V posledních letech, zejména s uvolněním společenských poměrů po roce 1989, se stále více amatérských nadšenců věnuje pátrání po událostech spojených s leteckou válkou nad českými zeměmi v letech 1939 – 1945. Spoustu svého volného času věnují pátrání po domácích i zahraničních archívech, rozhovorům s pamětníky událostí, dopisování s podobnými nadšenci z ciziny či shánění informací v různých publikacích a periodikách. Součástí aktivit některých zájemců o tuto problematiku je i odkrývání a vyzvedávání trosek letounů z míst jejich havárií. Tato činnost však s sebou nese mnohá úskalí v podobě dodržování zákonů ČR, které aktivity soukromých badatelů porušují, a zacházení s možnými pozůstatky padlých letců. Tento článek by měl představit pohled na tuto problematiku ze strany oficiální archeologie a legislativních předpisů, které se na ni vztahují.
Další životopis jednoho z mnoha statečných bojujících v řadách RAF.
V době podivné války jezdila po amerických leteckých závodech britská nákupní komise a hledala vhodné letouny pro RAF. Mimo jiné se dostala k firmě Bell v Buffalu, která Britům předvedla svůj prototyp výškové stíhačky s výbornými letovými vlastnostmi a rychlostí převyšující tehdy magických 400 mil v hodině, tj. 644 km/h. Britové se nenechali dlouho přesvědčovat a 13. 4. 1940 byla podepsána objednávka na 675 kusů nové stíhačky s označením P-400, odvolávajícím se na udávanou rychlost letounu.
Bolesław Gladych patří k předním polským leteckým esům - je na 5. místě s oficiálním skóre 14 jistých sestřelů, 2 pravděpodobné sestřely a jedno týmové poškození (počítáno jako 1/2). V USA mu byla připsána další tři vítězství (celkem 10 v amerických službách), která však polská Bajanova komise neuznala. Všechny osobní letouny Boleslava Gladycha, na kterých létal od nástupu k létání na Britských ostrovech, byly označeny emblémem tučňáka s podpisem "Pengie" (přezdívka jeho přítelkyně, Kanaďanky z WAAF). Několikrát se ve vzduchu setkal se slavným německým stíhacím esem Georgem-Peterem Ederem, známým tím, že neútočil na těžce poškozené nepřátelské letouny.
Letoun vznikl podle požadavku italského letectva na výkonný pozorovací a průzkumný stroj. Ačkoliv již na počátku bylo jasné, že za vítěze byl určen typ Ca.331, vlivný koncern Fiat, který byl od roku 1937 vlastníkem továrny CANSA, prosadil financování vývoje svého projektu z vládních peněz.
Životopis nejúspěšnějšího rumunského stíhače v boji s americkými čtyřmotorovými bombardéry. V celkovém žebříčku rumunských es mu patří čtvrté místo.
Americké námořní stíhací eso z Pacifiku s českými předky.
Články na téma počátek 2. světové války, které byly přihlášeny do soutěží hodnostních skupin valky.cz.
Během druhé světové války získalo více jak tisíc dvě stě pilotů RAF status stíhacího esa. Jména jako Malan, Bader, Johnson, Caldwell či Deere zná asi každý, kdo se alespoň trochu o letectví zajímá. Ovšem jen jeden z nich má právo pyšnit se tím, že byl první – Edgar James „Cobber“ Kain.
Životopis amerického stíhacího esa II. světové války, třetího nejúspěšnějšího pilota slavné 357. stíhací skupiny.
Životopis jednoho z nejúspěšnějších stíhacích pilotů US Navy v průběhu II. světové války.
Letoun Do 217 byl přímím následníkem bombardéru Do 17, který byl Luftwaffe hojně používán na počátku války a spojenečtí piloti ho znali pod přezdívkou létající tužka.
Edward L. Gimbel byl jedním z mnoha Američanů, kteří se po vypuknutí druhé světové války zapojil do bojů po boku Britů, svou bojovou pouť ale zakončil sestřelením nad Prahou v řádách slavné americké 4. stíhací skupiny.
Dosáhl jednoho z prvních sestřelů mezi čs. piloty v Bitvě o Británii, nositel DFC, zemřel při srážce s jiným strojem v říjnu 1940.
Československý armádní důstojník a vojenský letec. V době druhé světové války působil jako stíhač u Armée de l'air, kde se stal esem, a později sloužil u československých jednotek Royal Air Force.
