Main Menu
User Menu

Pensacolský okruh [1862-1864]

District of Pensacola

     
Název:
Name:
Pensacolský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Pensacola
Datum vzniku:
Raised/Formed:
08.08.1862
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.02.1864
Nástupce:
Successor:
Západofloridský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
08.08.1862-DD.02.1864 Zálivový department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
08.08.1862-22.09.1862 Arnold, Lewis Golding ( )
22.09.1862-02.10.1862 Wilson, William ( )
02.10.1862-24.01.1863 Dow, Neal ( )
24.01.1863-21.04.1863 Dyer, Isaac ( )
21.04.1863-21.05.1863 Holbrook, William C. ( )
21.05.1863-18.06.1863 Dyer, Isaac ( )
18.06.1863-09.11.1863 Holbrook, William C. ( )
09.11.1863-DD.02.1864 Asboth, Alexander ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Pensacolsky-okruh-1862-1864-t220629#616057Verze : 1
MOD