Zpět na úvodní stránku

Přehled (6424 článků)

 • Valentine Archer

  👤Scotty 🕔06.05.2021

  Samohybný kanón s názvem Archer byl svými osádkami zpočátku brán se značným despektem, nicméně nezvyklá konstrukce prokázala své výhody při bojovém nasazení v západní Evropě.

  Zobrazit celý článek
 • Václav III.

  👤Vladimír Šilhán 🕔06.07.2021

  Český, polský a uherský král; poslední panovník z dynastie Přemyslovců. Byl synem českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské.

  Zobrazit celý článek
 • Bitevní lodě třídy Iowa

  👤Tomáš Hasoň 🕔20.01.2004

  Bitevní lodě třídy Iowa - reakce na japonské superbitevní lodě Jamato a Musaši. Díky své moderní koncepci vydržely v aktivní službě do 90 let.

  Zobrazit celý článek
 • ORP Ryś - první polská ponorka

  👤Tars 🕔24.06.2011

  Historie první ponorky II.RP
  Jakmile Polsko po ukončení I. světové války získalo nezávislost a také přístup k moři, začalo logicky také s budováním vlastní flotily. Nejprve spoléhalo na hladinové lodě, které převzalo či koupilo od jiných států. Později plánovalo stavbu lodí již podle vlastních potřeb a požadavků. Podle plánu rozvoje loďstva měly být součástí polské floty také ponorky.

  Zobrazit celý článek
 • Malý rudý ďábel

  👤Vladimír Marek 🕔31.01.2015

  Josef Černota patřil nejen k nejlepším vojákům naší zahraniční armády, ale i k zakladatelům československého výsadkového vojska.

  Zobrazit celý článek
 • Záznam rozhovoru Stalina s Hopkinsem

  👤Jan Flieger 🕔16.01.2005

  Přepis rozhovoru Stalina s Hopkinsem z 31. července 1941.

  Zobrazit celý článek
 • Miguel Hidalgo y Costilla

  👤Wlasto Klucar 🕔17.06.2021

  Římskokatolický kněz v Novém Španělsku, který je hlavním představitelem 1. etapy mexické války za nezávislost na Španělsku. Ta začala vydáním tzv. Provoláním z Dolores, jejíž spoluautorem byl právě Hidalgo. Vedl několik povstání, ale po sérii porážek byl zajat 21. března 1811 a uvězněn, následně byl 30. července stejného roku odsouzen a popraven.

  Zobrazit celý článek
 • Stíhač I-350

  👤Ivo Valuch 🕔28.04.2021

  Poté, co v roce 1948 na stíhačce MiG-15 (I-310, C) překonal rychlostní limit tisíc kilometrů, v OKB-155 v čele s hlavním konstruktérem A. I. Mikojanem společně se specialisty CAGI téměř okamžitě nastínil opatření k jeho dalšímu zvýšení. Již 26. července 1949 stoupá do vzduchu prototyp stíhačky MiG-17 (I-330, SI).

  Zobrazit celý článek
 • Panzergrenadieren

  👤Luboš Pavel 🕔06.08.2002

  Po skončení 1. světové války Spojenci vyřadili velkou část své výzbroje ze svého arsenálu, rozpustili řadu jednotek a radikálně snížili výdaje na zbrojení. Válka, která měla být poslední, byla u konce a mnoho úředníků a vojenských představitelů nevidělo velký smysl ve vynakládání značných prostředků na rozvoj nových zbraní nebo taktiky.

  Zobrazit celý článek
 • Vznik a vývoj L-60 Brigadýr

  👤Fantan 🕔17.11.2004

  Skvostný K-65 Čáp začal koncem čtyřicátých let pomalu zastarávat a bylo třeba hledat náhradu. U nás se jí stal letoun stejné koncepce, nazývaný L-60 Brigadýr (u armády značen jako K-60).

  Zobrazit celý článek
 • Bantam BRC-60

  👤Ing. Štefan Bukovan 🕔11.04.2021

  V roku 1938 dokončila spoločnosť Bantam vývoj viacúčelového ľahkého terénneho automobilu pre vojenské účely, ale narazila na nezáujem armádnych zložiek. Až po vypuknutí vojenského kofliktu v Európe v roku 1939 usúdili zodpovední, že podobné vozidlo armáda potrebuje a v júli 1940 vydali požiadavky na nové terénne vozidlo.

  Zobrazit celý článek
 • Jardův velký den...