Životopis úspěšného pilota Typhoonu, jediného, který na typu sestřelil pět létajících pum V-1.
Životopis stíhacího esa RAF Bitvy o Británii, které padlo v leteckém boji.
Tento důstojník podal mimořádnou službu jako velitel letky ve stíhací peruti. Zúčastnil se stíhacích hlídek, ozbrojených průzkumů a střemhlavých bombardovacích misí od svého připojení k současné peruti a během těchto operací zničil nejméně pět nepřátelských letadel a další poškodil. K tomu Flight Lieutenant Boyle zničil mnoho pozemních cílů, včetně čtyřiceti transportních vozidel, tří vlaků a šesti vagónů. Šel skvělým příkladem svou horlivostí a skvělým bojovým duchem.
Nejúspěšnější pilot na Mustangu v RAF
Nejúspěšnější australský noční stíhač.
Životopis nejúspěšnějšího nizozemského stíhače v RAF během let 2. světové války.
Životopis nočního stíhače, který úspěšně skóroval proti Němcům, Italům i Japoncům.
Životopis australského stíhacího esa, pilota, který úspěšně bojoval nad Středomořím a Barmou.
Australské stíhací eso druhé světové války.
Životopis jediného islandského stíhacího esa RAF ve 2. světové válce.
Tento úspěšný pilot se narodil 5. ledna 1912 v Lansbergu v Německu. Po vyučení elektromontérem vstoupil do letectva a v letech 1930-1932 absolvoval Školu pro odborný dorost letectva u VLU v Prostějově. Poté sloužil jako stíhač u Leteckých pluků 4 a 2. Zde létal na letounech Avia Ba.33, Letov Š.20 a Š.31 a Škoda D.1. Pro své vynikající pilotní schopnosti pak od roku 1934 až do okupace působil jako zalétávací pilot u VTLÚ v Letňanech.
Životopis J. Kuroeho, nejúspěšnějšího armádního stíhače v Barmě a obránce Japonska před nálety B-29.
Tento nejúspěšnější kanadský stíhač druhé světové války se narodil 6.12.1921 v Montrealu. Jeho otec byl Švéd a matka Angličanka. Létat chtěl již od mládí a pokusil se vstoupit do RCAF, ale protože neměl středoškolské vzdělání nebyl přijat. Absolvoval tedy soukromé hodiny létání a po vypuknutí Zimní války chtěl vstoupit do finského letectva, ale nedostal svolení od rodičů, které potřeboval, protože ještě nebyl plnoletý ...
První velitel B letky 312. čs.stíhací perutě RAF a významný velitel jednotek stíhacích bombardérů RAF během 2. světové války.
Největšího úspěchu dosáhl 8. srpna. Němci ten den v několika vlnách napadli konvoj CW9 (kódové označení Peewit), který se pohyboval v okolí ostrova Wight. Peelova jednotka se postavila první vlně...
Pravděpodobně na jaře 1680 došlo na bezdružicko-švamberském panství, které v té době patřilo císařskému komořímu Janu Kryštofu z Heissensteinu, k povstání nevolníků. Za hlavního vůdce rebélie je uváděn Hans Muck ze Zhořce.
Henschel Hs 126 byl hornoplošný pozorovací letoun určený pro spolupráci s pozemními jednotkami. Konstruktérem letounu byl ing. Friedrich Nicolaus, který vycházel ze staršího typu Hs 122. (přepracovaná verze).
Narodil se 19. července 1912 v Bad Hersfeldu. Vojenskou kariéru zahájil v říjnu 1931 jako pěšák u tehdejšího Reichswehru. V roce 1935 nastoupil službu u Luftwaffe. Začínal jako technický důstojník u jedné z letek těžkých stíhaček, ale v létě 1939 je přeložen k 1./JG 51, která létala s výkonnými Messerschmitty Bf 109.
Po pádu Norska se třem letounům M.F.11 podařilo uletět do Finska, které je zařadilo do svého letectva a používalo k námořnímu průzkumu a doprovodu konvojů. Letouny zde byly oblíbené a poslední byl vyřazen až v roce 1950! Asi 16 kusů ukořistili Němci a letuschopné požívali v pomocných službách a k výcviku.
