Přehled článků autora
-
Československá klamná souprava protiletadlového raketového oddílu
Se zájmem jsem si přečetl zajímavý článek Jana Bruse „Kulisáci války“ (viz MR 12/2009), ve kterém byla mimo jiné zmíněna souprava maket pro imitaci postavení protiletadlového raketového oddílu. Ve vojenském historickém archivu se mi o ní podařilo vyhledat zajímavé informace, o které bych se chtěl se čtenáři krátkým příspěvkem podělit.
-
Československé úkryty ze železobetonových prefabrikátů
V rámci československého poválečného opevnění byly kromě palebných objektů a pozorovatelen stavěny také nejrůznější úkryty pro živou sílu. Tento příspěvek si klade za cíl představit dva typy úkrytů ČSLA sestavených ze železobetonových rámů.
-
Kutr WHEC-37 Taney americké pobřežní stráže
Pokud si odmyslíme památník zničené bitevní lodi BB-39 Arizona, představuje kutr Pobřežní stráže Spojených států WHEC-37 Taney v současné době jediné plavidlo, které přežilo japonský útok na Pearl Harbor.
-
Muzeum námořní pěchoty ve městě Quantico
Národní muzeum sboru americké námořní pěchoty.
-
Námořní památník USS Constellation
Mezi historickými plavidly, která se zachovala do současnosti, nelze opomenout americkou šalupu Constellation, která kotví v přístavu Baltimore ve státu Maryland.
-
-
Trnitá cesta k zadání úkolu SKOT (1)
Velení československé armády v období krátce po skončení druhé světové války preferovalo jako obrněné transportéry polopásová vozidla. Relativně dlouhý vývoj transportéru HAKO (budoucího OT-810) a opotřebení kořistních vozidel (HKL6p) však donutily tehdejší MNO hledat i jiná řešení.
-
Trnitá cesta k zadání úkolu SKOT (2)
Přestože tehdejší Československá republika dokázala v 50. letech vyvinout pozoruhodné zbraně, v oblasti obrněných transportérů poněkud zaspala. Většina zamýšlených projektů s výjimkou HAKO zůstala na papíře nebo ve stádiu funkčních vzorků (např. V3S-O) a tento smutný fakt měl pokračovat fakticky do konce 50. let.
-
Úkol STOJAN
V nedávné době se čtenáři mohli seznámit s příspěvkem o počátcích vývoje čs. obrněného transportéru SKOT. I když se tento transportér v roce 1958 stále ještě nacházel pouze v ideových návrzích, v hlavách kompetentních zaměstnanců MNO se již rodily představy o dalších verzích, především o minometné.
-
Úvahy o přezbrojování ČSLA
Dne 14. 5. 1955 byla ve Varšavě podepsána smlouva, podle které vzniklo vojenské seskupení států východního bloku, a členem tohoto mocensko-politického nástroje SSSR se stalo i tehdejší Československo. To pochopitelně znamenalo další ze zásahů do budoucího vývoje nejrůznějších zbraní a zbraňových systémů domácího původu.
-
Výsadkové vozidlo LVTH-6A1
Při návštěvě Filipín jsem měl možnost okouknout poměrně málo rozšířené americké obrněné vyloďovací vozidlo LVTH-6A1, které bylo zavedeno do výzbroje filipínské námořní pěchoty. Jedná se o podpůrnou variantu úspěšného amerického obrněného obojživelného vozidla LVTP-5, nasazeného například ve válce ve Vietnamu.