Main Menu
User Menu

18. gardový střelecký sbor [1943-1957]

18th Guards Rifle Corps

18. gardový strelecký zbor

18-й гвардейский стрелковый корпус

     
Název:
Name:
18. gardový střelecký sbor
Originální název:
Original Name:
18-й гвардейский стрелковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
28.04.1943
Předchůdce:
Predecessor:
27. střelecký sbor
Datum zániku:
Disbanded:
25.06.1957
Nástupce:
Successor:
18. gardový armádní sbor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
28.04.1943-DD.05.1943 Moskevský vojenský okruh
DD.05.1943-DD.08.1943 13. armáda
DD.08.1943-DD.11.1943 60. armáda
DD.11.1943-DD.12.1943 13. armáda
DD.12.1943-DD.03.1944 60. armáda
DD.03.1944-DD.04.1944 1. gardová armáda
DD.04.1944-DD.06.1944 38. armáda
DD.06.1944-13.09.1944 1. gardová armáda
13.09.1944-DD.11.1944 18. armáda
DD.11.1944-15.12.1944 2. ukrajinský front
15.12.1944-05.04.1945 Budapešťská skupina vojsk
05.04.1945-DD.04.1945 46. armáda
DD.04.1945-DD.10.1945 53. armáda
DD.10.1945-DD.05.1953 Východosibiřský vojenský okruh
DD.05.1953-04.01.1956 Západosibiřský vojenský okruh
04.01.1956-25.06.1957 Sibiřský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
28.04.1943-DD.05.1943 Moskva, ? /
DD.05.1943-DD.06.1945 východoevropské válčiště
DD.06.1945-DD.07.1945 přesun
DD.07.1945-DD.10.1945 dálnovýchodní válčiště
DD.10.1945-DD.05.1953 Irkutsk, ? /
DD.05.1953-25.06.1957 Omsk, ? /

Velitel:
Commander:
28.04.1943-22.01.1945 Afonin, Ivan Michajlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
22.01.1945-05.04.1945 Sosedov, Lev Borisovič1) (Geněral-major / Генерал-майор)
05.04.1945-29.05.1945 Afonin, Ivan Michajlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
29.05.1945-25.02.1946 Afonin, Ivan Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
25.02.1946-16.07.1952 Fomenko, Pjotr Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
16.07.1952-03.08.1953 Šatilov, Vasilij Mitrofanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
03.08.1953-27.01.1954 Šatilov, Vasilij Mitrofanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
28.01.1954-25.06.1957 ?, ? ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.05.1944-22.01.1945 Sosedov, Lev Borisovič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.04.1945-DD.02.1946 Sosedov, Lev Borisovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.05.1943-DD.12.1943 4. gardová výsadková divize
05.12.1945-DD.06.1946 124. gardová střelecká divize
DD.MM.1946-DD.10.1953 6. samostatná gardová střelecká brigáda
18.09.1953-25.06.1957 67. mechanizovaná divize
DD.10.1953-04.04.1953 124. gardová střelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
10.08.1944-05.04.1945 Stanislavský
05.04.1945-25.06.1957 Stanislavsko-budapešťský
Vyznamenání:
Decorations:

20.09.1945

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
-

Poznámka:
Note:
1) dočasne poverený velením
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk 2003.
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk 2004.
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A. - Slugin, S. A.: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk 2013.
URL : https://www.valka.cz/18-gardovy-strelecky-sbor-1943-1957-t58246#569820Verze : 2
MOD