V letech 1934/35 začali inženýři K. Sivčev a L. Ilič pracovat na vývoji stíhacího letounu pro Jugoslávské letectvo. Navrhli hornoplošný letoun s celokovovou kostrou, která byla potažena převážně plátnem, a pevným podvozkem.
Československý vojenský pilot, bojovník proti nacismu v řadách francouzského letectva, RAF a 1. československé smíšené letecké divize v SSSR. Během bitvy o Francii participoval na sestřelech pěti letadel Luftwaffe jistě a dalších tří pravděpodobně. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl postaven mimo službu a z obav před hrozící perzekucí odešel s rodinou do exilu, v němž přijal nové jméno John Kent. Byl nositelem dvou Čs. válečných křížů, Čs. medaile Za chrabrost, Čs. medaile Za zásluhy, Řádu SNP I. třídy, francouzského Croix de Guerre s dvěma palmami a dvěma stříbrnými hvězdami, řádu Čestné legie a rumunského řádu Corona Romana.
Statečný stíhač, velitel 313. stíhací perutě, který v roce 1943 padl v leteckém boji s Bf 110.
První čs. stíhač, který během 2.sv.války padl v leteckém boji.
Další z našich pilotů u RAF. Létal a bojoval, velel peruti Typhoonů. Byl sestřelen a padl do zajetí, prošel táborem Stalag III, o vlásek unikl smrti při nevydařeném útěku. Válku přesto přežil, ale jeho vlast ho zatratila.
Mladý velitel cvičné letky 310. stíhací perutě, který se účastnil bojových letů a padl v leteckém souboji.
Během druhé světové války dobyli čs. stíhači 620 leteckých vítězství, z čehož 395 bylo jistých, ať získaných samostatně nebo ve spolupráci. Mezi jejich oběťmi najdeme všechny významné letouny Luftwaffe, tedy i slavný střemhlavý bombardér Junkers Ju 87 Stuka. Naši stíhači mají přiznáno 13 vítězství nad tímto typem. A o těchto soubojích pojednává tento článek.
Čajka má zadní pancéřovou desku chránící pilota, takže střílet na ně Gladiátorem přímo zezadu je zbytečné. Dogfight je nejlepší šance jak ji sestřelit. Ale musíte být dobří.
Po vypuknutí války se ve Varšavě se přihlásil do České družiny a na frontě při rozvědkách na sebe upozornil odvahou. Již v listopadu 1914 obdržel Medaili sv. Jiří IV. stupně a poté mezi červnem 1915 až zářím 1916 všechny čtyři stupně Kříže sv. Jiří.
Narodil se 23.3.1917 v Plzni, kde se také ve Škodovce vyučil soustružníkem. Po práci pak navštěvoval letiště Západočeského aeroklubu na letišti Plzeň-Bory. V rámci akce 1000 nových pilotů zde prodělal i pilotní výcvik. V letech 1936-37 pak absolvoval vojenský výcvik ve Škole pro odborný dorost letectva ve VLU v Prostějově.
Životopis stíhače FAA, který získal první vítězství na Hellcatu v britských barvách.
Životopis amerického stíhacího esa 2. světové války, pilota, který získal 5 vítězství v jednom letu.
Vedl jsem svůj roj střemhlavým útokem přímo doprostřed nepřátelské formace. K jednomu z Me 109 jsem se přiblížil asi na 100 yardů. Poprvé jsem použil zaměřovač K-14 a docílil jsem jen několika zásahů.
Životopis stíhacího esa US Navy 2. sv. války, zachránce letadlové lodi USS Lexington, nositele Medaile cti, pilota, který zmizel pěhem první noční stíhací mise amerického námořnictva.
Životopis dalšího z polských stíhacích pilotů, který byl v boji od počátku do konce 2. světové války.
Osudy nejúspěšnějšího stíhače z bojů nad Maltou George F. Beurlinga jsou poměrně známé. Jméno nejúspěšnějšího nočního stíhače již tak známo není. Byl jím shodou okolností také Kanaďan – Robert Carl „Moose“ Fumerton.
Stíhači, kteří na Mustangu zničili nejméně pět létajících střel V-1
Pátrání po nezvěstných amerických vojácích má dlouholetou tradici. Historickým pozadím, použitými metodami a účelem této kladně hodnocené činnosti se zabývá tento článek. Jsou také popsány dva případy, kdy byl identifkován nezvěstný letec.
