hlavní zkušební značky, budou poblíž závěru Obvykle jsou na hlavních, ale některé mohou být i na závěru, ty by nám řekly mnohem přesněji z jakého období zbraň je. Ty kruhy bych zase tolik neřešil, může být velký problém zjistit o nich něco, zatímco značky jsou velmi dobře zdokumentované a lze je dobře určit. Jinak je to klasická dvojka "lancaster" tedy s vnějšími kohouty, takové se ale vyráběly v podstatě od 19. století (původně jako perkusní) až do poloviny 20. století (později spíš vyjímečně). Je pravděpodobné (nikoli jisté) že jde o zbraň z některé německé země, ale orlici měla i řada jiných zemí a tak ani to není jasné vodítko, navíc pokud by šlo o znak majitele mohla by zbraň být vyrobena v podstatě kdekoli. Z toho pohledu by byly zajímavé i zámkové desky (to kovové na pažbě pod hlavní Smile ) tam někdy bývá vodítko k výrobci nebo vlastníku. Pokud máte ke zbrani přístup, zkuste nafotit tyhle detaily. Třeba pak najdeme víc
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405217Verze : 0
Tak jsem nějaké další znaky našel. Jestli tedy mohu ještě požádat o získání informací o této pušce, budu vděčný.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405385Verze : 0
Myslím že značky na obrázku 3044 by mohly trochu pomoci, pokud by se vám povedlo vyfotit tu část nejvíc vlevo (nebo ji nakreslit) asi by to bylo docela dobré. To co je nejvíc vpravo (s písmeny ELG) je belgická zkušební značka z Lutychu, podívám se na období kdy se tenhle konkrétní typ používal, to by nám trochu pomohlo, čtverec s číslem 16 (a písmenem?) z hlavy neznám ale asi půjde dohledat, poslední značka je bohužel nejhůř vidět, ale právě ta by mohla být důležitá, zkuste ji buď nafotit nebo nakreslit. Na fotce 3055 se opakuje totéž, jen je to korozí poškozeno k nečitelnosti, Mimochodem někdy pomůže při focení svítit hodně ze strany, vystoupí tak víc díky stínům všechny nerovnosti (a tedy i vyražené značky Smile ) Na 3022 je zřejmě číslo zbraně (to první by mohlo být číslo které se vyráželo na všechny součástky, aby nedošlo k záměně, zbraně nebyly zcela stejné a tak součástky ze dvou byť obdobných, nemusely "pasovat", proto na zbraních (i vojenských) bylo vyraženo číslo (obvykle poslední dvojčíslí) z výrobního čísla, u civilních zbraní to mohlo být i jen jedno číslo (jejich kompletace zřejmě nebyla v tak velkých počtech).
Zkusím najít ty další značky, a možná i ta písmena ML na fotce 3022.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405386Verze : 0
Tak jsem se díval na ten poslední znak,ale bohužel díky korozi nejde vůbec poznat. Sad
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405402Verze : 0
Takže jak to asi je, jde s největší pravděpodobností o brokovou dvojku (to jsme věděli Smile ) ráže 16, na náboje kratší než 75 mm. Zbraň byla vyrobena v Belgii, protože zkušební značky jak pro hlaveň tak pro zbraň jsou belgické a jiné na fotkách nejsou, takže zbraň byla zřetelně výroby v této zemi. Značky na fotce 3044 od prava jsou označením pro zkoušku hlavně zavedené v této formě (s korunkou) 11.7. 1893 pro zbraně na export do Německa, a od roku 1898 (18.10.) pro všechny hlavně vyráběné v Belgii. Lze tedy tvrdit že zbraň je vyrobena po roce 1893. Další označení je čtverec s číslem 16 a písmenem C, ten značí že jde o zbraň ráže 16, C pak by mělo značit že je komorována pro náboje krátké tedy do 75 mm (to jsem nedokázal ověřit, ale je to mezinárodní označení a tak je zřejmě délka náboje stejná jako třeba v Anglii nebo Německu). Toto označení se používalo od roku 1888 do 10.8. 1923. Je samozřejmě možné že označení vyražené do tohoto data na hlaveň, se dostalo i na zbraň kompletovanou o něco později, ale zřejmě nikoli na zbraň vyráběnou třeba za 5 let, máme tedy celkem přesně i druhé datum, tedy rok 1923. Třetí označení (je to vlastně sloup se schody pod korunkou) je označení pro již zkompletovanou zbraň (tedy hlavně již mají závěr a další součásti) je rovněž belgické a používalo se stejně jako označení pro hlavně. Zkušební značky jsou města Liege (tedy Lutychu), ale to mnoho neznamená protože tamní zkušebnou prošlo množství zbraní vyrobených v celé zemi. Nicméně, na fotce 3022 je kromě čísla 5854, také dvojpísmenné označení ML, to by mohlo (nikoli muselo) označovat firmu Mre. Liegoise d´Armes a Feu, její označení je sice obvykle v oválu podobném zkušební značce, ale teoreticky by mohlo jít o výrobek právě této firmy, toto je ale třeba brát jen jako možnost.
Pokud jde o období je zřejmé že zbraň vznikla v Belgii mezi roky 1893 - 1923 a zřejmě byla exportována. Je rovněž možné že pro její výrobu byly použity polotovary z "fluss stahl" dodané například z Německa (ocel tohoto typu byla vyvinuta u firmy Krupp), ale je rovněž možné že toto označení na zbraň bylo vyraženo v Belgii, aby se zlepšila prodejnost zbraně v německých zemích (tedy i v Rakousko-Uhersku), ryze teoreticky by nemuselo ani jít o onu ocel, ale v období kdy se zbraň vyráběla už to není příliš pravděpodobné, protože výroba už byla běžná.
Co je ona orlice je otázkou, mohlo by jít i o označení firmy (a pak by tam byla už na polotovaru hlavně), tedy nikoli země. Nedokázal jsem na žádné fotce přečíst začátek nápisu (tedy to před "fluss"), takže to nedokážu odhadnout. Jen jako zajímavost bych uvedl že takto dělený štít má ve znaku Vídeň a její zkušebna ho používala (bez orlice) ale to je opravdu spíš pro heraldika který by podle tvaru korunky určil zda jde o znak vévody nebo třeba barona, podle tvaru orlice odkud je (orlice je dost běžný heraldický motiv) a zřejmě i ten štít.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#405419Verze : 0
Mnohokrát Vám děkuji až tak vyčerpávající a detailní informace jsem nečekal.Škoda jen, že je již znehodnocená. Sad(
Ještě jednou děkuji
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-zbrane-brokovnice-16-1893-1923-Belgie-t117369#406717Verze : 0