Main Menu
User Menu

Číslování zajatců v Osvětimi

Diskuse
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit jestli někdo ví, jaké bylo číslování Osvětimských vězňů. V blízké obci procházel transport těchto vězňů a několik těchto vězňů zde bylo zastřeleno nebo jinak usmrceno. Neví se jména, jen u asi pěti vězňů bylo možné zjistit jejich táborové čísla. A 11733, A 175486, B 8594, A 4099, B 1274
Nevím však, co znamená to abecední označení. Předem děkuji za odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Cislovani-zajatcu-v-Osvetimi-t91611#342356Verze : 0
Nejsem si jist zda jde dnes přiřadit konkrétní jméno k danému číslu. Číslování údajně začalo v roce 1940 a šlo průběžně, ale čísla po zemřelých byla (spolu s šaty) znovu přidělována. Zhruba od poloviny května 1944 byla z důvodu příliš dlouhých čísel a přísunu většího počtu maďarských židů, rozhodnuto že bude zavedeno jako prefix písmeno a po něm 20000 čísel, po vyčerpání počtu čísel se pokračovalo dalším písmenem. Lze tedy odvodit že všechna čísla náleží lidem kteří v Osvětimi nastoupili po květnu 1944, druhé uvedené číslo bude asi omylem, na číslo s písmenem je příliš dlouhé. Čísla dostávali pouze vězni určení na práci, ti kdo byli při selekci vybráni k likvidaci žádná čísla nedostali.
Pokud existují seznamy které by přiřazovaly číslo ke jménu, mohli by o nich vědět jednak přímo v muzeu tohoto KL, nebo v Izraeli (možná přes jejich ambasádu).


www.jewishvirtuallibrary.org
www.ushmm.org
URL : https://www.valka.cz/Cislovani-zajatcu-v-Osvetimi-t91611#342367Verze : 0
V Osvětimi jsem byl tento víkend a podle toho, co tam prezentovali, to vypada presne stejne jako zminil Cesta, popr. v tom prvnim odkazu.


Za prve je nutne oddelit ty, co do Osvetimi prijeli a bylï okamzite zplynovani. Tito nebyli v evidenci vubec vedeni ani nijak otetovani - data o techto lidech nejsou vubec k dispozici a nikdy zrejme nebudou. Proste je vylozili z vlaku, rozdelili na prace schopne a zbytek a ten zbytek okamzite nastoupil cestu do plynovych komor, bez jakychkoli overovani identit, vedeni poctu.


Tudiz tetovani se vztahuje pouze na ty, co se dostali do tabora Birkenau nebo Auschwitz, popr. Monowitz. Jak je psano clanku, v pozdejsich letech existovalo znaceni dost slozitejsi nez na zacatku - byly pismena pro homosexualy, policejni vezne, Zidy, politicke vezne, Sovety, apod.


Nicmene pro tvuj pripad A a B byly urceny pro Zidy. Jinak cislovani, jak psal Cesta se vetsinou opakovalo, protoze prumerna delka zivota nebyla ani v tabore vyssi jak 1 mesic. Tudiz bylo mozno po seriich o 20000 ocislovat vsechny. Mimochodem podle toho, co mne bylo sdeleno to vypada, ze v poslednich letech valky dochazelo jeste k deleni podle taborovych sekci - Birkenau byl v podstate spise komplex taboru, a podminky se lisili v kazdem z nich. Podle toho take probihalo casto i cislovani.


Co se tyce cisel, tak je mozne je dohledat, protoze po valce se nasla vetsina databazi a deniku vedenych jak Nemci tak jejich kapy, tedy spolupracovniky-vezni.


Podle pruvodkyne pry zrejme jeste dalsi materialy jsou zahrabany v Birkenau, dokonce se vi i v jakych mistech, nicmene existuje, zde eticky problem pro prezivsi a jejich rodiny.


Tudiz asi nikdy tohle uz nikdo nevykope.


Pokud te tedy zajima seriozne osud veznu s temi cisly, co jsi zminil, tak je mozne se obratit na Osvetimske muzeum. Mimochodem jejich osud je zrejme jasny - s velkou pravdepodobnosti se zrejme jednalo o madarske Zidy ...
URL : https://www.valka.cz/Cislovani-zajatcu-v-Osvetimi-t91611#342418Verze : 0