Main Menu
User Menu

USA - MK-53 Nulka (vrhač klamných cílů)

MK-53 Nulka (Decoy Launching System (DLS))

MK-53 Nulka - vrhač klamných cílů


Odpalovací systém klamných cílů (Decoy Launching System - DLS) Mk 53 Nulka je určen k rychlé reakci na napadení vypuštěním aktivních jednorázových klamných cílů (Active Expendable Decoy - AED).


Systém je schopný poskytovat vysoce efektivní ochrany pro lodě velikosti křižník a menší proti moderním radiolokačně naváděným protilodním řízeným střelám.


Systém Nulka je vyvinutý ve spolupráci USA s Austrálií. Odtud je taky jméno "Nulka", které v domorodém australském nářečí znamená "být rychlý" ("be quick!".


Je určen k ochraně před širokým spektrem současných i budoucích radiolokačně řízených protilodních řízených střel (anti-ship missile - ASM). Ochrana je prováděna tak, že vystřelený pasivní klamný cíl, který obsahuje pasivní odražeč elektromagnetické energie (bohužel nevím, je-li to koutový odražeč nebo Lundbergova čočka) s efektivní odraznou plochou odpovídající chráněnému plavidlu i aktivní opakovač odvede naváděnou protilodní řízenou střelu od skutečného cíle.


Je navržen tak, aby byl schopen působit za jakéhokoli počasí, bez ohledu na denní či noční dobu, relativně pomalou reakční dobu a aby byl vyloučen rozdílu frekvencí mezi prijatou a odraženou elektromagnetickou vlnou vlive Dopplerovy frekvence.


Systém buď může být integrován do bojového systému nebo může být používán autonomně.
DLS MK-53 Mod 4 je upravený DLS MK-36 Mod 12 přidáním dvou odpalovacích trub Nulka ke každému ze čtyř odpalovacích zařízení klamných cílů MK-137 Mod 2.


Klamný cíl Nulka používá širokopásmové vysokofrekvenční opakovače namontované na vrcholu vznášející se raketové platformy. Po vypuštění klamný cíl Nulka odráží a vyzařuje stejné množství elektromagnetické energie jako chráněné plavidlo a tím svádí přilétají protilodní raketu od skutečného cíle.


Klamný cíl je autonomní létající zařízení schopné operovat v širokém rozsahu prostředí s vysokou účinností a tím i bojovou hodnotou.


Klamný cíl Nulka využívá princip vznášející se raketové platformy (raketový motor na pevné palivo), jejíž let je řízen pomocí mikroprocesorem ovládaného autopilota pomocí vektorového tahu.


Trasa letu klamného cíle je určena digitální letovou řídicí jednotkou, která je namontována bezprostředně na d raketovým motorem.


Kombinace raketového pohonu s vektorovým systémem řízení letu umožňuje použití klamného cíle i v krajně nepříznivých podmínkách a za vysoké rychlosti větru.


Kromě "radiolokační pasti" klamný cíl Nulka má i zdroje tepelného záření na ochranu před prostředky s infračerveným naváděním.


Po vypuštění klamný cíl Nulka operuje autonomně podle předpřipraveného programu tak, aby ochránil vlastní plavidlo.


Austrálie vyvinula vznášející se raketovou platformu, odpalovací zařízení a odpalovací interface.


USA vyvinuly elektronickou výbavu a systém řízení palby, které jsou nyní integrovány přímo v SSDS.


Následná modernizace klamného cíle Nulka zahrne přepracování elektroniky i systému řízení letu, aby bylo možné snížit celkovou váhu.


Existující odpalovací systém klamných cílů MK-36 je upravený tak, aby podporoval vypouštění i klamných cílů Nulka. Po nainstalování Nulky je celý systém přeznačen na MK-53. Může být použit jako součást komplexního obranného systému plavidla.


Vrhač klamných cílů MK-53 Nulka je v současnosti instalován na těchto plavidlech:
- torpédoborce třídy Spruance
- torpédoborce třídy Arleigh Burke
- křižníky třídy Ticonderoga (Aegis)
- výsadkové lodě třídy Whidbey Island
- výsadkové lodě třídy San Antonio
- program hladinových bojových jednotek SC-21Zdroj informace:
Federation of American Scientists - www.fas.org

USA - MK-53 Nulka (vrhač klamných cílů) - MK-53 NULKA - vrhač klamných cílů

MK-53 NULKA - vrhač klamných cílů
USA - MK-53 Nulka (vrhač klamných cílů) - MK-53 NULKA - vrhač klamných cílů

MK-53 NULKA - vrhač klamných cílů
URL : https://www.valka.cz/USA-MK-53-Nulka-vrhac-klamnych-cilu-t89001#331497Verze : 0