Main Menu
User Menu

Identifikace letadla

Diskuse
Dobrý den, prosím o pomoc s identifikací letadla. Dne 7.10.09 jsem byl svědkem v Leteckém muzeu Kbely, jak z depozitáře vytáhli toto éro /prý bylo v depozitáři přes 20 let/ a za 2 hodiny dorazily dva slovinské tahače + jeden mikrobus a nakládalo se. Zaměstnanci skoro brečeli, prý se to upeklo někde nahoře a na oplátku za éro dají nějaký pásák do Lešanského muzea.
Zkoušel jsem vzít za vrtuli a šla zhoupnout.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#328199Verze : 0
Je to jugoslávský vojenský cvičný letoun z 50.let pojmenovaný SOKO 522. Tady je v barvách jugoslávského letectva.
Odkaz třeba zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_522
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#328213Verze : 0
Také tu máme fotoreportáž z tohoto stěhování - zde.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#328216Verze : 0
MOD
Letoun byl v depozitáři myslím déle než 20 let. Pravděpodobně nebyl vystavován trvale nikdy. Získán byl po natáčení filmu (snad Partyzánská eskadra?)někdy v sedmdesátých letech, kdy po natáčení zde byl zanechán na žádost p. Janečky. Bohužel byl vždy v depozitu a jeho vystavení moc nehrozilo Sad . Když se ukázalo že z běžného stroje se stala rarita, v bývalé Jugoslávii se zřejmě nedochoval, byla ze Slovinska učiněna nabídka na mezimuzejní výměnu. Letoun byl přes dlouhé skladování v solidním stavu (měl jsem ho před pár lety možnost vidět v depozitu), takže jen můžeme doufat že výměna nebude ve stylu získání Shermana koncem let osmdesátých.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#328222Verze : 0
Děkuji za pomoc s identifikací a přidávám ještě pár detailů éra.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#328267Verze : 0
Tak nedá se říci,že by se žádný nedochoval v Srbsku jich mají několik, ale fakt je , že tento je v pěkném stavu. Tento typ na nás nemá žádnou historickou vazbu ale než tank bych raději viděl výměnu za nějaké letadlo, které ve sbírkách chybí.Snad vědí co dělají a bude ten pásák skutečnou raritou.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#340245Verze : 0
Je mi zahadou proc ho slovenci chteli od nas ???? V leteckem muzeju Šurčin vedle letište N. Tesli v Belehrade jich maji nekolik a taky v dobrem stavu ,dokonce je prodavaji. A mi meli jen jednoho a zrovna ho museli dat pric? Fakt to nema logiku. Pokud meli chut na tanky tak meli volat do bosenske BANJA LUKY ! Ve zdejsi tankove posadce maji nekolik desitek Shermanu,M-36,M-10 ,M-2 Stuart a jine raryty,sice v dezolatnim stavu ale jsou k mani. Ty naši by si z tych EU vztahu potento Sad Jen aby ze vsema byli kamaradi.
URL : https://www.valka.cz/Identifikace-letadla-t88398#450176Verze : 0