Přehled článků autora
-
10,5 cm leichte Feldhaubitze 18
Vývoj a použití lehkého houfnice ráže 105 mm.
-
57mm Gun Motor Carriage T48
Je oficiálním označením samohybného kanónu na podvozku M3A1. Vozidlo bylo za 2. světové války dodáváno spojencům na základě smluv o půjčce a pronájmu. První stroje vznikly přestavbou polopásových M3A1 v prosinci 1942, celkem bylo vyrobeno 962 samohybných kanonů T48.
-
BVP-1MA
Modernizovaná varianta bojového vozidla pěchoty BVP-1 z konce devadesátých let, o níž se předpokládalo, že na počátku nového tisíciletí bude tvořit páteř mechanizovaných útvarů Armády České republiky.
-
Divizní kanón M 1939 (USV)
Historie a fakta o sovětském 76 mm kanónu
-
EE-T1 Osório
Brazilský tank Osorio, který se stal prvním tankem zkonstruovaným brazilským zbrojním průmyslem hlavní vývoj vedla firma Engesa Engenheiros Especializados S.A.), byl vypracovaný ve dvou verzích EE-T1 a EE-T2. Stavba prvního prototypu byla zahájena v roce 1984. Z důvodu nezájmu vlastní armády a z důvodu nezájmu ze zahraničí nezačala sériová výroba.
-
-
G6 (155mm samohybná houfnice)
Dalekonosná samohybná kanónová houfnice určená k boji s dělostřelectvem a minomety protivníka, k umlčování a ničení míst velení, palebných a radiotechnických prostředků a živé síly protivníka, boření trvalých obranných staveb a polních obranných objektů.
-
Kulomet
Technický popis mechanismu fungování kulometu.
-
LAV-300
Americké lehké obrněné vozidlo od společnosti Cadillac Cage určené pro vývoz do zemí třetího světa.
-
Lehké obrněné vozidlo typ 94
Tančík Typ 94 byl vyvinut na základě britského tančíku Carden-Loyd Mark VIB. Vývoj realizovala firma Tokyo Gasu Denki Kokyo (Tokyo Gas and Electric Industry) a první prototyp byl dokončen v roce 1934. Celkem bylo vyrobeno 823 exemplářů, jejichž sériová výroba běžela od roku 1934.
-
Lehký tank LT vz. 34
Vznikl vlastně jako soukromá iniciativa ČKD, po neúspěchu tančíku vz. 33. Armáda jej přijala do výzbroje a paradoxně až poté dodatečně vypsala specifikace.
-
-
LTL
Lehký tank nabízený Litevské armádě; jediný tank ČKD s hnacím kolem umístěným vzadu.
-
LVTP-5
Obojživelný výsadkový transportér byl vyvíjen podle požadavků americké námořní pěchoty od roku 1950 firmou BorgWarner (resp. jeho divizí Ingersoll Products Division) jako náhrada za generaci pásových výsadkových vozidel Amtrac. V srpnu 1951 byl dokončen první prototyp. Celkem se na výrobě 1124 transportérů podílelo pět firem. V roce 1974 byly vyřazeny z provozu z důvodu zavedení nového modelu LVTP-7 (resp. AAVP-7A1).
-
M103
V roce 1946 vyhlásilo ministerstvo obrany program War Department Equipment Review Board vedený Josephem W. Stilwellerem, přezbrojení US Army novými tanky.
-
OT-64 SKOT
V době svého vzniku pokrokový obrněný transportér projektovaný československým a polským průmyslem.
-
Pistole vz. 27
Samonabíjecí pistole
-
-
T-72MP
Tato varianta je jednou z nejrozsáhlejších modernizací, které byly na tancích řady T-72 provedeny. Iniciátorem a koordinátorem projektu byla firma PSP BOHEMIA a.s. (Přerov), na systému řízení palby a senzorů spolupracovaly firmy SAGEM a SFIN, dodavatelem modernizovaného podvozku a přídavného pancéřování byla ukrajinská firma ChKBM.
-
T30
T30 byl americký těžký tank vyvíjený koncem druhé světové války. Měl být, stejně jako jeho příbuzný tank T29, americkou odpovědí na těžký německý 70tunový tank Tiger II.
-
TAM
V letech 1974 až 76 byl na objednávku Argentiny vyvinut firmou Thyssen Henschel střední tank s nezvyklým konstrukčním uspořádáním. Využita byla tehdy nová věž s německým kanónem ráže 105mm firmy Rheinmetall typu Rh-105-30 na vylepšeném podvozku bojového vozidla pěchoty Marder. Němci označili tank jako TH-301, v Argentině dostal jméno TAM (Tanque Argentino Mediano - Argentínský střední tank).
-
Těžká polní houfnice 18
Tato houfnice byla na začátku druhé světové války hlavní dělostřeleckou zbraní německého středního dělostřelectva.
-
Typ 89
Typ 89, známý také jako PLZ89, byl vyvinut koncem 80. let. Jednalo se o čínský pokus vyvinout domácí samohybnou houfnici s podobnými schopnostmi jako sovětská 2S1 Gvozdika.
-
-
Typ 89 (122mm samohybná houfnice)
Od konce 70. let 20. století byla v Číně vyvinuta řada samohybných houfnic ráže 122 mm, které měly splňovat požadavky čínské armády. PLA požadovala mobilní dělostřelecký systém, který by poskytoval nepřímou palebnou podporu motorizované pěchotě a obrněným jednotkám na střední až dlouhé vzdálenosti a byl schopen s nimi držet krok. Žádný z nich však tyto požadavky nedokázal splnit. Typ 89, známý také jako PLZ 89, byl vyvinut koncem 80. let. Byl to čínský pokus o vývoj domácí samohybné houfnice s podobnými schopnostmi jako sovětská 2S1 Gvozdika.
-
vz. 70 (122mm raketomet)
Mobilní reaktivní dělostřelecká zbraň na upraveném podvozku Tatra 813 využívající možnosti střelby ze 40 hlavňového svazku. Je určena k provádění soustředěných paleb na větší prostory protivníka a ničení palebných prostředků a bojové techniky.