Odměňování osob bojujících s pandemií COVID-19
♡ Chci přispět
Současným tématem číslo 1, které hýbe celým světem, je pandemie nemoci COVID–19. Boj proti ní vyžaduje obrovské prostředky a nasazení sil převším zdravotnického personálu. Je proto logické, že vlády a úřady či organizace různých států přistupují i k vyznamenávání pracovníků, především tzv. první linie.
V některých zemích se vyznamenává stávajícími vyznamenáními. Například v USA Ministerstvo obrany odsouhlasilo počátkem července loňského roku1 udělování dvou stávajících medailí, a sice Armed Forces Service Medal a Humanitarian Service Medal vojákům v aktivní službě, záložníkům i členům Národní gardy, kteří se podíleli v období po 31. 1. 2020 na boji proti pandemii.
V některých zemích veřejnost požaduje zavedení nových vyznamenání, například v Austrálii probíhá podpisová akce na petici2, žádající Federální vládu za zavedení Australian Defence Medal i pro civilisty podílející se nyní na bojii proti COVIDu.
V řadě zemí již byla zavedena zbrusu nová vyznamenání. Zdá se, že jako úplně první zavedl novou medaili sultanát Johor3.
V Irsku uděluje Národní záchranná služba tuto medaili a odznak.
V Rusku byla vydána medaile překvapivě s anglickými nápisy.
V Itálii se udělují pouze stužky.
Nastrino di Merito COVID – 19 FFAA, FDO
Stužka byla založena dekretem prezidenta republiky ze dne 15. 3. 2010 a uděluje se příslužníkům armády, kteří se podíleli na boji proti pandemii, bez ohledu na délku nasazení.
Nastrino di Merito COVID – 19 GPG IPS Vigilanza
Látková stužka se uděluje ozbrojeným i neozbrojeným příslušníkům bezpečnostních agentur, provádějících ostrahu bank, supermarketů, nemocnic a pod.
Nastrino di Merito COVID – 19 Volontari
Blíže neurčená stužka pro dobrovolníky.
Ve Španělsku Španělská vojenská asociace navrhuje k odměňování kříž, který vychází z Kříže za potírání epidemie, založeném roku 1829.
Dále tam byla Královským dekretem č. 701/2020 ze dne 28. července a rozkazem ministra obrany č. 50/2020 ze dne 4. září uzákoněna Pamětní medaile na operaci BALMIS. Uděluje se příslušníkům ozbrojených sil a civilistům přiděleným k Ministerstvu obrany, kteří se podíleli na této operaci. Ministerstvo obrany pojmenovalo operaci proti Covidu-19 BALMIS na počest vojenského lékaře Francisca Javiera Balmise, který se narodil v Alicante a žil v letech 1753–1819. Proslul bojem proti neštovicím na expedici do Nového světa a Filipín počátkem 19. století.
V Kazachstánu se jménem prezidenta republiky uděluje medaile s nápisem Khalyk Algysy, což se dá přeložit jako Vděčnost lidu. Medaile je vyrobena ze žlutého kovu o průměru 32 mm. Na rubní straně má ornament s nápisem Kazakhstan 2020 ve středu medaile.
V Rakousku Rakouská společnost Alberta Schweitzera uděluje stávající medaili se štítkem Covid-19.
Na Slovensku uděluje Ministerstvo vnitra tento odznak.
V České republice uděluje policie tento odznak. Podobný uděluje i Městská policie.
Ve Švýcarsku se uděluje pouze tato stužka.
Na Ukrajině mají medaili rovněž s anglickým nápisem.
V řadě zemí různé organizace vydávají množství medailí a odznaků s touto tématikou, často z komerčních důvodů. Řada zemí na základě veřejné poptávky pravděpodobně ještě zavede oficiální vyznamenání, to je např. Velká Británie (zde se o to zasazuje i princ Charles), Austrálie, Indie a další.
Prameny
1. www.military.com
2. www.change.org
3. www.malaymail.com
gmic.co.uk
Další články autora