Letecké eso novozélandského královského letectva (RNZAF) během druhé světové války. Je mu připisováno zničení jedenácti nepřátelských letadel a dva poškozené. Byl nejlépe hodnoceným novozélandským nočním stíhačem.
Článek popisuje pět soubojů Hurricanů RAF s neobvyklými nepřátelskými letouny.
Stručná historie 421. letky RAF. Jednotka zasáhla do závěru Bitvy o Británii a později z ní vznikla 91. peruť.
Archeologie modernity - výzkum 18. - 20. století na základě studia vlastností movitých a nemovitých artefaktů a mezioborové spolupráce. V akademické obci se v poslední době rozproudila diskuse nad možností vzniku nového vysokoškolského studijního oboru s tímto zaměřením. Proto rádi přivítáme Vaše případné připomínky a návrhy k této problematice.
Životopis vynikajícího pilota RAF, jednoho z těch, kteří bojovali za naší vlast proti nacistům. Stejně jako mnoho dalších, ani on se do své země již nevrátil.
Životopis velitele letky A 310. stíhací perutě
Legendární letoun Spitfire bojoval a vítězil v průběhu celé 2. světové války a na všech bojištích. Bojovali na něm letci mnoha národností, mnoho z nich se stalo leteckými esy. Jen jeden pilot však na Spitfiru dokázal sestřelit pět letadel během jednoho letu. Osudy tohoto muže se zabývají následující řádky.
Životopis stíhacího esa japonského armádního letectva.
Životopis sovětského stíhacího esa, prvního pilota Velké vlastenecké války, kterému byl darován bojový letoun.
Životopis polského stíhacího esa, pilota, který byl v boji od přepadení Polska v září 1939 až do vítězství v květnu 1945.
Osud Rumunska ve 2. světové válce je podobný osudům dalších malých států v této době. Po rušném závěru 30. let se dostalo pod vliv Německa a vstoupilo po jeho boku do války se SSSR. Tak chtělo získat zpět území ztracené právě ve prospěch napadeného. Poté se však rumunští vojáci museli účastnit dalších tažení, která vyvrcholila prohrou u Stalingradu. Od roku 1943 se jejich vlastní země stala terčem útoků amerického strategického letectva. Následné neúspěchy Německa přivedly v roce 1944 Rumuny na stranu Spojenců, kteří pak válku ukončili na území Československa. A na všech těchto vítězstvích i prohrách se podíleli rumunští stíhači. Ti získali přes 1200 vítězství a jedním z nejúspěšnějších byl Dan Valentin Vizanty.
I když Francie a Británie vyhlásila válku Německu 3. září 1939 a RAF začala s bojovými operacemi již ten den, francouzské letectvo vypadalo, jako by se ho tato změna vůbec netýkala. K prvnímu kontaktu Armée de ľ Air s Luftwaffe došlo až o pět dní později a pro Francouze toto střetnutí nedopadlo vůbec špatně.
Masakry německých a italských dopravních letounů v závěru afrického tažení jsou docela dobře známy. Podobné hony na „dopraváky“ se ale odehrávaly i později v oblastech, odkud se síly Osy v rychlosti musely stahovat. Stalo se tak i během bojů na Sicílii a k nejúspěšnějšímu zásahu proti leteckému mostu došlo 25. července 1943 v samém závěru bojů.
Životopis britského leteckého konstruktéra, tvůrce závodních specialů a slavné stíhačky Spitfire, keterý podlehl rakovině.
Pokud mi osud dopřeje jen krátkou kariéru bojovníka, budu děkovat nebesům za to, že jsem mohl obětovat svůj život osvobození FRANCIE. Řekněte mé matce, že jsem byl vždy velmi šťastný a vděčný za to, že jsem dostal příležitost sloužit BOHU, SVÉ ZEMI a TĚM, KTERÉ MILUJI, a že ať se stane cokoli, budu jí vždy nablízku.
Vyučil se zámečníkem-opravářem parních lokomotiv v Tulském závodě a stal se zde předsedou Osoaviachimu. V zimě 1931 vstoupil do kroužku plachtařů v tulském aeroklubu. V srpnu 1933 nastoupil do Kačinské vojenské školy pilotů. Výcvik ukončil v listopadu 1934 a byl přidělen ke 40.letecké brigádě vyzbrojené stíhačkami I-15 ...
