Main Menu
User Menu
Reklama

Námořní bitvy starověku

Autor : 🕔01.03.2003 📕14.760
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Bitva u Arginoských ostrovů (406 př.n.l)

      Po řecko-perských válkách začalo období bojů o nadvládu nad Řeckem, období tzv. peloponéské války. V této válce, jenž se odehrála mezi Peloponéských svazem v čele se Spartou a Aténami, se odehrála roku 406 př.n.l bitva u Arginoských ostrovů.
     
      Aténskému loďstvu, které mělo 70 triér velel Konón. Při plavbě k ostrovu Lesbos potkali Atéňané nečekaně spartské loďstvo, složené ze 170 triér, kterému velel Kallikratidas. Rozpoutal se boj, ve kterém ztratil Konón 30 lodí a se zbytkem se stáhl do mytilénského přístavu, kde zorganizoval obranu. Vstup do přístavu zablokoval několika loděmi, které tam dal potopit, a na triéry postavil katabulty a balisty. Toto opatření mu pomohlo delší čas úspěšně odolávat pokusům Sparťanů proniknout do přístavu. Ti však úporně útočili a nakonec se jim podařilo ovládnout velký přístav. Konón ustoupil dále do malého přístavu a tam pokračoval v obraně. Když viděl, že se situace stává neudržitelnou, poslal do Atén dvě triéry se žádostí o pomoc. Jednu z nich Sparťané zadrželi, druhá však proplula blokádou a dorazila do Atén.

      Atéňané si pospíšili a okamžitě poslali Konónovi 150 lodí. Proti nim vyplulo 120 triér Sparty a zbývajících 50 lodí dále blokovalo přístav. Sparťané se rozdělením svého loďstva značně oslabili, a přestože měli více lodí, nezískali převahu ani na jednom úseku.

Reklama

      Aténské loďstvo se seřadilo do zatím nikdy nepoužité sestavy. Tvořily ji dvě křídla a střed, ve kterém bylo 30 triér stojících v jedné řadě. Na každém křídle pak bylo 60 lodí ve dvou řadách. Spartské loďstvo se postavilo do charaktristické sestavy v jedné řadě.

      Jako první vyrazili do boje Sparťané. Svým pravým křídlem udeřili na levé křídlo nepřítele. Vlajková loď Sparťanů se pokusila taranovat jednu z aténských triér, ale uvízla v ní svým trojzubcem. Atenské lodě ji rychle obklíčily a použily abordáže. Sparťané bojovali do posledního muže, zahynula tak celá posádka i s velitelem Kallikratidem. Smrt velitele definitivně rozhodla o spartském neúspěchu na pravé křídle. Druhé křídlo aténského loďstva bylo dokonce již prolomeno, spartské lodě však narazily na druhou linii lodí a ty je zničily. Sparťané utrpěli poražku i na tomto křídle. Loďstvo bylo rozbité a lodě, kterým se porařilo zachránit, ustoupily k ostrovu Chios. Atéňané ztratili v bitvě 25 lodí, zatímco Sparta 77 lodí.

Bitva u Arginoských ostrovů 406 př.n.l 


Předchozí stránka          Následující stránka

Reklama

Další články autora

Autor : 🕔01.03.2003 📕14.760