WSK SM-1 [Kód NATO: Hare]

Přehled verzí

WSK SM-1 - přehled verzí


SM-1/300 - polská licenční verze lehkého víceúčelového vrtulníku Mi-1T, číslo 300 (a písmeno T) znamenají životnost rotoru v letových hodinách; cca 100 ks?
SM-1/600 - licenční verze vrtulníku Mi-1A - nový rotor s vyšší životností, možnost nést přídavnou nádrž a další úpravy; cca 20 ks?
SM-1W - licenční verze vrtulníku Mi-1M - nový širší trup s prostorem pro tři cestující; stovky kusů.
SM-1Wb - obdoba Mi-1M pozdějších sérií s kovovými rotorovými listy a hydraulickými posilovači řízení; pravděpodobně stovky kusů.


Od všech verzí byly odvozeny účelové varianty:
SM-1Sz - cvičná varianta odpovídající Mi-1TU/AU/MU se zdvojeným řízením, sedadlo instruktora bylo vpravo vzadu, po levé straně měl pracovní stolek.
SM-1D - záchranná varianta s výklopným palubním jeřábem a záchranným košem.
SM-1S - sanitní varianta s dvěma sklolaminátovými pouzdry na nosítka na bocích trupu. U strojů odvozených od SM-1/600 a SM-1W bylo možno místo levého pouzdra nést přídavnou nádrž.
SM-1Z - zemědělská varianta, která mohla na bocích nést sklolaminátové zásobníky na rozprašovanou látku, s hubicí pod zadní částí trupu.


Celkem postaveno 1594 strojů.


SM-2 - lehký dopravní a spojovací vrtulník odvozený od SM-1W, nový trup a část ocasního nosníku, vpravo od pilota další sedadlo, vzadu třímístná lavice.
SM-2S - sanitní verze s prostorem pro nosítka a sedadlo ošetřovatele, případně s pouzdry na nosítka na bocích.
SM-2D - záchranná varianta s výklopným palubním jeřábem a záchranným košem.
SM-2Sz - cvičná varianta s dvojím řízením.


Celkem postaveno 88 strojů včetně dvou prototypů.


Grzegorzewski J. Śmigłowiec Mi-1, Typy Broni i Uzbrojenia nr 38. Wydawnictwo MON, Warszawa 1975.
ruslet.webnode.cz
ruslet.webnode.cz
www.samolotypolskie.pl
www.samolotypolskie.pl
URL : https://www.valka.cz/WSK-SM-1-Kod-NATO-Hare-t218605#612316 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy


Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více