Životopis britského stíhacího esa, účastníka Bitvy o Británii a tažení v Africe a Itálii.
Životopis australského stíhacího esa, pilota, který má jako jeden z mála na svém "kontě" sestřely letounů Německa, Itálie, Francie a Japonska.
Životopis amerického stíhacího esa polského původu Kanadského královského letectva. Poslední Američan, který získal 5 vítězství v kabině legendárního Spitfiru.
Tento Plzeňák se narodil 13.11.1914. Základní pilotní výcvik získal v Západočeském aeroklubu na letišti Plzeň-Bory. Poté se dobrovolně přihlásil k letectvu a v letech 1932-34 absolvoval výcvik ve Škole pro odborný dorost letectva ve VLU v Prostějově.
Tabulka, která obsahuje počet vítězství, jednotky, typ letounu a bojiště, na kterých piloti své úspěchy získali.
Tabulka stíhacích es RAF a letectev Commonwealthu podle typů používaných letounů.
V ranních hodinách devátého dubna 1940 německá vojska vpadla do Dánska a Norska, čímž zahájila operaci Weserübung. Německé velení si tímto krokem chtělo zajistit dodávky švédské rudy přes nezamrzající severské přístavy. Slabá dánská armáda byla poražena během jednoho dne, Norové se však urputně bránili. Na pomoc napadené zemi přispěchali Francouzi a Britové. Rozpoutaly se tvrdé boje na zemi, na vodě i ve vzduchu. A o účasti stíhačů RAF v této kampani pojednává následující článek.
... ovšem dříve než oslavil první vzdušné vítězství, musel sám použít padáku. Dne 11. 3. 1940 pronásledoval společně s pěti dalšími stíhači průzkumný Do 17P, když náhle z motoru jeho Moranu vyšlehly plameny...
Americká stíhačka Curtiss Hawk 75A je známá především z francouzského nebe jara 1940. V kokpitu tohoto elegantního stroje však o rok později úspěšně bojovali též další, možná nečekaní letci – Finové. Ti si svými úspěchy v ničem nezadali se západními kolegy. Celkem 15 z nich získalo status esa – nejúspěšnějším se stal Allto Kalevi Tervo.
Motory Allison poháněné verze legendárního letounu Mustang jsou neprávem opomíjeny v historii letecké války let 1939–1945. Dočkaly se omezeného bojového použití – obstály však se ctí. K nejúspěšnějšímu nasazení v rámci amerického letectva došlo nad Barmou, nejvíce vítězství pak získal právě James J. England, který následně svou válečnou kariéru uzavřel na čínském nebi.
Václav Bergman byl stíhač 310. československé stíhací perutě RAF. Byl jedním ze dvou československých letců (spolu s Karlem Kuttelwascherem), kteří za své zásluhy obdrželi dvakrát britský Záslužný letecký kříž.
Životopis českého stíhacího pilota, účastníka Bitev o Francii a Británii a nejúspěšnějšího československého letce na nejmodernější francouzské stíhačce D.520.
Životopis britského stíhacího esa S/Ldr Jerrarda Jefferise-Latimera, účastníka Bitev o Francii a Británii a velitele 310. čs. stíhací perutě.
Nástin problematiky uznávání vzdušných vítězství u RAF během let 1939-45 a ozřejmení zápisu nárokovaných vítězství, který autor používá ve svých příspěvcích o letcích RAF a letectev Commonwealthu.
Životopis jediného stíhače RAF, který byl vyznamenán Viktoriiným křížem.
Životopis norského stíhacího pilota RAF, který se sice nestal esem, byl však uznávaným velitelem a Wing Commanderem 124. křídla letounů Typhoon.
Životopis nejúspěšnějšího amerického stíhače v řadách RAF během 2. světové války.
„Tento důstojník sestřelil 17 nepřátelských letadel. Jako velitel britského stíhacího křídla, u kterého sloužilo 11 československých letců, projevil zájem a efektivní porozumění čs. věci. Projevil velkou péči při tréninku čs. pilotů a osobně je vedl do akce, zejména do bojů nad severní Francii, ve kterých dosáhli výjimečného úspěchu.“
Nejúspěšnější stíhač RNZAF v bojích proti Japoncům!
Životopis nejmladšího finského stíhacího esa 2. světové války a jediného pilota, který získal vítězství na letounu Mörkö-Morane.
Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.
Zjistit více