Main Menu
User Menu

08.05.2018 - USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem

Citace :

Jaderná dohoda s Íránem je strašlivou jednostrannou úmluvou, která nepřinesla mír a nikdy nepřinese. Oznamuji, že Spojené státy od jaderné dohody odstoupí.

Toto oznámil americký prezident Donald Trump a dodal, že USA vůči Íránu obnoví sankce.
Dohodu, dojednanou v roce 2015 ještě za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, nynější prezident Donald Trump dlouhodobě kritizoval. Stejně jako Izrael tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání, aby v budoucnu získal jaderné zbraně.
Prezident USA by se měl podle platných pravidel k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín by vypršel 12. května. Při tom minulém termínu Trump řekl, že účast USA na dohodě příště neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny. A to se podle něj nestalo.


www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/08-05-2018-USA-odstoupily-od-mezinarodni-jaderne-dohody-s-Iranem-t212972#598866Verze : 1
MOD
Íránští zákonodárci uspořádali v budově parlamentu demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta a při pálení vlajky provolávali smrt Americe.


Předseda íránského parlamentního branného a zahraničního výboru Aláaddín Borúdžerdí prohlásil, že Írán zvýší výdaje na raketový balistický program. Trump své vypovězení dohody zdůvodnil také tím, že raketový program nezahrnuje.


Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý na Trumpovo oznámení reagoval ujištěním, že Írán se bude jadernou dohodou dále řídit, pokud se jejích cílů podaří dosáhnout ve spolupráci se zbylými účastníky, což jsou Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.
zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/08-05-2018-USA-odstoupily-od-mezinarodni-jaderne-dohody-s-Iranem-t212972#598868Verze : 0
MOD
Představitelé EU ve středu 9.5.2018 ve společném prohlášení vlád 28 členských zemí potvrdili záměr pokračovat v naplňování íránské dohody a ponechat tak evropským firmám přístup na íránský trh.
Evropské společnosti, které mají pobočky v USA, by však podle některých právníků porušovaly americké zákony, pokud by se rozhodly ignorovat Washingtonem uvalené sankce. I ty evropské firmy, které ve Spojených státech nepodnikají, by se mohly vystavit riziku americké odvety.
Evropské firmy mohou požádat americké ministerstvo financí o udělení výjimky ze sankcí. Ministr financí USA Steven Mnuchin bez bližších podrobností uvedl, že možnost udělení této výjimky existuje.
zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/08-05-2018-USA-odstoupily-od-mezinarodni-jaderne-dohody-s-Iranem-t212972#598880Verze : 0
MOD
Diskuse
tak vzhledem k tomu, ze se zapadni zeme nechaly slyset, ze "o porusovani dohody ze strany Iranu vedi, ale ze je to lepsi nez nic", tak jsem fakt zvedav, jak daleko tento appeasment zase dojde ...


btw, kritikem teto dohody nebyl v predvolebnim klani jen Donald Trump, ale i Killary
URL : https://www.valka.cz/08-05-2018-USA-odstoupily-od-mezinarodni-jaderne-dohody-s-Iranem-t212972#598872Verze : 1
MOD