  👤Joey Pytlák Říha 🕔05.10.2007

  Redaktorka se mě zeptala: "Nechtěl jste někdy, když jste viděl, že vedle Vás umírají Vaši kamarádi, vzít nohy na ramena a utéct?"... Mě ta otázka velmi překvapila. Já se na ní podíval a odpověděl: "To se nikdy nemohlo stát..." Naši kamarádi zemřeli za ideály, pro které my jsme bojovali. Mezi našimi letci,... to byly moje nejlepší vzpomínky a nejlepší část mého života. My jsme bojovali, my jsme umírali, ale byli jsme nejlepší kamarádi, jeden a nebo druhý byli jsme připraveni zemřít pro svého kamaráda..."

  Zobrazit celý článek
 • Hippel, Hans Joachim von

  👤Radek Enžl 🕔09.08.2020

  Každý, kdo se zajímá o letectví 1. světové války, dříve či později narazí na jméno Hanse von Hippela. Tento muž však neproslul tím, že by byl stíhacím esem, nýbrž nápadným markingem svých letounů.

  Zobrazit celý článek
 • Únik z Madridu

  👤Wlasto Klucar 🕔15.07.2021

  Spojovací pluk bol v 30 rokoch jedinou jednotkou svojho druhu v Španielskej armáde. Po vypuknutí povstania v júli 1936 v poslednej chvíli uniká osudu iných Madridských jednotiek, ktoré sú prepadnuté militantmi a ich príslušníci zatknutí alebo ako v mnohých prípadoch bez milosti popravení. Pluk podnikne dobrodružnú cestu, ktorá sa neobíde bez obetí na životoch, aby sa v Segovia pripojil k jednotkám Národného hnutia, po boku ktorých je zasadený do bojov.

  Zobrazit celý článek
 • Špaček - zabiják

  👤Radislav Svoboda 🕔27.04.2003

  Už bylo mnohé napsáno o nacistických ponorkách, o tom, kolik škody napáchaly na atlantických námořních komunikacích, i o tom, že toto byl asi jediný prostředek, který mohl vyřadit z války Spojené království Velké Británie a Severního Irska — a tím třeba i zvrátit výsledek II. světové války.
  Ale co dnes víme o protivnících německých U-bootů, o protiponorkových lodích a jejich zbraních, o eskortních a podpůrných skupinách, či o jejich velitelích, a o mužích, kteří sloužili na palubách těchto lodí? Velmi málo.

  Zobrazit celý článek
 • Lvice z Bretaně

  👤Michal Rak 🕔20.07.2021

  Bretonská šlechtična, která se stala korzárkou, aby pomstila svého manžela poté, co byl francouzským králem popraven za velezradu. Překročila Lamanšský průliv a zaměřila se na francouzské lodě. Bylo jejím zvykem nechat alespoň jednoho námořníka naživu, aby doručil zprávu francouzskému králi.

  Zobrazit celý článek
 • P-II-a

  👤Branislav Juhász 🕔16.04.2021

  Projekt nového ľahkého tanku kategórie "IIa" (ľahký tank určený pre potreby jazdectva) firmy ČKD vznikol v roku 1935 na základe požiadavky Hlavného štábu československej armády a špecifikácií zadaných Vojenským technickým a leteckým ústavom. Malo sa jednať o stroje s hrúbkou čelného panciera 25 mm, bočného panciera 15 mm a rýchlosťou prevyšujúcou 30 km/hod.

  Zobrazit celý článek
 • Náhled do historie Kosova

  👤Tomáš Vohník/chinook 🕔04.12.2007

  Kosovo si již po několik generací přivlastňují jak Albánci, tak i Srbové. Obě strany používají výkladu historie ke svému prospěchu, aby ospravedlnily své nároky na toto území. Obě strany za toto území neváhají prolévat krev. Obě strany zviditelňují především svojí verzi všeho a odsuzují, to co sem jim do ní nehodí.

  Zobrazit celý článek
 • Doleva nebo doprava?

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

  18. července 1940 vláda Jeho Veličenstva a tehdejší sovětský režim definitivně uznaly československou exilovou vládu v Londýně. Pro Edvarda Beneše a jeho spolupracovníky to byl zlomový okamžik jejich předlouhého zápasu o znovuobnovení Československé republiky v předmnichovských hranicích a ve svobodné Evropě, kde nebude místo pro nacistický režim.

  Zobrazit celý článek
 • John Herschel Glenn

  👤Michal Kuča 🕔23.02.2009

  Americký astronaut, vojenský letec, manažer a politik. Byl prvním Američanem, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Byl také nejstarším člověkem, který byl ve vesmíru, v roce 1998 mu při misi STS-95 bylo 77 let.

  Zobrazit celý článek